Tisti s smislom za zelenje vedo, da nam rastline jasno sporočajo svoje potrebe: kje naj bodo izpostavljene, kako pogosto jih zalivati, kdaj so dobro in kdaj manj dobro. Potem so tisti, ki se vedno borijo za njihovo preživetje (žal sem med temi), hkrati bi pa radi imeli lep, urejen in cvetoč balkon. Še dobro, da obstajajo tudi rastline, ki niso preveč zahtevne in hkrati poskrbijo za čudovito estetiko.

Foto: Pinterest

Lavanda

Lepa za gojenje v lončkih, pa tudi za razstavljanje po celem vrtu. Če je dobro odcedna, predvsem cvetje in je izpostavljena soncu, postane zelo odporna tudi na visoke temperature. Vemo, da ima lavanda odlične lastnosti: sprošča in odišavi hišo, pomaga proti stresu in je idealna za nespečnost. Zaradi tega lahko njene cvetove posušimo, da ustvarimo potpuri ali osvežilce zraka.

Foto: Getty

Geranija

To je klasična roža, ki krasi italijanske balkone. Obožuje toploto in neposredno sončno svetlobo ter zlahka cveti. Dobro se prilagaja tudi nenadnim deževjem, značilnim za poletje. Opozorilo: pelargonije močno rastejo in zato potrebujejo veliko hranil. Kupite gnojilo s počasnim sproščanjem, saj tako ne bodo hitro odcvetele.

Foto: Getty

Modri jasmin

Je afriška vzpenjavka, bujna tudi pri 40 stopinjah. Kot nalašč za vrt zaradi svojega vpadljivega in nežnega videza se ure in ure upira neposredni sončni svetlobi. Nenavadno je, da njeno ime izhaja iz svinca, saj so v starih časih verjeli – zmotno – da ima ta rastlina zdravilne lastnosti proti zastrupitvi s svincem.

Foto: Getty

Gaillardia

Je zelnata rastlina ameriškega izvora, ki uspeva tako v vročem kot v hladnem podnebju. Je del družine kamilice in ognjiča, zato je popolna tako za sajenje na vrtu kot za gojenje na balkonu. Cvetenje je razkošno in dolgotrajno: v njenih živahnih cvetovih lahko uživate od junija do jeseni. Za razliko od sivke pa je rada na sončni legi in redko zalivana. Lepa tudi kot šopek rož na poletni mizi.

Foto: Getty

Carpobrotus

V Italiji je znana tudi kot “čarovniški žebelj” ali “figa Hotentotov”. Izvira iz Južne Afrike, ustvarja prave svetlo rožnate gredice. V Evropo je bila uvedena zaradi izredne lepote barvitega cvetenja, v Italiji pa spontano raste na območjih blizu morja. Gojenje ne zahteva posebnega truda: obožuje zelo sončna mesta, dobro se ukorenini tudi v skalnjakih in se ne boji suše, vendar jo je treba med cvetenjem obilno zalivati.

Foto: Getty

Egipčanska zvezda

Pentas Lanceolata ljubi poletje in cveti v vročini. Gojimo jo lahko v loncih ali na vrtu, če ni neposredno izpostavljena soncu in je zaščitena pred vetrom. Cvetovi, katerih cvetni listi so lahko beli, rožnati ali živo rdeči, vztrajajo na rastlini tudi do nekaj tednov.

Foto: Getty

Bougainvillea

Značilna za obmorska letovišča, na primer v Apuliji ali na otoku Panarea, je poletna plezalka, dišeča in zelo barvita. Postavljena neposredno na sonce bo podarila bujno cvetenje. Svetlo škrlatni listi, imenovani ovršni listi, privabljajo žuželke. Poleg tega lahko bugenvilijo razmnožujemo: rastlini odrežemo približno 8-10 centimetrsko vejico in jo posadimo v zemljo, da zacveti nova.

Bougainvillea

Pasijonka

Njene veje se vzpenjajo navzgor in ustvarjajo čudno vzmetno obliko. Je ameriškega izvora, v zeliščarstvu pa je poznana predvsem po svojih posebnih pomirjevalnih lastnostih. Cvet je zunaj zelen, znotraj pa belo/rožnat, plod pa je podolgovata jagoda z užitno rumeno kašo. Pasijonko postavimo na zelo svetlo in sončno mesto, lahko pa tudi v polsenčnih legah. Je zelo slikovita, tudi kot živa meja.

Foto: Getty

Lažni jasmin

Zelo priljubljena vzpenjavka, saj njeni cvetovi po vonju spominjajo na jasmin. Z lahkoto se prilagaja različnim vrstam tal, bujno raste na stenah ali sončnih gredah, vendar jo je treba pogosto zalivati. Brez težav jo lahko gojimo tudi v lončkih, postavimo jo ob ograjo ali zid, ki omogoča rast s plezanjem. Izberite velik lonec, tako bo rastlina lahko razprostrla svoje korenine in bujno rasla.

Foto: Getty

Hibiskus

Hibiskus, od katerega je razvrščenih več kot 200 vrst, izvira iz Azije in je značilen po svojih svetlih cvetovih v odtenkih rožnate in rumene. Njen venec je lijakaste oblike, ne diši in je odličen tako na terasi kot na vrtu. Postaviti ga je treba na zelo svetlo in zračno mesto. Ko se topla sezona konča, je treba rastlino premakniti v sobo. Hibiskusov čaj je pripravljen iz posušenih hibiskusovih cvetov, ima antioksidativne in protivnetne lastnosti.

Foto: Getty

Komentiraj