Vsakič, ko prispe vabilo na poroko, se sprašujemo, kakšen bo pravi videz za to priložnost. Toda poleg ocene letnega časa, lokacije in okoliščin, ki bodo v ozadju slovesnosti, obstajajo splošna pravila, ki jih je treba upoštevati, preden se odločite za obleko za zabavo. Zgodilo se vam bo, da naletite na kakšnega gosta, ki je neprimerno in nespoštljivo oblečen: gost v kavbojkah (od hlač do jakne!), supergah, majicah in hlačah z nizkim krojem; moški v natikačih ali oksfordkah brez nogavic, pa tudi kakšna ženska v belem, črnem ali celo rdečem. Te pravkar navedene podrobnosti predstavljajo le nekatere stvari, ki jih nikoli ne bi smeli nositi na poroki. Res je, da živimo v dobi, ki želi »pomladiti formalnosti«: neveste izbirajo vse bolj nizko izrezane obleke in nikakor ne nosijo hlačnih nogavic, ki bi po bontonu veljale za religiozne. Dandanes je večja odprtost, manj omejitev, a čeprav bi morali zakonci najprej postavljati pravila, so stvari, ki jih niti z opuščanjem vseh pravil na svetu ne bi smeli videti. Te napake ne pomenijo manj svobode, temveč neprijetno gesto in, priznajmo si, nekoliko nesramno in nepotrebno do tistih, ki se na ta pomemben dan poročijo. Pozor torej na naslednje stvari …

Vir: Pinterest

Nič belega

Začnimo z najbolj očitno barvo: bela se nikoli ne nosi na poroki, razen če je to izrecna zahteva neveste, kot si predstavljamo, da se je zgodilo med Kate Middleton in njeno sestro Pippo, družico ton-sur-ton. V vseh drugih primerih gre za barvo, ki jo je treba pozabiti, saj je to pravica neveste, ki morda ne bo dobro sprejela dejstva, da ima dvojnico na najpomembnejših fotografijah in spominih svojega življenja. Če ne morete brez bele, izberite mešanico svetlih odtenkov, kot so ledeno bela, biserna, slonokoščena; skratka celota, ki se čim bolj distancira od ideje bele barve. Obvezno, brez čipke ali elementov, ki se nanašajo na poročni svet.

Vir: Pinterest

In nič črnega

Razprava o črnini na poroki je bila vedno zelo živahna. Obstajajo tisti, ki menijo, da je to edina prava barva, ki je sinonim za eleganco, ne upoštevajo pa, da je to pravzaprav barva, povezana z žalovanjem, boleznijo, s strogostjo trenutkov, ki zagotovo niso veseli, kot bi poroka morala biti. Mnogi se zanjo odločijo, ker je varen pristan, vendar je ob teh priložnostih dobro črno uporabljati previdno: zadnja leta je za večerne slovesnosti dovoljena, pri vseh drugih pa v črno-beli različici (s prevlado bele).

Vir: Pinterest

Ne tudi za rdečo

Mogoče je tista, ki povzroči največ razburjenja in največ ugovorov, ampak ja, rdeča ni dobra za poroko. Kot preveč svetla, bojevita in živahna barva velja za odtenek, ki preusmerja pozornost stran od neveste in ženina, ki ju tradicija smatra za edina prava protagonista dneva. Vam je preveč všeč, da bi se ji odrekli? Potem jo le uporabljajte previdno, denimo za pas, torbo, cvetlični element (ali detajl potiska), kot celoten videz pa jo raje hranite za kakšno drugo priložnost.

Vir: Pinterest

Jeans

Marsikdo od vas bo na široko razširil oči ob misli, da si kombinacija poroka-jeans niti ne zasluži razprave. In namesto tega obstajajo tisti, ki še vedno niso razumeli, da med kontekstom, kot je slovesnost, in slavnim denim platnom ni nič skupnega.
Kavbojke so že od nekdaj sinonim za delovna oblačila ali oblačila za priložnostne trenutke in kljub temu, da so jih z leti oplemenitili, včasih celo vključene v kolekcije visoke mode, na poroko jeans res ne sodi. Nikoli.

Vir: Pinterest

Športni copati

Superge uporabljamo kot grešnega kozla za žanr, ki nima nič skupnega z elegantno poroko. Športni copati so torej čevlji za prosti čas, kot japonke za plažo, copati za bazen in podobno. Izgovorov ni (razen če imate nogo v gipsu ali strašno bolezen, ki vam ne omogoča drugačne obutve …). To ne pomeni, da smo na poroki lahko le s petami, a potrebno je najti nekaj primernega in, da, tudi elegantnega.

Vir: Pinterest

Škornji

Podobno kot športni copati, niso preveč prijetni za obred. Kljub peti, ki običajno takoj poskrbi, da je model nekoliko bolj prefinjen in primeren za svečane priložnosti, a škorenj vseeno ni ravno eleganten dodatek. Izjema so gležnjarji pod palazzo hlačami, sploh v najhladnejših letnih časih.

Vir: Pinterest

Neudobni čevlji

Bolj kot tema bontona so neudobni čevlji funkcionalna tema. Pravzaprav pravijo, da na poroki nikoli ne bi smeli nositi novih čevljev ravno iz razloga, ki je povezan z udobjem le-teh: preživeti dan z bolečimi nogami ni enostavno in pomeni konec zabave, plesa in sproščenega vzdušja. Zato je prepovedana kakršna koli obutev, ki vam ne omogoča, da hodite in plešete brez pritoževanja.

Vir: Pinterest

Ekscentrične obleke

Kot je bilo že omenjeno pri rdeči in delno tudi beli barvi, je osnovni koncept tveganje preusmerjanja pozornosti od neveste in ženina na njun veliki dan. Zato na poroki niso nikoli dobrodošle bleščeče barve in elementi, ki pritegnejo vse poglede nase. In nič hudega, če ste ekscentrični tipi, ki se radi uredite, da ne ostanete neopaženi: ob takšnih priložnostih se boste tega morali naučiti, morda ne povsem, a vsaj malo.

Vir: Pinterest

Top in mini krilo

V prepričanju, da tega ni treba podrobneje razlagati, se omejujemo na to, da vam zaradi zgoraj naštetih razlogov tudi mikro topi, mini krila in super oprijete silhuete, pogosto začinjene s seksi detajli, zagotovo niso prva izbira. Spoštujmo goste in nevesto.

Vir: Pinterest

Klobuk

Nošenje klobuka na poroki, da ali ne? Zahvaljujoč strasti do kraljevih porok in večjih dogodkov, ki so poudarili ta dodatek, je veliko gostov, ki bi želeli na poroki nositi klobuk. Toda če želite to storiti morate upoštevati zelo posebna pravila. Po tradiciji morajo pari, ki si želijo, da gostje nosijo klobuk, to izrecno navesti v vabilu in pisno navesti formulo “en chapeau” kot znak kodeksa oblačenja. Če se to besedilo ne pojavi pa je vseeno dobro, da se pozanimate, ali ga bo nosila nevestina mati: če ga nosi ona, ga lahko nosijo tudi drugi. Vsekakor je klobuk dodatek, ki je predviden samo za poroke, ki se praznujejo v toplih mesecih in zjutraj, do 12.00; če gre za verske namene, ga morajo ženske nositi ves čas, moški pa ga snamejo.


Komentiraj