8. oktobra 1946 je v Parizu vrata odprl modni atelje Dior. Njegov ustanovitelj, Christian Dior, je ustvarjal le nekaj več kot deset let. Po njegovi smrti leta 1957 je vajeti sprva prevzel Yves Saint Laurent, sledili pa so mu Marc Bohan, Gianfranco Ferré, John Galliano, Raf Simons in končno Maria Grazia Chiuri, prva predstavnica nežnega spola v tej moški dinastiji.

Vir: Pinterest
Vir: Pinterest
Vir: Pinterest
Vir: Pinterest
Vir: Pinterest
Vir: Pinterest

Laetitia Casta, Felicity Jones, Natalie Portman, Jennifer Lawrence, Laura Morante, Robert Pattinson, Cèline Dion, Olivia Palermo, Eva Herzigova so le del zvezdniške smetane, ki se je zbrala na čarobnem vrtu pariške palače Les Invalides. Vrt, poln lesenih živali, ki so gostom vzbujale občutek, da so na safariju ali v džungli, si je zamislila Maria Grazia Chiuri, ki je od leta 2016 Diorjeva kreativna direktorica, zamisli pa je udejanjil rimski umetnik Pietro Ruffo. Z revijo visoke mode so obeležili sedemdeseto obletnico modne hiše. Christian Dior, vizionar in genij brez primere, ter vsi, ki so ga nasledili, so zaslužni, da je znamenitemu ateljeju z Avenue Montaigne posvečena tudi retrospektiva v Muzeju dekorativnih umetnosti, ki jo je odprla francoska prva dama Brigitte Macron. Razstava “Christian Dior, couturier du reve” bo na ogled do 7. januarja 2018.

Vir: Pinterest
Vir: Pinterest
Vir: Pinterest
Vir: Pinterest
Vir: Pinterest
Vir: Pinterest

Maria Grazia Chiuri razveseljuje skupino Lvmh Bernarda Arnaulta, saj posli cvetijo, dobiček pa kujejo zlasti z oblačili in modnimi dodatki. Maria je povedala takole: “Kolekcija, posvečena sedemdeseti obletnici, izhaja iz DNK-ja znamke in bogatega arhiva, iz katerega sem strastno črpala. Spomnila sem se tudi vseh izjemnih modnih oblikovalcev, ki so za znamko delali pred menoj. Kolekcija je poklon g. Diorju in njegovemu izjemnemu čutu za posle, saj je svoje kreacije odlično prodajal v težkih povojnih letih. V arhivu sem odkrila njegovo knjigo iz leta 1953 z zemljevidi vseh držav, kjer je v 50. letih prodajal svoje kreacije. Že takrat znamka Dior ni pomenila zgolj visoke mode, ampak je ponujala tudi dišave in nogavice, skratka modne dodatke. Dior je že v tistih daljnih časih snubil gospe na Japonskem.”

Vir: Pinterest
Vir: Dior Couture
Vir: Dior Couture
Vir: Dior Couture
Vir: Dior Couture

Oblikovalka si je omislila kolekcijo visoke mode v neštetih sivih odtenkih; tu so večerne obleke iz organdija in dolgi, strogi plašči iz nekoliko bolj grobe volne. Za malce vznemirjenja poskrbi kanček rdeče v blago resnobnem kostimu, pa temno vijoličen žamet na oblekah z brezhibnim izrezom, nov hlačni kostim s suknjičem Bar, ki je prepasan s pasom iz krokodiljega usnja ter ožje hlače in čevlji v moškem stilu. Spuščeni in razmršeni lasje ter naraven make-up vdihne manekenkam videz inteligentnih, delavnih in zagnanih žensk, ki bodo spremenile svet. Takšne ženske so všeč Mariji Graziji Chiuri, ki je sicer črpala navdih tudi v knjigi Giuliane Bruno, “Atlante delle emozioni” oziroma Atlas čustev, z zemljevidi ženske duše. “Kultura osvobaja, izmenjava nas bogati,” zatrjuje Chiurijeva. Tak učinek ima tudi njena moda, praktično brezhibna in dovršeno Diorjeva.

Komentiraj