Pri nakitu je vedno tako, da te v hipu prevzame, prepriča in se vanj tudi zaljubiš. Danes vam predstavljamo delo slovenske oblikovalke Tine Lah, ki se že vrsto let ukvarja z izdelovanjem nakita ter zelo originalnih ogrlic. Spojitev ženstvenosti, ki se odraža predvsem preko pentelj in lesa, ki je v resnici grob material, tvori estetsko dovršenost in hkrati statement kose, ki želijo biti opaženi. Sledi najin klepet.

  • Kako je nastala linija nakita in komu je namenjena?

Odkar pomnim sem rada ustvarjala – risala, slikala, lepila, oblikovala … Nakit me je začel zanimati v času študija. Najprej sem izdelovala enostavne ogrlice iz raznobarvnih perl/kroglic, nato se je porodila ideja, da bi decoupage tehniko uporabila na lesenih kroglicah. Sprva sem nakit izdelovala s prijateljico, od leta 2012 pa imam svojo znamko L’ah!. Ime je nastalo iz mojega priimka, le bolj lično sem ga zapakirala. Od leta 2014 pa se v božičnem času kolekciji nakita pridružijo še unikatni okraski. Ogrlice L’ah! so namenjene vsem damam, ki so jim všeč vzorci in rade nosijo opazen kos nakita. Veseli me, da moj nakit nosijo ženske vseh starosti – od rosno mladih deklet do dam v zrelejših letih. To je lep kompliment mojemu ustvarjanju, ko vidim, kako domiselno moj nakit povežejo s svojim stilom.

vir: Osebni arhiv
vir: Osebni arhiv
vir: Osebni arhiv
  • Kaj vas pri ustvarjanju nakita najbolj navdihuje ter kateri so uporabljeni materiali?

Pri nakitu L’ah! prevladuje decoupage, oziroma servietna tehnika – uporabljam lesene kroglice, ki jih okrasim s servieti. Celostno podobo ogrlice zaključim s perlami ali satenastim trakom, ki si ga zavežete na poljubni dolžini, tako pa vrat še dodatno krasi pentlja. Občasno ustvarjam tudi z glino in drugimi podobnimi materiali. Navdih pri ustvarjanju nakita je lahko marsikaj, v bistvu ga najdem na zelo različnih koncih – lahko je kombinacija oblačil (v modni reviji), lahko je letni čas (recimo rada imam poletje in mornarski stil), lahko je zanimiv vzorček na servieti, lahko so rože … Ponavadi je to nek miselni preplet podob in občutkov. Med izdelovanjem ogrlice si pogosto zamišljam zgodbo, kako jo nositi, s čim bi jo kombinirala, za kakšno priložnost …

  • Kateri je po vašem mnenju kos nakita, ki bi ga morala imeti vsaka ženska?

Takega, ki ji je všeč in jo spomni na kaj lepega, na koga, ki ga ima rada ali ji preprosto da neko »moč«. Nakit ima lahko različne pomene in namene, vsaka pa naj sama izbere, kaj pomeni njej in kaj potrebuje v določenem trenutku.

vir: Osebni arhiv
vir: Osebni arhiv
vir: Osebni arhiv
vir: Osebni arhiv
  • Ali je tako, da nakit kombiniramo z obleko ali obratno?

Kakor kdo. Se mi zdi, da se večina najprej obleče in nato dopolni svojo podobo z nakitom, ne bi pa rekla, da to velja za vsakogar. Pri opaznejšemu nakitu je verjetno bolj pogosto, da so oblačila v »podrejeni« vlogi, da so podlaga, ki pa ima pomembno vlogo, kot recimo okvir pri sliki.

  • Kakšen je odnos Slovenk do nakita ter koliko znamo biti drzne in drugačne?

Težko bi rekla, kakšen odnos imamo Slovenke, ker je odvisno, katero starostno populacijo gledamo in tudi okolje. Mislim pa, da drzne in drugačne najdemo povsod, tako kar se tiče nakita ali česa drugega.

vir: Osebni arhiv
vir: Osebni arhiv
vir: Osebni arhiv
vir: Osebni arhiv
vir: Osebni arhiv
  • Kje vas lahko najdemo?

Najdete me lahko na moji Facebook strani, spletni strani, v muzejski trgovini Pokrajinskega muzeja Ptuj – Ormož na Ptuju in Trgovini O.sem, prav tako na Ptuju. Kmalu pa bom odprla spletno trgovino na strani Etsy.

Komentiraj