Seznam, ki sledi, je tisti, ki me osebno spravi gor zato, ker vse filme gledam tudi skozi oči mode in me zelo zanima, kakšni so stalingi, kaj ima oblečeno glavna akterka, kakšen je nakit, pa tudi kakšna je pravzaprav zgodba stilistke, ki je za vse skupaj poskrbela. In ko zunaj dežuje ter pridno likam (no, likam četudi je sonce, a to je druga zgodba) ali mi preprosto diši po popoldnevu na kavču, s copati, šalico kave ali čaja in svečo z aromo vanilije, potem izberem družbo filma, ki sem ga neštetokrat že gledala, a mi še vedno podarja emocije. No, na tem seznamu ni še nekaj odličnih filmov moje “mladosti”, ki se jih nikoli ne branim, kot denimo Čedno dekle, Footloose, Ghost, Meet Joe Black (ter vsi filmi Brada Pitta, da se lahko v miru slinim …) in še kaj bi se našlo, a to le zato, ker sem naredila hiter izbor in morda drugič pripravim še kaj. Kateri pa so vaši najljubši brezčasni filmi?

Seks v mestu

Od prve epizode kultne serije Seks v mestu je minilo že 20 let, pa vendar še vedno velja za kulturno prelomnico, ki nas je pospremila v novo stoletje. Obravnava dinamiko odnosov med spoloma, predvsem pa prikazuje žensko z različnih plati: kot inteligentno, čustveno, kompleksno, ljubečo, močno in – morda v prvi vrsti – zelo elegantno bitje. Glavna kostumografka, Patricia Field, je poskrbela za podobo Carrie Bradshaw in njenih najboljših prijateljic, Mirande Hobbes, Samanthe Jones in Charlotte York . Izhajala je iz značilnega newyorškega klišeja – štiri ženske, ki se trudijo uspeti v poslu in ljubezni – ter ga izrazila s čevlji znamke Manolo Blahnik in Fendijevimi torbicami Baguette. Ustvarila je podobo, ki je zaznamovala celotno generacijo.

Seks v mestu

Annie Hall

V kinematografe se vrača predelana različica filma Annie Hall, mojstrovine genialnega Woodyja Allena. Ob njem je nastopila njegova muza Diane Keaton in s tem filmom je Allen po prvih uspešnih komedijah stopil na novo ustvarjalno pot. V kinematografih so film predvajali davnega leta 1977 in močno je zaznamoval je takratni modni svet: dandyjevska in boemska moška oblačila si je prisvojila ženska. In rezultat? Izjemno šik, toda le za prave poznavalce.

Annie Hall

Pokora

Vrhunska igralska zasedba, sijajna filmska glasba in ena najbolj presunljivih ljubezenskih zgodb, kar se jih je odvrtelo na velikih platnih. Pod film Pokora se je podpisal režiser Joe Wright, ki je po svoje zaslužen, da zelena obleka, v kateri sije Keira Knightley, zdaj velja za najlepšo filmsko obleko vseh časov. Prekosila je celo rdečo obleko Vivien Leigh v Vrtincu, črno oblekico Audrey Hepburn iz zajtrka pri Tiffanyju in belo obleko Marilyn Monroe v komediji Sedem let skomin. Namenoma so jo oblikovali iz dveh delov – česar gledalec seveda ne opazi – in pa zelo odprto, zato da so “lažje” posneli strasten prizor v knjižnici.

Pokora

Briljantina

Petdeseta leta je nepozabno ovekovečil film Briljantina, ob katerem je zrasla cela generacija mladih; dekleta so tako kot Olivia Newton Jones nosila dvodelni komplet jopice in majice, fantje pa črno majico, ki je Johnu Travolti pristajala kot ulita. Sladko življenje. Lepo vzgojeno in zadržano dekle se spremeni v pravo tigrico, zaključni prizor pa zelo nazorno pokaže, kaj pomeni erotika, tudi v modnem smislu.

Pokora

Nimaš pojma

Se vam toži po 90.? Oglejte si komedijo Nimaš pojma, ki odlično prikazuje tisto obdobje in takratne modne kose. Kultni najstniški film je na platna prinesel nov slog, mešanico grungea in izjemne ženstvenosti. T-majice, plišasti puloverji, dolge obleke v roza, rumeni, oranžni in sinji barvi ter znamenite izjave, na primer “La vie est belle”, “Teenage mess” in “I’d Rather be shopping”, pa zabavne risbe, sladoled v kornetu, metulje, sončnice, mačke in rezine melone. Udobni kosi, primerni za potovanja, v katerih se počutimo vedno lepe in sveže kot rožice. Odlična stilistka v tem filmu je bila Kimberly Gordon.

Nimaš pojma

Hudičevka v Pradi

Ženskam, zlasti tistim manj samozavestnim, ki jih je med 25. in 45. letom kar precej, je v veliko uteho in zadovoljstvo, če občasno slišijo, da je preobrazba iz grdega račka v laboda mogoča. V kinematografih je zgodba prikazana v več filmih: My Fair Lady je star že 52 let, Čedno dekle šteje 26 let, pred 10 leti se je zgodba ponovila v Hudičevki v Pradi. Nepozabno. Lik Andree Sachs je šel ženskam do srca, z mislijo, da če je njej uspelo postati stilska ikona, to lahko uspe tudi njim.

Hudičevka v Pradi

Veliki Gatsby

Ne moremo izpustiti Velikega Gatsbyja. Kostumografka Catherine Martin, Luhrmannova žena, je sklenila zavezo z Miuccio Prada, ki je osebno nadzorovala izdelavo vsakega kosa posebej. Seveda je rezultat osupljiv: Leonardo di Caprio blesti v oblekah in smokingih, ki mu jih lahko zavidajo tudi največji magnati. Veliki Gatsby je dejansko sinonim za rojstvo ameriške elegance. Slednja je navdihnila vrsto modnih oblikovalcev, med njimi tudi Ralpha Laurena, ki vsako modno revijo dojema kot gledališko različico romana.

Veliki Gatsby

Samski moški

Ko se je oblikovalec Tom Ford lotil režije, so vsi otrpnili v napetem pričakovanju. Pred tem se še noben oblikovalec ni preizkusil  pri filmu. Le kakšen film naj bi to bil? Modni svet velja za zelo plehkega in kot tak ne more roditi dobrega režiserja. Pa vendar nas je Tom Ford s Samskim moškim prepričal v nasprotno. Film je posnet po romanu Christopherja Isherwooda in prikazuje univerzitetnega profesorja, ki po smrti dolgoletnega partnerja sklene, da bo naredil samomor, toda nekaj ga ustavi. Tom Ford zagotovo ni kot drugi profesionalni režiserji. Seveda pa je skrb za garderobo glavnega lika, ki ga igra Colin Firth, ključnega pomena.

A single man

Zajtrk pri Tiffanyju

New York, ura je pet zjutraj. Na Peti aveniji ustavi taksi, iz katerega izstopi ona. Givenchyjeva črna oblekica, biserna ogrlica, očala RayBan Wayfarer, v roki papirnata vrečka z rogljičkom in papirnat kozarec s črno kavo. Smo pred izložbo draguljarne Tiffany & Co., št. 727 na Peti aveniji, v bližini 57. ceste, kjer se je zgodil najslavnejši zajtrk v zgodovini. Prizor so posneli 5. oktobra 1960, kajti Newyorčani, kot tudi režiserji in scenaristi, dobro vedo, da je jutranja oktobrska svetloba nekaj posebnega, ki rožnato ter srebrno odseva na nebotičnikih. V taki svetlobi je Audrey Hepburn v vlogi Holly Golightly ustvarila brezčasno stilsko ikono, brezčasna pa je tudi znamenita draguljarna.

Zajtrk pri Tiffanyju

2 Comments

  • Posted 18. februarja, 2019 21:35
    -Urska

    Love Actually, Top Gun, The Bridges of Madison County, Dirty Dancing, Poletje v skoljki, in se bi lahko nastevala. Lepo, da si nas spomnila. 🙂

Komentiraj