Zdaj pa res že dolgo časa živimo z maskami, v nekaterih državah, denimo v Italiji, jo nosijo tudi na odprtem, kar pomeni, da je pod masko koža zelo prizadeta. Maskne je termin, ki izhaja iz združitve dveh besed: mask (torej maska v angleščini) in akne (mozolji). Če masko nosite več ur, zlasti ko so visoke temperature, potem koža zelo slabo diha in zato se pojavijo mozolji. Na začetku je bil to fenomen, ki so ga začutile le nekatere ženske, zdaj je najbrž tako, da je prizadel skoraj vse. Najpogostejši primeri so pojav belih mozoljev na licih in bradi, srbenje in pordelost. Na najbolj občutljivi koži se pojavijo celo kožni izpuščaji in majhne odrgnine.
Kako prepoznati maskne?
Težavo prepoznamo na zelo enostaven način: če po dolgotrajni uporabi maske opazimo rdečico, majhne mozolje in zamašene pore, to pomeni, da je nošenje maske prizadelo našo kožo. Če pordelost postane pretirana ali so madeži preveč očitni, moramo nujno k dermatologu.
Zakaj se maskne sploh pojavlja?
Glavni vzrok je dolgotrajna uporaba maske. Trenje blaga po obrazu je problematično, saj zmanjša celovitost kožne pregrade, zaradi česar postane koža bolj občutljiva in zato bolj nagnjena k luščenju in pordelosti. Povečana temperatura in vlaga v maski prav tako ne pomagata. Nekaj časa dihanje znotraj maske lahko spremeni pH kože, kar spodbuja vnetje lasnih mešičkov, zaporo por in nastanek (v nekaterih primerih) dermatitisa na ustnicah. Slaba oksigenacija kože naredi vse ostalo. Nenazadnje je treba omeniti slabo zračne tkanine, s katerimi proizvajajo maske, ki ustvarja okolje, ugodno za razmnoževanje bakterij na obrazu. Zaradi tega se kožna pregrada spremeni in lahko pride do povečanja sebuma, kar povzroči nastanek mozoljev in ogrcev.
Katere maske torej izbrati?
Idealno je uporabljati kirurške maske za enkratno uporabo, ki jih je treba zamenjati po vsaki uporabi. To zmanjšuje možnost koncentracije sebuma in nečistoč v plasti maske v stiku z obrazom. Maski FFP2 in FFP3 pa sta gosto tkani in poleg kopičenja vlage in znoja v predelu nosu in ust povečujeta tudi odrgnine na koži. Lahko nosite tudi pralne maske iz blaga, pri čemer se odločite za lahke in občutljive tkanine, kot je organski bombaž: vendar jih ne pozabite oprati po vsaki uporabi! Na splošno poskušamo odstraniti masko, ko smo na prostem, in varno, tako da koža diha in se posuši znoj, ki lahko nastane na obrazu.
Kaj pa nega kože?
Kar dobro je, če vsaj malo prilagodimo izdelke, ki jih te mesece uporabljamo in smo pozorni na spremembe, ki nastanejo na tem predeli obraza. Pred nanosom maske morate kožo temeljito očistiti in nanesti serum za obraz ali lahko kremo, ki ne maši por. Če se želimo ličiti, se odločimo za BB kreme ali CC kreme, ki niso prebogate, koža nam bo hvaležna. Vedno se spomnimo, da več izdelkov kot nanesemo na obraz, bolj se koža bori za dihanje in zato lažje nastajajo mozolji in nepravilnosti. Dobro bi bilo izbrati izdelke na osnovi cinka, niacinamida in salicilne kisline, pa tudi termalno vodo, aloe vero in ognjič.
Nikar ne skrbite: s pravilno rutino lahko maskne hitro obvladamo in ponovno pridobimo lepo, zdravo kožo brez mozoljev.