Pri vsakem izmed nas povzročijo barve čustveno reakcijo: to je podzavestni odziv, ki ga ima vsaka oseba ob prisotnosti tako čustveno močnega dražljaja, kot je barva. Pravzaprav barve niso le dodatki, s katerimi se pokažemo svetu, temveč so zelo povezane s čustvi sreče, žalosti, umirjenosti, vznemirjenosti. Tako je nekoč dejal Wassily Kandinsky:
Barva je moč, ki neposredno vpliva na dušo
Seveda se porodi zelo legitimno vprašanje, kako pravzaprav barve v nas sprožijo čustvene reakcije? Psihologija barv nam razlaga prav to, saj gre za znanost, ki preučuje različne občutke, ki jih povzročajo fizične značilnosti svetlobe. Pravzaprav je vsaka barva povezana s sporočili, vrednostmi in simboli, ki sporočajo zelo natančne pomene. Kot psihologinja menim, da je zelo dobro vsaj približno vedeti, kako barve vplivajo na naše počutje, saj si tako lahko tudi sami pomagamo. Če že zjutraj identificiramo svoje emotivno stanje, lahko na podlagi čustev izberemo barvo obleke ali bluze, ki nam bo v tistem trenutku pomagala.
Rdeča
Je prva barva mavrice: povezana z ljubeznijo in čutnostjo, je simbol strasti na vseh področjih (od erosa do športa). Ne samo to: je tudi barva krvi, energije in toplote. Ima energijski učinek, ki spodbuja akcijo. Oseba, ki se odloči nositi rdečo, ima močno, bojevito osebnost in želi pokazati samozavest; če pa se počutite še preveč energične, jezne, če ste pred sestankom, za katerega že veste, da se boste kregale, potem to ni vaša barva. V tem primeru potrebujete nekaj, kar vas bo pomirilo.
Rumena
Je barva poletja, izraža srečo, dobro voljo in veselje. Pravzaprav je najsvetlejša barva in najbližja soncu: predstavlja prihod novega dne, nov začetek in je simbol modrosti, inteligence in moči. Tisti, ki nosijo rumeno, imajo zelo močno osebnost, so optimistični, družabni in radi so v bližini drugih. Simbol vitalnosti in ponovnega rojstva, rumena sporoča odprtost in ustvarjalnost.
Zelena
Je barva narave in zato je bila izbrana kot barvni simbol življenja in ponovnega rojstva. Je odtenek, povezan s spokojnostjo, vedrino in refleksijo. Tisti, ki nosijo zeleno, svetu sporočajo občutke miru, harmonije in ravnovesja.
Modra
Psihologija barve definira modro kot sproščujoč odtenek, ki prenaša in sporoča občutek miru: simbolizira umirjenost, notranji mir in je hkrati povezana s pomeni, kot sta tradicija in občutek pripadnosti. Kot zelo avtoritativen in profesionalen odtenek je tudi barva podjetništva in poslovne mode. Oblačenje v modro izraža umirjenost in zasebnost, pa tudi poštenost in resnost.
Bela
Je barva čistosti in elegance. Je sinonim za nedolžnost, preprostost in mir: je ekspanzivna barva, ki v sebi ujame največjo količino svetlobe. Obleči se v belo pomeni, da si želimo izgledati preprosto, a hkrati prefinjeno in nežno.
Črna
To je barva, ki nikakor ne sme manjkati v ženski garderobi: označuje eleganco in šarm. Popolna za gala ali pomembne dogodke, je barva povezana z močjo in skrivnostjo.
Najti barvno paleto – s katero se naličiti ali se vanjo obleči –, ki ustreza predvsem barvi kože, ni vedno enostavno: upoštevati je treba več dejavnikov, vključno s podtonom kože. Pogosto podcenjen in skoraj neopazen podton se nanaša na temperaturo kože, ki je lahko topla ali hladna. Prepoznavanje vašega podtona je prvi korak, da lahko izboljšate zunanjo podobo. Vsaka oseba ima svojo barvo, odtenek, nekakšno avro, ki jo lahko opazimo le na slikah, ki jih vidimo proti svetlobi. Jasno je, da analiza barv ni preprosta veda, hkrati pa nam lahko omogoča boljše življenje.