Zanimivo, kako leta vplivajo na naše lase in čeprav imamo občutek, da se morda stara le koža, v resnici temu ni ravno tako. Za vse to so krive hormonske spremembe, pa tudi napačne navade pri negi las in prehrana, predvsem revna z vitamini in minerali. Stebla postanejo tanjša in bolj krhka, z vse večjimi težavami pri ohranjanju pričeske, lasje se tanjšajo in dolžine izgubijo svojo naravno obliko ter teksturo. Tako kot opazimo nekoliko bolj sivo kožo, tako postanejo tudi lasje dobesedno mrtvi.
Kadar šibkosti las ni mogoče pripisati genetskim vzrokom, so običajno krivi hormoni. S prihodom menopavze namreč življenjski cikel las doživi pomembne spremembe, predvsem zaradi upada estrogena, ki lasem prikrajša vse tiste hranilne snovi, zaradi katerih so bili prej sijoči. Obstajajo tudi spremembe, ki se lahko pojavijo v drugih življenjskih obdobjih, kot na primer med nosečnostjo, še bolj pa v obdobju dojenja, ko se pogosto zgodi, da ženske izgubijo veliko las in tako izgubijo naravno bujnost.
Kaj lahko storimo?
Nenehno razbarvanje, pomanjkanje hranil, še posebej v najbolj vročih mesecih v letu, ko so vlažilni tretmaji in bogate maske nepogrešljivi, saj pomagajo preprečiti dehidracijo zaradi soli, sonca in klora, so ključnega pomena za slabe lase. Zato si zapomnite: če investirate nekaj več denarja v dober produkt za lase, je to pravzaprav investicija za mladost in lepoto. Prvi korak je vedno globinsko čiščenje kože, da se lasišče osvobodi ostankov fiksativov, usedlin sebuma in odmrlih celic; tako spodbudimo površinsko mikrocirkulacijo. Izdelki z učinkom pilinga, ki jih nežno vmasiramo v kožo, da odstranimo nečistoče in spodbujamo oksigenacijo foliklov, nežni šamponi in maske proti staranju nikoli ne smejo manjkati v naši rutini.
Pomembnost hrane in česanja
Modra riba, zelena listnata zelenjava, paradižnik in kumare, jabolko, lubenica, papaja in suho sadje so idealni tako za lase kot za lasišče in seveda kožo. Potem pa stročnice in polnozrnate žitarice, morda pripravljene v obliki poletnih solat. Skratka: tudi hrana se pozna na laseh, prav tako na koži in počutju, zato vedno gledamo na lepoto v smislu celote: to, kar se dogaja v organizmu, se pozna tudi zunaj. Strokovnjaki priporočajo, da si vsak večer dobro razčešemo lase, da jih očistimo od prahu, onesnaževalnih ostankov in sledi fiksirnih izdelkov (nikar ne pozabimo, da geli in laki za lase naredijo svoje). Poleg tega ima ta operacija regenerativno in sproščujočo moč na lasišče.
Nikar torej ne pozabimo, da so lasje z nekaj truda lahko vedno v formi, v kateri koli starosti.