Za zdravo in trajno porjavelost med poletnimi počitnicami ni dovolj poležavanje na plaži, ampak je treba ukrepati vnaprej. Pravzaprav je treba kožo začeti pripravljati že v mesecih pred odhodom z rednim in preudarnim sončenjem. Iskanje homogene in obstojne porjavelosti je treba v vseh pogledih obravnavati kot “šport” za kožo: potrebne so priprave, omejitve tveganja poškodb, izkušnje in lahek dostop do aktivnosti. Natančneje, sinteza melanina potrebuje svoj čas in prekomerna obremenitev z ultravijoličnim sevanjem nedvomno povzroči hitrejšo porjavelost, a tudi vidne posledice, kot so sončne pege, in pa hkrati nevidne, kot je nepopravljiva poškodba genskega materiala prizadetih celic. Prav zaradi tega bi bilo idealno začeti, vsaj en mesec pred dopustom, z nadzorovanim sončenjem predvsem obraza, hkrati pa povečati aktivnosti na prostem in se vedno zaščititi s filtrom SPF50 +. Nikar ne pozabite, da je solarij škodljiv, saj je nabit z ultravijoličnim sevanjem in zato škodljiv za kožo.
Nikoli ne obupajte nad zaščito, četudi se ne opečete
Ni res, da s kremo za sončenje ne porjavite, ravno nasprotno: krema za sončenje prepušča toliko sevanja, da je več kot dovolj za porjavelost in dlje časa ohranja lepo polt. Sončna opeklina je pravzaprav opeklina prve stopnje zaradi sevanja, na ta način se na koži pojavijo le lise, luščenje pa povzroči celično menjavo, ki izniči izpostavljenost, ker se pigment hitreje izloči. To vedenje je tudi konkreten dejavnik tveganja za nastanek melanoma. Nenazadnje ne gre pozabiti, da se morajo zaščititi tudi tisti, ki niso izpostavljeni sončnim opeklinam.
Jedilnik pred porjavitvijo: kumarice, melone, bazilika in meta
Pomembno si je zapomniti, da sinergija med zunanjo zaščito, ki jo dajejo kreme za sončenje, in notranjo, ki jo pridobimo z zdravo prehrano, omogoča, da je sonce zaveznik dobrega počutja. Zato na jedilniku ne morejo manjkati nekatera koži prijazna živila, kot so kumare, bogate z vitamini A, B, C, kalijem, magnezijem, kalcijem, jodom in manganom. Poleg tega melona zaradi svoje vlažilne aktivnosti in z odstotkom kalija v pulpi blagodejno vpliva tudi na cirkulacijo in krvni tlak; medtem ko aromatične rastline, kot sta bazilika in meta, ne le odlično odišavijo jedi, temveč nudijo tudi minerale in polifenole.
Kaj pa betakaroten? Je res, da poskrbi za boljšo porjavitev?
Dobro je vedeti, da v nasprotju s pogosto razširjenim mišljenjem betakaroten, ki je prisoten v številnih živilih, nima zaščitnega delovanja pred sončnimi žarki, saj ne deluje neposredno na proizvodnjo melanina. Dejansko vnos beta karotena, ki ga vsebuje hrana, ni zadosten ali nadomestek za delovanje kreme za sončenje. Nasprotno pa lahko uživanje velikih količin sadja in zelenjave, ki vsebuje beta-karoten, kot so korenje, melona in marelice, povzroči “karotenozo”, to je stanje, ki daje koži rumenkasto-oranžno barvo.