Če te dni spite nekoliko slabše, vedite, da niste edine. Krive so višje temperature, prav gotovo tudi misli in stres, slaba prehrana in še kaj bi se našlo. Vsi potrebujemo prehrano in spanec, saj sta dve temeljni dejavnosti za naše zdravje. Če se prikrajšamo za eno ali drugo, se izpostavimo težavam, ki imajo številne posledice. Mnogi od nas trpijo za nespečnostjo in to stanje prenašajo, a če ne ukrepamo takoj, lahko prehodna nespečnost postane kronična in ima lahko resne posledice.
Preden nadaljujemo in analiziramo različne faze te nadležne težave, naj povemo, da obstajajo različne vrste nespečnosti. Pogosto mislimo, da se nespečnost zgodi le ponoči, ko ne moremo globoko spati, v resnici pa govorimo o nespečnosti tudi takrat, ko počitek ni zadovoljiv. Takrat se denimo večkrat zbudimo in se zjutraj ne počutimo spočiti. Če je nespečnost na začetku, je običajno tako, da imamo težave pri uspavanju, za osrednjo nespečnost je značilno prebujanje sredi noči, za končno nespečnost pa je značilno prebujanje v zgodnjih jutranjih urah, po približno 4 ali 5 urah spanja. Poleg tega je dobro vedeti, da je nespečnost na splošno razdeljena na tri različne faze, ki imajo tudi različno trajanje. Nespečnost velja za prehodno, če traja nekaj dni in je posledica spremembe v fizičnem stanju, na primer, ko je oseba prizadeta, ali zaradi spremembe časovnega pasu. Če ne moremo spati ali slabo spimo več tednov, govorimo o kratki nespečnosti. To je lahko primer žalovanja v družini ali razmere velikega fizičnega ali duševnega stresa. Tretja vrsta nespečnosti pa je dolgotrajna, ker je zanjo značilno trajanje več kot 4 tedne. Slednja je tudi tista, ki zahteva zdravniške preglede.
Vzroki nespečnosti so, kot rečeno, različni, a dobro jih je prepoznati, da bi težavo pravilno rešili, saj je dobro spanje zelo pomembno za naše počutje. Po drugi strani pa je nespečnost lahko povezana z boleznimi drugačne narave, in sicer psihiatričnimi ali nevrološkimi, v tem primeru je ključnega pomena, da poiščemo pomoč pri strokovnjaku. Nespečnost je lahko ekstrinzična, to je posledica zunanjih motenj ali sprememb v cirkadianem ritmu, ki jih povzročajo tudi zunanji dejavniki, ali pa je lahko posledica zdravstvenih ali psiholoških stanj. Ekstrinzična situacijska nespečnost je zelo pogosta, povezana je z okoljem, v katerem se nahajamo, in z našo sposobnostjo prilagajanja. Tu govorimo o hrupih, temperaturah, nadmorskih višinah in podobno. Denimo ne spimo zaradi kraja, v katerem se nahajamo, ker je prehrupno, vroče, hladno, previsoko ali pa zato, ker smo kaj posebnega jedli ali pili.
Med osebnimi vzroki nespečnosti so tudi zdravstvene ali psihološke situacije. Nastala nespečnost je torej posledica in ne simptom. V tem primeru govorimo o bolečinah in patologijah, ki otežujejo počitek, pa tudi samo počivanje ponoči. Takšna situacija se lahko pojavi tako doma kot v bolnišnici, saj pogosto govorimo o nespečnosti zaradi hospitalizacije. Nenazadnje je zelo pogosta nespečnost, ki jo povzročajo situacije močnega psihičnega stresa, pa tudi velikega razburjenja. Ko s pozitivno anksioznostjo pričakujemo določen dogodek, ne moremo spati, ravno nasprotno smo zaskrbljeni, saj je pred nami obdobje, ki ni posebej veselo. Poleti lahko povišanje temperatur in daljšanje dneva spremenita ritem spanja in budnosti, kar povzroči nespečnost. Vročina, komarji, čez dan nakopičena utrujenost, hitro pripomorejo k temu, da smo še bolj napeti. Vsekakor lahko vedno računamo na to, da se pred počitkom sprostimo. Denimo uro pred spanjem odložimo telefone, tablice in daljince, ugasnemo vsa dejanja ali naloge, ki nas fizično ali psihično aktivirajo.