Nekaj drži kot pribito: telesna dejavnost, ki se izvaja v zmernih količinah, a tudi redna, prilagojena starosti in razvoju, omogoča telesu, da ostane zdravo in učinkovito dlje časa. Če telovadimo, imamo zdrave mišice, sklepe in super strukturo celega organizma. Ne le to: telesna aktivnost prispeva k sproščanju dveh pomembnih vrst nevromediatorjev: acetilholina in endorfinov. Slednji so molekule, ki proizvajajo občutke analgezije in dobrega počutja, lastnosti, zaradi katerih so jih opredelili kot hormone sreče. Kateri pa so tisti športi, ki nas dejansko lahko osrečujejo?
Ples
Ples naredi telo harmonično in napeto, poleg tega je dejavnost, tesno povezana z glasbo, ki se zna dotakniti najintimnejših strun naše duše. In če to počnemo v paru ali s prijatelji, toliko bolje. Ples je dober za razpoloženje, saj vam omogoča sprostitev stresa. In seveda ni nič lepšega kot plesati s tistimi, ki jih imamo radi.

Tek
Ni za vsakogar, vendar daje veliko rezultatov, a pomembno je, da ne pretiravate. Tako imenovana evforija tekača se pojavi predvsem po daljšem teku, kot je na primer maraton. Endorfini se v možganih vežejo na senzorične receptorje in tako zmanjšajo zaznavanje bolečine. Na ta način se izboljša zmogljivost tekača in zmanjša utrujenost: po dolgem teku smo torej utrujene, hkrati polne energije. Vendar je vseeno treba priznati, da je lahko tek dolgočasen, še posebej, če imate raje skupinske športe.

Odbojka
Je skupinsko delo in je še posebej všeč ženskam, poleg tega zelo dobro učvrsti noge in zadnjico. Dobra stvar je, da jo res lahko izvajaš v vseh starostih, nikoli ni prepozno. Če se pridružiš ekipi, imaš zelo veliko možnosti, da najdeš nove prijatelje in več hodiš ven. Poleti zunaj, pozimi pa v telovadnici, ko udariš žogo, gre iz tebe vse, kar je res super, ker je to odlična terapija proti stresu. In dejansko deluje.

Dvigovanje uteži
Super stvar je, da lahko to počnete tudi doma, ne da bi šli v telovadnico, samo vzemite nekaj osnovnih pripomočkov in hop, ste že pripravljene. Vadba z utežmi pomaga stimulirati endorfine in se boriti proti duševnim težavam, kot sta depresija ali pretirana čustvenost. Visoko intenzivni trening izboljša moč, učinkovitost in duševno stanje.

Zelo malo je potrebno, da pomagamo telesu, umu in duhu ter se počutimo ne le srečnejše, ampak tudi v ravnovesju.
3 Comments
Dobro jutro na Primorsko!
Super članek! Meni najbolj ustreza hitra hoja in ja, doma imamo narejene uteži za vsakega družinskega člana. Samo še ozavestiti moramo, da se spomnimo nanje, kadar besemo, gledamo filme ipd.
Deževen pozdravček.
Sabina
Hvala draga Sabina!
Že kvihtam ;))