Ok, morda se vam bo zdelo čudaško, a če objamemo drevo, se lahko resnično počutimo bolje. Uradno znanost vse bolj zanima blagodejen vpliv narave na naše zdravje. Predvsem v zadnjem času se poglablja v temo, kako pomembno je najti stik z naravo, da se napolnimo z energijo in zmanjšamo stres. In kaj je za vse to ključnega pomena? Prav drevesa. Vzhodne filozofije in tradicije, s posebnim poudarkom na taoizmu in tradicionalni kitajski medicini, že dolgo vedo, da so drevesa prava rešitev za naše zdravje. Drevesa niso le varuhi planeta, so tudi prave energijske antene, živi organizmi, ki pogrezajo svoje korenine v zemljo in imajo lahko zelo dolgo življenje. Dokazano je, da v kolikor se jim približamo, se tudi napolnimo. O tem, kako blagodejno je objemanje dreves po načelih silvoterapije, ste morda celo že slišale ali brale. Objem drevesa za boljše počutje je pravzaprav osnovni nasvet te prakse.
Silvoterapija je bila priznana kot znanstvena metoda šele leta 1927, čeprav se je že stoletja uporabljala kot naravna terapija za dobro počutje. Silvoterapija temelji na starodavni ideji o vračanju zdravja skozi drevesa. Največja drevesa pa so tista, ki vsebujejo največ energije. Zanimivo je spoznati in razlikovati lastnosti različnih dreves, da se bolje odločimo, katero drevo sprejeti v svoje življenje in ga spremljati glede na koristi, ki jih želimo pridobiti.
1) Bori so med drevesi z največjo zdravilno sposobnostjo. Izžarevajo energijo in krepijo živčni sistem. Hranijo dušo. Na Kitajskem veljajo za nesmrtna drevesa.
2) Ciprese in cedre zmanjšujejo občutek toplote in hranijo yin energijo.
3) Vrbe pomagajo pri odvajanju odvečne vlage v telesu, znižujejo visok krvni tlak ter krepijo sečila in mehur.
4) Bezeg pomirja duha in krepi želodec.
5) Akacija pomaga uravnavati telesno temperaturo.
6) Javorji pomagajo pri lajšanju bolečin.
7) Figa čisti srce in pomaga pri odvajanju vlage iz telesa.
8) Cimet odpravlja prehlad iz srca in trebuha.
9) Jelka pomaga pri celjenju zlomov in zmanjšanju oteklin.
10) Glog pospešuje prebavo in krepi črevesje.
Ko objamemo drevo, poskušamo vstopiti v nov stik z naravo. Pristopimo umirjeno in začutimo vso njeno energijo. Preden objamemo drevo, se lahko usedemo k njegovim nogam s hrbtom, naslonjenim na deblo, zapremo oči in dolgo, globoko dihamo. Tako se bomo začeli sproščati in uglaševati z okoljem, v katerem se nahajamo. Nato lahko vstanemo in izbrano drevo opazujemo tako od daleč kot od blizu. Približajmo se torej drevesu in položimo roko na njegovo lubje. S stikom začnemo bolje čutiti energijo, ki nam jo lahko daje to drevo. Objem drevesa je res enkratna izkušnja. Ne more biti čudežno, vendar nič ne stane in takoj se počutimo bolje.
2 Comments
Pa še zavedate, da s tem, ko objemate drevesa unicijete unicijete njihovo mikrofloro?
Vse lepo in prav ampak pustite naravi, da živi brez dotikanja in človeškega posega zato, da se bomo mi bolje počutili.
Objemite raje človeka.
Vcasih res ostanem brez besed…