Ali ste vedele, da obstaja več kot 300 sort buč? Tiste, ki jih najbolj poznamo in so na voljo za uživanje, pa so hokaido buča, maslena ali muškatna buča in buča kaboča. Morate biti previdne, ker obstajajo tudi okrasne buče, ki niso užitne (so pa noro lepe, sploh za Halloween in nasploh oktobra …). Užitne buče so polne kalcija, železa, kalija, magnezija, fosforja in raznih vitaminov. Najpogosteje jih pripravljamo pečene, v obliki krem ​​in juh, enolončnic, marmelad in v obliki peciva. Odlikujejo jih lepa oranžna barva, blaga sladkoba, bogato sočno meso, odlično pa se ujemajo z začimbami, kot so cimet, kurkuma, bazilika, rožmarin in poper, zato jih uporabljamo v različnih slanih jedeh.

Foto: Pexels
Foto: Pexels

Pri pripravi kremne juhe jih lahko skuhamo v vodi ali spečemo v pečici, nato pa zmiksamo – postopek je zelo preprost, rezultat pa popoln. Ker je to njihova kraljeva sezona, se kar spodobi, da napišem, recept.

Sestavine za bučno juho

  • 2 žlici olivnega olja
  • 2 čebuli, drobno sesekljani
  • 1 kg buč, olupljenih, brez semen in narezanih na koščke
  • 700 ml zelenjavne ali piščančje juhe
  • 150 ml smetane za kuhanje
  • začimbe po želji: sol, poper, cimet, kurkuma, čili, timijan
Foto: Pexels
Foto: Pexels

Enostavna priprava

V velikem loncu segrejte 2 žlici olivnega olja, nato približno 5 minut nežno pražite 2 drobno sesekljani čebuli, dokler se ne zmehčata. Dodamo na kocke narezano bučo in med občasnim mešanjem kuhamo 8-10 minut, dokler se ne začne mehčati in zlato rumeneti. Zalijemo s 700 ml zelenjavne ali piščančje osnove ter začinimo s soljo in poprom. Zavremo, nato pa pustimo vreti 10 minut, dokler se buča ne zmehča. V lonec vlijemo 150 ml smetane za kuhanje, ponovno zavremo, nato pa s paličnim mešalnikom ali navadnim mešalnikom pripravimo gosto kremno juho. Za žametno konsistenco lahko juho prelijete skozi gosto cedilo. Začinimo po okusu, nato postrežemo potreseno s popečenimi kruhki (super je, če jih pripravite na maslu) in semeni ter pokapljano z več olivnega ali bučnega olja.

Komentiraj