Jeseni drevesa izgubijo liste in cvetovi se umaknejo novemu življenju, ki se bo pojavilo spomladi. Življenjski cikel rastlin ima veliko podobnosti z življenjskim ciklom las. Slednji je rezultat treh natančno definiranih faz (anagena, katagena in telogena), med katerimi lasje rastejo, se krepijo, nazadujejo in nato izpadajo. Morda ne veste, da je povsem normalno, da dnevno izpade med 25 in 60 las, ko pa pride jesen, je izpadanje las izrazitejše. Vzrok? Na prvem mestu je, pomislite, pomanjkanje svetlobe, ki deluje na hormone in s tem neposredno na rast las. To reaktivno izpadanje las se znanstveno imenuje akutni telogenski efluvij in je najpogostejša oblika razširjenega izpadanja las. Količina las v anageni fazi se nato poveča na 70 %, medtem ko se v telogeni fazi (torej v fazi izpadanja) poveča za 30 %. Izpadanje lahko doseže 300 las na dan. Na sezonsko izpadanje las lahko vpliva tudi stres in nakopičena utrujenost, ki se običajno pojavi v tem jesenskem obdobju.
Sezonsko izpadanje las se lahko pojavi kadarkoli, tudi če ga še nikoli niste doživele. Določene preproste vsakodnevne aktivnosti lahko preprečijo ali precej omilijo izpadanje las. Tukaj je nekaj preprostih nasvetov:
- Najprej bodite posebno pozorne na izdelke za nego las. Nikar ne kupujte najbolj poceni, češ, je le šampon, ker vam je lahko kasneje še kako žal. Izberite blage formule šamponov, ki spoštujejo lase in lasišče.
- Omilite elastike in dodatke za lase, imejte raje spuščene pričeske kot čopke in kitke, ki oslabijo lasno vlakno.
- Bodite pozorne na prehrano. Vitamini in minerali igrajo bistveno vlogo v lasnem ciklu, predvsem pri obnavljanju matričnih celic folikularnega bulbusa. Seveda morajo doseči lasišče v zadostni količini, da ga nahranijo in ustrezno pospešijo rast las.
- V času menjave letnega časa so za preprečevanje sezonskega izpadanja las dobra prehranska dopolnila na osnovi vitaminov B, žveplovih aminokislin, cinka, železa in selena. V bistvu naj to postane kar rutina. Ne pričakujte rezultatov z danes na jutri, saj morate vztrajati pol leta.
Če opazite hudo izpadanje las, je kar dobro, da spremenite svojo rutino nege. Z lasmi je potrebno ravnati nežno, da jih ne dodatno oslabite. Pri šamponih je tako, da se dobri običajno preveč ne penijo, potrebujte majhno količino, razredčeno z vodo, predvsem pa si privoščite maske (enkrat na teden) in negovalna olja. Arganovo olje je v tem primeru res hvaležna izbira in zelo pomaga. Pozorne bodite tudi na prepogosto uporabo frizerskih pripomočkov, kot so feni, likalniki in ogrevane krtače. Bolje bi bilo, da jih v tem trenutku leta sploh ne bi uporabljale ali pa bi njihovo uporabo čim bolj zmanjšale. Vedeti morate tudi, da imajo vitamini in minerali temeljno vlogo v normalnem lasnem ciklu, zlasti pri obnavljanju celic matriksa lasne čebulice. Zato poskrbite, da boste z uravnoteženo prehrano ali s prehranskimi dopolnili zagotovile pravo količino hranil in vitaminov (zlasti vitaminov B2, B3, B5, B6, B8 in B9). Z dodatnimi vitamini boste v telo vnesle dodatno dozo energije in tako naredile lase močnejše in bolj odporne.