Ko sem se nazadnje pogovarjala s prijateljico, ki je nekajkrat prebolela Covid, mi je zaupala, da ima veliko težavo z izpadanjem las. Ko je obiskala zdravnika, ji je ta povedal, da gre za eno izmed tipičnih reakcij po bolezni: traja dobre tri mesece, nakar se naš imunski sistem in posledično tudi lasje ponovno postavijo na stare tirnice. Sama Covida še nisem prebolela, imam pa isto težavo z lasmi, ki je morda povezana z jesenjo, morda s hormoni, morda s stresom … Kaj vem, lasje mi skozi izpadajo, zato se bom danes osredotočila na to težavo, predvsem pa na njene rešitve.
Nobena stvar se ne zgodi danes na jutri
Obstajajo učinkovita sredstva, ki lahko spodbudijo lasne mešičke in lase “prepričajo”, da rastejo hitreje. Kljub naporom pa je neizogibno imeti v mislih prvi nasvet med številnimi, pa tudi najpomembnejši: bodimo potrpežljive. Pri laseh, tako kot pri nohtih, se nobena stvar ne zgodi z danes na jutri. Lasje belcev v povprečju zrastejo 1,2 centimetrov na mesec. Nekoliko hitrejši so Azijci z 1,3 centimetri na mesec. Medtem ko lasje rastejo počasneje afriškemu prebivalstvu, z manj kot 1 centimetrom na mesec. Treba je tudi vedeti, da ti podatki veljajo samo za popolnoma zdrave lase. In da bi jih imeli, moramo imeti potrpljenje, vztrajnost, predanost in upoštevati kar nekaj nasvetov za hitro rast las.
Škarje
Vem, da jih ne maramo, kar se mi zdi logično. Striženje vsaka dva ali tri mesece ali ko so prisotne razcepljene konice, vam bo pomagalo odpraviti poškodovane konice, zaradi katerih so lasje videti krajši. Če jih strižete, vam torej ne bo pomagalo, da bodo lasje bolj zrasli, ampak jih boste videli dejanske dolžine in preprečili, da bi poškodovane konice izgledale krajše. In to je že dobro izhodišče.
Izbira pravega šampona
Res ni vseeno, za katerega se odločite. Izbira pravega šampona za naš tip las je bistvenega pomena, ne le za njihovo pravilno čiščenje, ampak tudi in predvsem za njihovo zdravje. Uporaba neustreznega šampona, morda preveč agresivnega, lahko povzroči kopičenje izdelka na lasišču ali razdraži kožo ter tako zamaši lasne čebulice in upočasni rast las. Če ne veste, kateri šampon je idealen za vas, izberite nežnega in ne boste zgrešili.
Lasišče je kot obraz
Veliko pozornosti posvečamo koži obraza, začenši s čiščenjem, nato pa s tonikom, serumom in kremami. In lasišče? Tudi z njim je treba ravnati enako skrbno, saj je od njegovega zdravja odvisna hitrost rasti las. Če je lasišče zdravo, dobro očiščeno in navlaženo, bo krvni obtok bolj stimuliran, da bo lasnim čebulicam prinesel več kisika, kar bo povzročilo močnejše lase, ki bodo hitreje rasli. Da bo vedno čisto, naredite piling lasišča, kot bi bil masaža pred šamponiranjem. Na trgu najdete že pripravljen piling ali pa ga naredite tako, da šamponu dodate sladkor. Obstajajo tudi krtače, posebej zasnovane za masažo lasišča pod tušem.
Ne bo šlo brez vitaminov
Najbolj pomembni vitamini za lase so naslednji: biotin, keratin, folna kislina, vitamin C, vitamin E, vitamin A, vitamin D.
Pozor na brisačo in fen
Oba sta enako nevarna, ker drgneta lase. V tem smislu moramo biti nežni in pozorni na to, da nežno odstranimo vodo ter čim manj uporabljamo toplotne naprave. Seveda je jasno, da brez fena in likalnika ne gre, zato lase najprej zaščitimo s pravim sredstvom (olje vedno blagodejno vpliva na njihovo zdravje).