Tu harmonično sobivajo tišina, duhovnost in umetnost. LOPUD 1483, zgrajen leta 1483 kot samostansko svetišče za premišljevanje in zdravljenje, je starodavni samostanski kompleks, nekoč dom frančiškanskih menihov, danes spremenjen v zasebno rezidenco. Nahaja se na severnem koncu otoka Lopud, v osrčju Elafitskega arhipelaga, le 11 kilometrov od Dubrovnika. Potrebnih je bilo 20 let natančnega obnavljanja pod vodstvom kreativne direktorice Francesce Thyssen-Bornemisza, da je ta neverjetni samostanski kompleks spet oživel.
Tista med Francesco, zbirateljico in ljubiteljico umetnosti, in samostanom je pravzaprav velika ljubezenska zgodba. Leta 1992 je odšla na Hrvaško, da bi skupaj z lokalnimi oblastmi skrbela za dolgotrajno obnovo nekaterih med vojno na Balkanu poškodovanih cerkva. Med bivanjem na Hrvaškem je Francesca spoznala padra Pia Maria, lokalnega patra, ki jo je spremljal pri odkrivanju otoka Lopud. Tako je naletela na ruševine samostana, ki je od leta 1822 ležal zapuščen, in se vanj noro zaljubila. Na ogled se je vrnila skupaj s slavnim arhitektom Frankom Gehryjem, ki ji je predlagal, naj poskrbi za obnovo. Francesca je z navdušenjem sprejela izziv in se podala na dolgo, več kot 20 let trajajočo pot. Nekateri prvotni ometi iz 16. stoletja so neverjetno preživeli, zaradi česar je spoznala, kako pomembno je ohraniti avtentičnost stavbe, kolikor je le mogoče.
Briljantna mlada zagrebška arhitektka Rujana Bergam Marković je nato zasnovala novo postavitev samostana, tako da je namesto majhnih trinajstih meniških celic ustvarila pet velikih apartmajev. Njegova struktura pokriva površino več kot 1500 kvadratnih metrov in je gostom na voljo kot zasebna rezidenca. Pet apartmajev je zakladnica umetniške zbirke družine Thyssen-Bornemisza. V vrtu, ki se razprostira na več terasah, raste več kot 80 vrst rastlin, tako kot v času frančiškanskih menihov, ki so sloveli po zdravilnih pripravkih na osnovi zelišč in zdravilnih rastlin.
Znotraj obzidja samostana Lopud 1483 imajo gostje občutek, da živijo v umetniški galeriji, kjer je ustvarjeno sodobno vzdušje. Izbor umetniških del, ki jih hrani samostan, vključuje gotsko in renesančno pohištvo, kipe in slike, ki so večinoma razstavljene po desetletjih, potem ko so bile shranjene v vili Favorita v Luganu, rezidenci barona Heinricha Thyssen-Bornemisze. Med obnovo je Francesca odkrila tudi staro lekarno iz obdobja renesanse in se odpravila iskat originalne rokopise o zdravilni moči zdravilnih rastlin in zelišč v dubrovniških knjižnicah. Frančiškanski menihi so bili strokovnjaki za ustvarjanje zeliščnih zdravil in zdravil, njihova lekarna pa je obstajala že leta 1317.
Tudi vrt je bil skrbno obnovljen. Med samostanom in morjem so nastale velike zelene površine, ki jih prečkajo oljke in limonovci. Lopud je drugi največji otok v Elafitskem arhipelagu in skozi stoletja je ohranil svoj čar, tako da so vse zgradbe še vedno originalne, z izjemo hotela nove generacije. Pokrajina je posejana z limonovci, pomarančevci in oljkami, plaže so še vedno nedotaknjene, dostop do otoka pa je prepovedan avtomobilom. Lopud 1483 je na voljo kot zasebna rezidenca od aprila do oktobra, na bazi polpenziona. Do otoka lahko pridete v manj kot eni uri vožnje s trajektom iz dubrovniškega pristanišča.
6 Comments
OOOOOO – Saaaaanjsko!
Vem ja
Zelo si želim obiskati ta kraj in tam preživeti nekaj dni, a se bojim, da za moje finančno stanje to nedosegljivo.
Se strinjam Sanjamo, ni kaj…
Prekrasno malo mestece in prelep otok. Zivim 5 leto preko otroka v vasici Mali Zaton- Vila Ivanka je moj novi sanjski dom. Prekrasno topli ljudje.
Kako lepo draga Klavdija! Res imate čudovito okolje, sem srečna za vas in maksimalno uživajte! Objem