Danes praznujemo 21. junij, in to je morda eden najlepših dni v letu, čaroben trenutek, ki označuje začetek poletja, sezono žetve in tudi prag izjemno energijske meje. Čas je torej, da tudi mi požanjemo, kar smo posejale v zimskih mesecih, in si privoščimo mirno prihodnost. Poletni solsticij so v starih časih praznovali z magičnimi in poganskimi obredi. Pravzaprav so se na ta dan zahvaljevali materi Zemlji in praznovanja so pogosto spremljali očiščevalni ognji, da bi pregnali temo s praznovanjem dobrega. To so naredili s sežiganjem starih zelišč in plesom okoli ognja.

Foto: Zen
Foto: Zen
Foto: Zen
Foto: Zen

Danes narava, prerojena spomladi, eksplodira v vsej svoji lepoti in bogastvu ter ponuja človeku svoje sadove. Rada lovim nianse narave in se povezujem z njo; fino bi bilo to početi vsak dan, a službene obveznosti pogosto ustvarjajo svoj pritisk, zato izkoristim svoje znanje vsaj v takšnih pomembnih trenutkih, da iz sebe prikličem Čarovnico. Kot sem že večkrat zapisala, Čarovnica nima prav nobene negativne konotacije, nasprotno: gre za ponovno odkrivanje svojih korenin, svoje ženskosti, željo po iskanju svetih obredov. Te dni so Kelti praznovali eno od štirih manjših praznikov poganskega kolesa v letu, praznik boginje Lithe, ki ga je krščanstvo kasneje spremenilo v obrede za svetega Janeza.

Foto: Zen
Foto: Zen
Foto: Zen

Zelo zanimivo je opazovati, kako se tradicije, povezane z zimskim solsticijem, ohranjajo (zamaskirane kot božična in novoletna praznovanja), medtem ko so starodavni obredi poletnega solsticija praktično izginili iz sodobne kulture. Z mitološko-antropološkega vidika je razlog morda v tem, da je zimski solsticij od nekdaj veljal za praznik neba in sonca (božjih moških principov), poletni praznik pa je praznovanje zemlje, božanski element ženske. Zahodna kultura je, kot je znano, sistematično zatirala ženski element in namesto tega krepila moškega. Tako so veliki prazniki Zemlje, kot je 21. junij, pa tudi praznovanja polne lune, večinoma pozabljeni.

Foto: Zen
Foto: Zen
Foto: Zen

Danes lahko počnete veliko stvari, vse se mi zdijo introspektivne in koristne, da se bolj osredotočite nase. Tukaj je nekaj idej:

  • Kres: je morda najbolj znan obred poletnega solsticija. Kurijo se veliki ognji, ki naj bi čistili in ki naj bi s svojim svetlim plamenom čim dlje odgnali zimsko temo.
  • Sežiganje zelišč: tako, da jih vržete neposredno v kres, lahko pa tudi doma, če imate kurišče. Zažgimo suha zelišča, da pustimo težave preteklega leta za sabo in se počutimo prenovljene. To je tudi ugoden trenutek za raziskovanje in nabiranje nekaterih zelišč, vključno z Janezovimi zelišči: hiperikumom, verbeno, artemizijo, omelo, sivko, trpotcem, komarčkom, za sežiganje v ognju timijana, rute in majarona.
  • Čarobna rosa: če imate vrt, lahko naberete roso, ki jo najdete zjutraj na solsticij, in jo popijete, saj naj bi čistila in odganjala zlo in zavist.
  • Pesmi in plesi: solsticij je že od nekdaj trenutek praznovanja, zato se veselite, plešite, pojte, najbolje v naravi, a tudi če to počnete doma, je še vedno odličen način, da se povežete s seboj.

Obred poletnega solsticija prikliče magijo, plese, vedeževanje (predvsem s tarot kartami), vigilije, v katerih praznujemo in odvračamo luč s pomočjo ognja kresov, gorečih koles, procesij z baklami, obogatenih s poezijo in glasbo. Narava je najbolj bujna in zato daje prednost vsem vrstam obredov, povezanih z ljubeznijo.

Foto: Zen

Živahen praznik Lithe vsem, čarobne prijateljice.

2 Comments

  • Posted 21. junija, 2023 10:02
    -Urška

    Tako zelo obožujem poganska verovanja, praznike in običaje, zato tudi hvala za ta članek. Te lahko prosim, da večkrat napišeš kaj več o tem, da nas vsaj malo spomniš – da se bomo večkrat in bolj intenzivno ozrli v naravo.

    XOXO

    • Posted 21. junija, 2023 13:08
      -Lorella Flego

      Hvala Urška, to pa z največjim veseljem, je moj svet in seveda bom! Objem na ta topel, prijazen solsticij!

Komentiraj