Še vedno se najdejo tisti, ki menijo, da nanos z dobro kremo za sončenje z visokim zaščitnim faktorjem preprečuje porjavelost, a to je seveda laž! Zagorela koža se prav tako zgodi, a s pravilnim nanašanjem kreme za sončenje naredite sebi in svoji koži veliko uslugo. Tukaj je mini vodnik za izbiro prave kreme in njen pravilen nanos, tudi če ste oblečene in je dan nekoliko bolj oblačen!

Kaj je zaščitni faktor

Zaščitni faktor (SPF) naj bo med 30 in 50+, kar je pokazatelji visoke in zelo visoke zaščite. Faktor je treba izbrati glede na vaš fototip kože, od svetlejše do temnejše. Zelo visok faktor (50+ ali ​​total screen) je treba uporabiti v primeru zelo svetle kože in rdečih ali blond las (fototip 1); visoko/zelo visoko zaščito (med 50+ in 30) s svetlo kožo in rjavimi ali blond lasmi (fototip 2); lahko se odločite za srednjo zaščito z SPF med 25 in 15 v primeru temno blond las in/ali občutljive kože (fototip 3) ali z rjavimi lasmi in zmerno občutljivo kožo (fototip 4); celo do nizkega zaščitnega faktorja, med 10 in 6, indiciranega za tiste s temnimi lasmi in olivno poltjo (fototip 5) ali zelo temnimi lasmi in temno kožo (fototip 6).

UVB in UVA žarki

Druga lastnost, ki jo je treba preveriti ob nakupu zaščitne kreme, je učinkovitost sončne kreme proti UVB in UVA žarkom, kar mora biti jasno označeno na embalaži. Kreme za sončenje niso nič drugega kot sestavine in posebne molekule, ki prestrežejo UVA in UVB žarke. Pri kremah in izdelkih za zaščito pred soncem je SPF označen z UVB žarki, medtem ko je zaščita pred UVA označena z besedo UVAPF. UVB žarki predstavljajo približno 10 % sončnih žarkov. Tisti, ki se ustavijo pri površinskih plasteh kože, so odgovorni za porjavelost in sončne opekline. UVA pa je 90 % ultravijoličnega sončnega sevanja, tistega, ki prodre globlje in lahko povzroči staranje kože, vpliva na DNK, povzroči kožne bolezni, kot so tumorji in drugo.

Kdaj in kako nanesemo kremo

Nanos kreme za sončenje ima svoja pravila. Namazati jo je treba vsaj 20 minut pred izpostavljanjem soncu (če gre za kemični filter) in ponoviti najmanj vsaki 2 uri ter po vsakem kopanju. Tudi če je vodoodporna, voda vedno zmanjša zaščitno moč. Kremo nanesemo na celotno površino telesa z najmanj 2 mg kreme na kvadratni centimeter kože, kar je enako 2 žlicama.

Kremo lahko uporabimo vedno

Kremo lahko nanesete tudi v primeru oblačnega neba, saj se sončni žarki vedno prebijejo. Vsekakor je pomembno, da se ne izpostavljate neposredno soncu v osrednjih urah dneva, torej ko so ultravijolični žarki največji. Oči zaščitite s temnimi očali, kremo pa nanesite vsaki dve uri, super je, če nosite pokrivalo, klobuk ali ruto, saj je zelo pomembno, da zaščitimo glavo in lasišče. Opeklina lasišča je namreč zelo boleča.

Komentiraj