Vsak dan smo izpostavljeni različnim situacijam, ki spremenijo naše čustveno stanje in nas prisilijo, da se spopademo z občutki, ki so lahko tako prijetni kot neprijetni. To nas pripelje do tega, da se ukvarjamo s čustvi, ki nam povzročajo nelagodje, na kar se morda ne počutimo pripravljeni. Čeprav ni smernic, ki bi ustrezale vsem, obstaja več strategij in nasvetov za obvladovanje teh »negativnih« čustev. Ta so v veliki meri povezana s sprejemanjem tega, kar čutimo, in razumevanjem, da se lahko naučimo iz večine dogodkov.

Vir: Pinterest

Kako obvladati negativna čustva?

Najprej se morate naučiti poslušati, kaj vam hočejo povedati čustva, jih učinkovito predelati in poskrbeti za svoje čustveno dobro počutje. Eden izmed nasvetov za obvladovanje »negativnih« čustev je zavedanje, da pravih negativnih čustev ni. Čeprav tako imenujemo tiste občutke, ki jih je najbolj neprijetno doživljati, so vsa čustva dragocena in nam posredujejo informacije o nas samih in svetu okoli nas. Poleg tega so vsa čustva prilagodljivi odzivi, ki nam pomagajo oceniti kompleksne situacije in sprejeti učinkovite odločitve. V tem smislu imajo čustva, ki jih običajno smatramo za negativne, kot so strah, jeza ali žalost, dejansko prilagodljivo funkcijo v našem življenju.

Strah, jeza in groza

Strah nam omogoča, da zaznamo morebitne nevarnosti in se jim izognemo, jeza služi kot obramba pred grožnjami, žalost pa nam pomaga predelati izgubo in se prilagoditi težkim situacijam. Lahko rečemo, da so vsa čustva dragocena in nam dajejo pomembne informacije o nas samih in našem okolju. Negativnih čustev ne poskušajmo potlačiti, ampak se jih naučimo prepoznati, sprejeti in učinkovito uporabiti za izboljšanje kakovosti svojega življenja. Sprejeti svoja čustva pomeni, da jih ne obsojamo in si jih dovolimo občutiti v celoti. Na začetku je lahko težko, še posebej, če smo navajeni potlačiti ali ignorirati, kar čutimo.

Vir: Pinterest

Ključ je v sprejemanju

Če greste skozi težko situacijo, kot je izguba ljubljene osebe ali težave pri delu, lahko doživite čustva, kot so žalost, tesnoba ali stres. Namesto da bi se poskušali ignorirati ali zamotiti, vam bo njihovo sprejemanje omogočilo, da boste njihove občutke izkusili globlje in zavestneje. Poleg tega boste lahko pravilno obdelali svoja čustva. Podobno vam bo sprejemanje čustev pomagalo bolje razumeti svoje čustvene reakcije. Na primer, če ste po prepiru s prijateljem jezni, vam bo sprejemanje tega čustva pomagalo razumeti, zakaj se je sprožila ta čustvena reakcija. Sprejemanje čustev in iskanje vzrokov za reakcijo bo pomagalo prepoznati možne povezave s preteklimi dogodki. To bi lahko imelo dolgotrajen negativen učinek na vas. Včasih se to zgodi in obstajajo zelo učinkovite terapije, vendar morate najprej prepoznati težavo. Tretji od nasvetov za obvladovanje negativnih čustev je, da poslušate, kaj vam čustva skušajo povedati.

Vir: Pinterest

Čustva so pogosto napačno razlagana ali potlačena

Čuječnost ali popolna pozornost se osredotoča na prisotnost v sedanjem trenutku in sprejemanje čustev in misli, ki se porajajo, ne da bi jih obsojali. To je praksa, ki pomaga zmanjšati tesnobo, depresijo in izboljša koncentracijo. Primer vadbe čuječnosti je osredotočanje na svoje dihanje. Sedite v udoben položaj in se osredotočite nanj. Občutite, kako zrak prihaja in izhaja skozi vaš nos ali usta, ne da bi obsojali ali poskušali karkoli spremeniti. Če vam misli begajo, se ponovno osredotočite. To počnite nekaj minut na dan, ko ste mirni in postopoma povečajte frekvenco ter jo uvedite v več situacij.

Vir: Pinterest

Čustvena regulacija

Med nasveti za obvladovanje negativnih čustev je tudi čustvena regulacija. To se nanaša na sposobnost obvladovanja in nadzora svojih čustev, da bi se izognili občutku preobremenjenosti ali preobremenjenosti z njimi. Obstaja veliko učinkovitih tehnik, ki se jih lahko naučite in uporabite v svojem vsakdanjem življenju, da jih boste lažje uravnavali in imeli občutek, da jih bolje obvladujete. Poleg meditacije ali čuječnosti obstajajo tudi druge tehnike, ki vključujejo zapisovanje negativnih občutkov in misli, da jih sprostite in učinkoviteje obdelate. Vadite lahko na primer terapevtsko pisanje, pisanje v dnevnik ali na list papirja, ne da bi obsojali misli ali čustva, ki se porajajo.

Komentiraj