Obisk Slovenske filharmonije ponuja vedno veliko užitkov in po koncertu se vsak izmed nas vrne domov z različnimi občutki. Doživljanje klasične glasbe je nekaj intimnega in osebnega, zato moja izkušnja ni vaša in obratno, a prav v tem je čar klasične glasbe. Ravno včeraj sem naletela na zelo zanimivo raziskavo, ki so jo opravili v ZDA in v kateri so izpostavili pet temeljnih skladb, ki močno vplivajo na naše zdravje. Te lahko občasno poslušate v izvedbi naših odličnih glasbenikov, lahko pa si jih zavrtite tudi doma; verjemite, učinek bo enak.
Kot zanimivost
Štirje letni časi, Antonio Vivaldi – Baročna glasba še posebej aktivira levo poloblo možganov, ki je dominantna za funkcije računanja ter logične in matematične sposobnosti.
Poloneza št. 6 v As-duru, “Heroična”, Frederic Chopin – Romantika spodbuja ustvarjalno mišljenje.
Bolero, Maurice Ravel – Skladbe, na katere je vplival impresionizem, vključno z Debussyjevimi, koristijo desni polobli, ki je ključna za pisanje, ustvarjanje in domišljijo.
Sonata K 448, Wolfgang Amadeus Mozart – Novejša raziskava o Mozartu, ki so jo opravili v Kaliforniji, kaže, da ta sonata izboljša celo sposobnost orientacije. Veliko več kot to, kar se običajno zgodi, ko poslušamo Beethovnovo Za Eliso.
Tristan in Izolda, Richard Wagner – Spodbuja prostorsko-časovno inteligenco, domišljijo in verbalno tekočnost.
Teorija o Mozartovem učinku na možgane temelji na dejstvu, da poslušanje glasbe (zlasti sproščujoče) vpliva na zviševanje ravni dopamina. Ta nevrohormon sreče deluje tako, da izboljša naše kognitivne sposobnosti, zaradi česar smo bolj pozorni in svobodni pri pomnjenju novih informacij. Dvignite roko, če še nikoli niste poslušali glasbe za boljšo koncentracijo, morda tik pred izpitom, pomembnim sestankom, stresnim srečanjem ali kakšnim drugim dogodkom. Od tod še en epitet za klasično glasbo: imenujemo jo tudi kognitivna glasba, saj spodbuja kognitivne funkcije in sposobnosti učenja.
Če torej razmišljate o nakupu novega abonmaja, nikar ne spreglejte opcije FKK – Filharmonični klasični koncerti, saj prinašajo žlahtne mojstrovine dunajske klasike, ki jih dopolnjujejo dela različnih slogovnih obdobij. Koncertne sporede sestavljajo skladbe, v katerih idilično sobivajo lepota, igrivost, uglajenost, harmonija in temperament. Če dobro pomislite, so to prav tiste stvari, ki jih v življenju nujno potrebujemo!
Več o lepi in kakovostni glasbi lahko preberete na blogu Slovenske filharmonije.