Prišel je mraz, tematske objave na Instagramu se množijo, božični filmi pa začenjajo vdirati na platna in Netflixov katalog. Bi torej morali začeti skrbeti, da bodo naši domovi zasijali v prazničnem duhu? Študija je analizirala to vprašanje in rezultat je zelo zanimiv.

Vir: Pinterest

Po krščanski tradiciji je treba z okrasitvijo drevesca počakati do 24. decembra, na božični večer. Druge tradicije, ki so splošno sprejete glede na zemljepisne širine, trdijo, da je treba počakati, da mine zahvalni dan (ki ga v Združenih državah praznujejo tretji četrtek novembra, tj. 23. novembra letos) ali celo dan svetega Nikolaja (6. december) v nordijskih državah. Mnogi ljudje pa začnejo razmišljati o božiču takoj, ko je konec noči čarovnic. Strokovnjaki se strinjajo, saj študija kaže, da zgodnje postavljanje božičnih okraskov takoj poveča dejavnike sreče.

Vir: Pinterest

Vladajoči kaos nas letos bolj kot kdaj koli prej vabi, da se zatečemo v duh prazničnega časa in vsega, kar nam zbuja. »V svetu, polnem stresa in tesnobe, se ljudje radi približajo stvarem, ki jih osrečujejo. In božični okraski obudijo tiste intenzivne spomine na otroštvo,« pravi psihoanalitik Steve McKeown, ustvarjalec programa MindFixers in lastnik klinike McKeown, na spletni strani Unilad.

Poleg simptomatičnih signalov, ki bi lahko pojasnili, zakaj nekdo hrepeni po tem, da bi zgodaj obesil božične okraske, pogosteje kot ne to dejanje odraža nostalgične razloge, da bi podoživeli čarovnijo ali nadomestili zanemarjanje za to obdobje, ki smo ga imeli v preteklosti. Božični okraski so preprosto sidro ali pot do tistih spominov na otroštvo, polnih čarobnosti in vznemirjenja. Torej gre za željo po ohranjanju in podaljšanju tega čustva.

Vir: Pinterest

Obešanje božičnih okraskov in njihovo občudovanje takoj poveča hormon sreče, dopamin. Ta hormonska sprememba ustvari nevrološko spremembo, ki je sposobna ustvariti srečo. Postavljanje božičnih okraskov povzroči skok dopamina, hormona dobrega počutja. Nazadnje Journal of Environmental Psychology poudarja, da so božični okraski “namigi, s katerimi sosedom sporočamo svojo dostopnost”. Študija to dokazuje: ljudje, ki so se znašli pred okrašenimi hišami, so te okraske zaznali kot znak “prijaznosti in solidarnosti” v primerjavi z neokrašenimi hišami. Torej počasi lahko vzamemmo drevesce, lučke in sveče ter se potopimo v dragocen in tolažilen duh praznikov.

2 Comments

  • Posted 9. novembra, 2023 18:34
    -Majda

    Vedno mi privabiš nasmešek na obraz s tvojimi objavami. Kar nekajkrat se je že zgodilo, da razmišljam o nečem, potem gledam Glitter in vidim prispevek točno o tem kar sem razmišljala.
    Ogledujem si lučke in okraske, kot majhna punčka, ki čaka, da ji bodo starši dovolili odpirat adventni koledar.
    Ne upam si še začet okraševat doma, da ne bo vse skupaj izgubilo svoj čar.
    Še malo počakam, draga Lorella, nato pa si bom dala duška!
    Do takrat pa lahko razmislim kako bom okrasila domek.

    • Posted 9. novembra, 2023 22:48
      -Lorella Flego

      Tudi jaz, zelo podobno…danes sem šla v trgovino po hrano in videla, da imajo že okraske…pa sem se prav nasmehnila. Je lep ta čas 🙂 Objem

Komentiraj