Leta 2023 je skoraj nemogoče ostati same 30 minut, v tišini, brez kakršnih koli motenj in samo s svojimi mislimi v ozadju. Tako kot smo potopljene v nenehne digitalne dražljaje, se zdi, da je nemogoče odklopiti glavo od obveznosti in misli, ki posegajo v naše vsakdanje življenje, zato je zdaj bolj kot kdaj koli prej nujno, da to storimo tako, da najdemo načine za ponovno povezavo s sabo in svojimi mislimi.

Vse prednosti tihe hoje

Obstaja starodavna navada dolgoživosti, ki ne le odpre um in umiri misli, ampak povzroči, da kri s prerojeno energijo teče po telesu, ponovno aktivira krvni obtok in spodbuja oksigenacijo krvi, in to je tiha hoja. Moč družbenih omrežij je ravno v tem, da znanje, ki je samoumevno, vračamo nazaj, da ga celotna javnost ponovno odkrije. Tiha hoja je postala pravo gibanje, ki dokazuje učinkovitost regeneracijskega sprehoda v naravi, v tišini in ob verskem spoštovanju pravila, da se v teh 30 minutah nikomur ne odgovarja. Vse to lahko blagodejno vpliva ne le na telo, ampak tudi na um, s pozitivnim učinkom za družabno življenje in dolgoživost.

4000 korakov na dan – 30 minut hoje

Hoja, ne glede na intenzivnost in količino časa, je vedno dobra. Dokazano je, da samo 4000 korakov na dan zmanjša tveganje za prezgodnjo smrt in bolezni, kot je rak, kar v nekaj minutah pomeni 30 do 45 minut hoje, odvisno od vašega tempa. Raziskave kažejo, da redni daljši sprehodi pomagajo mišicam in kostem krepiti in aktivirati cirkulacijo ter izboljšati krvni tlak, odpraviti tveganje kopičenja maščob in holesterola ter aktivirati presnovo. Oksigenacija krvi prinaša koristi tudi na področju lakote in zaznavanja apetita: raziskave Univerze v Exeterju so pokazale, da že samo 15 minut hoje zmanjša željo po nezdravi hrani in pomaga, da se naučite prepoznati občutek sitosti. Sprehod, čeprav kratek, je najboljše zdravilo, ki ga lahko priporočamo.

Hodeča meditacija

Koncept tihe hoje se je rodil med pandemijo, ko je kljub temu, da je svetovno prebivalstvo obtičalo doma, pojav izgorelosti zaradi zahtev po zmogljivosti v realnem času zaradi dela na daljavo razsajal, skupnost pa je pokazala zanimanje za prakso čuječnosti, ki je vključevala umik v naravo med enim klicem in drugim, v nekakšni hodeči meditaciji. Sprehod je pogosto povabilo tistim, ki so navdušeni in se morajo dejansko umiriti, hkrati pa je tudi pomirjujoča tehnika za stres, povezan z delom. Glede na raziskavo, ki jo je izvedla Gloria Mark, profesorica računalništva na Univerzi v Kaliforniji in avtorica knjige “Attention Span”, digitalne vsebine gledamo za približno 47 sekund, preden iščemo naslednji dražljaj, kar povzroča stres in utrujenost tako v službi kot v zasebnem življenju. Pravzaprav raziskava kaže, da 74 % svetovnega prebivalstva trpi ali je trpelo zaradi izgorelosti in hudega stresa.

Tihi sprehod, ki ga naredite tako, da se izolirate od tehnoloških naprav, elektronske pošte in vsebine, vam omogoča, da se ponovno povežete s svojim umom in prepustite pretoku svojih idej ter razmislite o dnevnih dogodkih.

Ustvarjanje prostora za razmislek o svojih čustvih pomeni, da jih predelamo in jasno vidimo, pri čem se izogibamo, da bi eksplodirali v manj primernih situacijah, kot sta denimo služba ali družba.

2 Comments

  • Posted 13. decembra, 2023 5:36
    -Sabina

    DRAGA LORELLA,
    IZVAJAM TOLE OD AVGUSTA. SUPER JE ZA TELO IN UM, KOT STE NAPISALA V ČLANKU. BRAVO!!!
    LPS

Komentiraj