Kaj je eleganca? Slovar jo opredeljuje takole: »Kakovost osebe, ki ima hkrati milino in preprostost ter razkriva skrb in dober okus, ne da bi zapadel v pretirano prefinjenost.« Standardna definicija, seveda, ki pridobi – zahvaljujoč modi in prek mode – neskončno drugih odtenkov. Ker je eleganca tudi zrcalo in medij ustvarjalne vizije največjih stilistov v preteklosti in danes. V tem smislu nam lahko pomagajo svetovni ustvarjalci mode, ki eleganco dobro poznajo.
Giorgio Armani
Eleganca ne pomeni biti opažen, pomeni biti zapomnjen
V slogovnem podpisu Giorgia Armanija kraljuje sublimacija ženstvenosti. Italijanska odličnost in sinonim za absolutno eleganco (kakovost, ki je med drugim značilna za to modno hišo), kreativna vizija zdaj devetinosemdesetletnega oblikovalca se vrti okoli ideje o preprosti, a prefinjeni eleganci, ki zbuja spoštovanje in začudenje, ki nista minljiva, ampak trajata skozi čas. Tako kot njegova estetika, ki presega minevanje letnih časov in trendov.
Coco Chanel
Enostavnost je bistvo prave elegance
Preprostost je bila ključ do uspeha Gabrielle Chanel. V obdobju, ko je bila ženska figura močno stisnjena v čipke, krinoline, steznike in razkošne ter okorne klobuke, je Mademoiselle Chanel začela spodkopavati pravila in predlagala avantgardne trende, ki jih je kmalu sprejela vsaka ženska. Njena intuicija in potreba po bolj praktičnem slogu, skupaj z njeno uporniško dušo, sta jo spodbudili, da je skrajšala svoja krila z velikodušnimi kroji, da je nosila veliko mehkejše kokonaste silhuete in uvedla tako imenovani “fantovski” slog. Pretiravanja ni marala: “Pred odhodom iz hiše se poglej v ogledalo in vedno nekaj odstrani,” je povedala francoska modna oblikovalka.
Cristóbal Balenciaga
Eleganca je izločanje
To je bila faza stilne zrelosti, ki je pripeljala njegovo idejo elegance do največjega izraza. Ustanovitelj hiše, ki še danes nosi njegov priimek, Cristóbal Balenciaga je bil prepričan, da je tisto, kar žensko naredi elegantno, tkanina. Material je torej bistveni element končnega rezultata vsake stvaritve. Odločilna je tkanina, on jo je le podprl: tako so se rodila nekatera najbolj nepozabna oblačila oblikovalca, rojenega leta 1895 v Getariji, majhni ribiški vasici na severu Španije. Izločil je odvečno in pustil, da spregovori bistvo obleke: blago.
Valentino Garavani
Eleganca je pamet
Gre za čustveno inteligenco, ki je po mnenju Valentina Garavanija vedno označevala eleganco. V znamenitem intervjuju, ki ga je dal na začetku svoje kariere in ga je nedavno na Instagramu delil njegov partner Giancarlo Giammetti, veliki modni car poudarja, da je eleganca vse prej kot povezana z bogastvom in »šopirjenjem«. Je prirojena lastnost, ki se preprosto rodi s tabo, a jo je moč tudi pridobiti.
Christian Dior
Pristna eleganca je tisto, kar ostane neopaženo na podzemni železnici
Christianu Diorju je s svojim poglobljenim poznavanjem umetnosti krojenja uspelo ženskam dati močno ženstveno in elegantno silhueto. Po varčevanju druge svetovne vojne je dobesedno znova poskrbel za razcvet žensk: uspelo mu je brez pompa in bahanja, temveč s tako imenovanim New Lookom, izrazom, s katerim je slovita novinarka Carmel Snow opisala kolekcijo jesen/zima 1953 Haute Couture. Dior se je znebil steznikov, omejujočih oblek v korist tihe elegance, ki živi še danes – pod kreativnim vodstvom Marie Grazie Chiuri – v peplumih in slavnem barskem suknjiču.
Salvatore Ferragamo
Eleganca in udobje nista nezdružljiva in kdor trdi nasprotno, preprosto ne ve, kaj govori.
Ni čudno, da v viziji Salvatoreja Ferragama udobje ni bilo vključeno v paket elegance: slavni “Čevljar zvezd”, ki se je tako preimenoval po selitvi v Hollywood leta 1928, je ustvaril čevlje (s peto) številnih zvezdnikov. Veliko teh je zdaj ohranjenih v muzeju Salvatore Ferragamo v Firencah, ki ga je leta 1995 slovesno odprla njegova žena Wanda. Udobno, ne, a vsekakor ikonično.
Jean Paul Gaultier
Eleganca je bolj vprašanje osebnosti kot oblačila
Eleganca in osebnost, bistvena kombinacija za Jeana Paula Gaultierja: zdaj enainsedemdesetletni francoski oblikovalec se je pravzaprav vse življenje in kariero obdajal z ženskami, ki imajo veliko osebnosti. In z njimi posvetil nekaj najbolj nepozabnih modnih trenutkov. Samo pomislite na prijateljstvo z Madonno in s plesalko burleske Heather Renée Sweet, alias Dita von Teese.
Karl Lagerfeld
Eleganca je fizična kvaliteta. Če je ženska nima gola, je ne bo nikoli imela.
Kaiser mode, ki je bil kreativni direktor Chanela in Fendija, je razmišljal tako kot Valentino Garavani: eleganca je prirojena lastnost. Tudi Karl Lagerfeld je verjel, da so trendi “zadnja stopnja pred dolgčasom”, zato ni naključje, da je tisto, kar je najprej želel izumiti, bila ravno bela srajca, najpreprostejši in najbolj vsestranski kos brezspolne garderobe.
Yves Saint Laurent
Nikoli ne zamenjujte elegance s snobizmom
Tako kot je Karl Lagerfeld želel biti izumitelj bele srajce, je Yves Saint Laurent želel biti izumitelj modrih kavbojk. Vsestranski kos, v katerem mu je uspelo tudi žensko narediti elegantno. Oblikovalec, rojen leta 1936 v Oranu, glavnem mestu tedanje francoske Alžirije, je verjel, da mora biti moda bolj demokratična, manj elitistična od visoke mode: bil je pravzaprav pionir pojava konfekcije.
Donatella Versace
Eleganca je vedno v modi
Gre za globoko osvobajajočo eleganco, pod katero se je podpisal Versace: kreativna direktorica Donatella ji je dala svoj izraz, tudi v čast slogovni zapuščini svojega brata Giannija. Emblematski materiali, kot je ikonična kovinska mreža Oroton, so posvečeni izražanju te ženstvenosti. Predvsem pa je pri Versaceju ustvarjalnost, ki izhaja iz velikega občutka svobode, tista, ki sublimira ženstvenost: sam Gianni je trdil, da ne vsiljuje ničesar, ampak samo predlaga izbire.