Ob oživitvi vintidža, ki je v zadnjih sezonah navdihnil modni svet, se je bel plašč, ki se je v zgodovini mode pojavil v 19. stoletju, zapisal na naš trenutni seznam želja. Eleganten in prefinjen ima to prednost, da odbija svetlobo in daje iluzijo silhuete, kot da jo osvetljuje avra. Gotovo predstavlja večji izziv za nošenje kot večni in vsestranski črni plašč, pa kljub temu obljublja, da bo popestril vsako zimsko opravo in dal pristno lekcijo stila.













Coco Chanel ga je naredila modnega
V 19. stoletju je bil bel plašč sprva rezerviran za visoko družbo in je nakazoval pripadnost visokemu družbenemu rangu. Šele v 20. stoletju se je trend demokratiziral in aristokratskim krogom prepustil nagovarjanje širšemu občinstvu. Coco Chanel je bila ena prvih oblikovalk, ki ga je popularizirala in v svoje kolekcije vključila bele plašče, zato je ta barva postala priljubljena kot sinonim uglajenosti in elegance. V revolucionarnih 60. in 70. letih prejšnjega stoletja je protikultura prevzela belo barvo, zaradi česar je postala simbol upora in individualnosti. Emblematične osebnosti tega obdobja, kot sta John Lennon in Yoko Ono, so bile fotografirane oblečene v belo, kar je pomagalo na novo opredeliti njihovo identiteto. Kasneje, v devetdesetih letih prejšnjega stoletja, je bel plašč doživel velike preobrazbe, ki jih je spodbudil nastop minimalistične dobe. Uveljavljene modne hiše so se mu poklonile in ga predstavile v novih različicah s čistimi in urejenimi kroji.








Še danes je bel plašč ponavljajoča se tema na modnih revijah: s kolekcijo visoke mode jesen-zima 2023-2024 je hiša Dior dala ton trendu in predlagala moško in strukturirano različico čistih linij, medtem ko sta si za pomlad-poletje 2024 Dolce&Gabbana zamislila bolj vijugast model z dvojnim zapenjanjem s poudarjenimi rameni in širokimi reverji.