V resnici ni barve, ki bi bila lahko primernejša za praznovanje rojstva Jezusa, »duhovnika, kralja in preroka«. Poleg tega je bil v rdeče oblečen tudi sveti Nikolaj iz Barija, škof, iz katerega izhaja lik Božička. Ne samo, da rdeča pozitivno vpliva na naše razpoloženje, nas tudi popelje nazaj v starodavne simbole, ki jih na eni strani povezujejo s krvjo in s tem rojstvom novega življenja, na drugi pa s kraljevanjem, tudi božanskim.
Rdeča je simbol življenja
Že od pradavnine je bila rdeča simbol življenja: rdeča je kri, ki teče po žilah in nam omogoča obstoj, je mesečni tok žensk, znamenje plodnosti in vstop mladih deklet v odraslost. Zato nas vrne k ideji o razmnoževanju in novih rojstvih, vključno s tistim o zelo posebnem in težko pričakovanem otroku, malem Jezusu. Po kromopsihologiji ali vedi, ki preučuje vpliv barv na človeško psiho, je rdeča topla barva, ki najbolje izraža bližino, vpletenost in stik: prav tako lahko takoj pritegne pozornost in govori o ljubezni in strasti.
V rdeči barvi smo kraljice
Rdeča je tudi barva, ki kaže kraljevskost že na prvi pogled. V starih rimskih časih je bila rezervirana za bogate, ki so nosili oblačila in ogrinjala, obarvana s škrlatom, dragim pigmentom, pridobljenim iz mehkužca; da bi lahko pobarvali celo eno samo oblačilo, je bilo potrebnih na tisoče mehkužcev, zato je bil ta proces izjemno dragocen in rezerviran za tiste, ki so si ga lahko privoščili. Tudi v naslednjih stoletjih je bila rdeča barva prerogativa mogotcev, kraljev, cesarjev in verskih avtoritet, ki so nosili ogrinjala in toge, obrobljene s hermelinom, kot simbol moči in velike pompoznosti. Sklicevanje se v tem primeru nanaša na božansko kraljevino otroka Jezusa, ki je bil kljub temu, da se je rodil kot revež, visoki kralj. Skozi stoletja je ta vrsta simbolike oslabela, tudi zato, ker so demokracije izpodrinile absolutne monarhije: kljub temu pa nošenje rdeče barve še vedno izražajo željo po pritegovanju pozornosti, energije in strasti.
Rdeča, zelena in bela
Božično rdeča je pogosto povezana z drugimi barvami, vključno z zeleno in belo. Zelena je barva božične jelke, pa tudi omele in zimzelenih rastlin, ki spremljajo božič. Je barva narave, dreves, ki se ne vdajo zimskemu mrazu in predstavlja upanje ter sposobnost soočanja z vsakodnevnimi težavami. Je barva, ki izraža ciklično obnavljanje naravnega sveta in sporočilo pričakovanja boljšega sveta, ki ga predstavlja Mali Jezus. Bela je barva zime in snega, je pa tudi simbol čistosti, duhovnosti in svetlobe.