Ustvarja čustva zadovoljstva, veselja, ravnovesja in dobrega počutja, še posebej takrat, ko so prostori dobro osvetljeni. Ko vstopimo v dobro razporejeno, lepo obarvano in enako dobro osvetljeno hišo, ki je dobro organizirana glede na naše osebno psihološko stanje, se počutimo v harmoniji. Naš dom govori o nas in pomembno je razumeti, kako vpliva na naše vsakodnevno počutje. Izbira načina organiziranja in opremljanja bivalnega prostora je odraz naših prepričanj in čustev. Pravzaprav razporeditev opreme, njena kombinacija z okoliškim prostorom, barve prostorov, svetlost in tišina, če omenimo le nekaj parametrov, izražajo zavedne in nezavedne želje naše osebnosti: hiša je “ogledalo duše”. Hiša izraža našo osebnost in v nas ustvarja dobro počutje ali prispeva k našemu nelagodju.
Pomembnost razporeditve prostorov
Ali so prostori dobro razporejeni, imajo ustrezne proporce za naše potrebe? Ali imajo pravo razmerje, ki nam omogoča, da svoje dejavnosti izvajamo brez ovir in omejitev? Napolnite prostore s pohištvom in predmeti ali živite v prostih okoljih z osnovnim pohištvom? Velikokrat je pomen odgovora na ta vprašanja podcenjen. Ne glede na to, ali načrtujete prostor svojega doma neposredno ali dajete natančne informacije arhitektom ali notranjim oblikovalcem, je treba priznati, da en sam odgovor ne obstaja. Odgovor je pravzaprav odvisen od naše osebnosti, kulture in občutljivosti. Kakšna čustva občutijo tisti, ki so obiskali Vittoriale, “muzej-hišo”, v katerem je bival Gabriele D’Annunzio? Hiša, ki je neverjetno natrpana s pohištvom, drobnarijami in detajli, kot je Vittoriale, lahko povzroči nelagodje in grozo pri ljudeh, ki iščejo red, svetlobo in prostor za dihanje. Iz osebnih izkušenj lahko povem, da sem si prav težko predstavljala življenje v tisti hiši, ker te vse skupaj zelo duši, kljub temu, da je po svoje čudovita.
Dobro počutje ni le fizično
Naš dom vpliva na naše fizično, psihično in duševno počutje. Pozorno morate prisluhniti svojim čustvom in željam ter razumeti tudi svoje »sanje«, preden postavljate pravila, ki jih boste doma upoštevali. Če radi podoživljate svojo preteklost, potem boste ustvarili hišo, polno spominov, čustev, ki jih podoživljate s svojimi predmeti: to bo vaš idealen dom. Drugi imajo radi proste prostore in osnovno pohištvo, z malo predmeti na vidiku. Pri ustvarjanju idealnega interierja se moramo navezati tudi na druge globlje parametre, kot sta denimo odnos s svetlobo in barve. Dobro osvetljena hiša z uravnoteženimi barvami notranjosti veliko prispeva k našemu fizičnemu in psihičnemu počutju, saj svetloba in barve vplivajo na naš notranji svet, občutke, čustva. V dobro zasnovani hiši, ki spoštuje tehnološka pravila dobre gradnje, z dobrim razmerjem dimenzij in prostorov, če je izbira barv napačna ali naši osebnosti neustrezna, živimo slabo.
Vedno pazimo na barve
Znano je, da vznemirljive in energične barve, kot sta rdeča ali rumena, aktivirajo naše celice in misli, spodbujajo čustva vitalnosti in energije. Hladne barve, kot sta modra ali zelena in nekateri toni sive, lahko delujejo sproščujoče. Prav tako dobro je znano, da “nebarvne” barve, kot je bela, po navadi “sploščijo” naša čustva. Že Goethe je v svojih študijah o teoriji barv, prvi veliki in poglobljeni razpravi moderne dobe o teh temah, predvideval rezultate, do katerih je prišla sodobna fizična in psihološka znanost. Barve močno vplivajo na našo psiho in naše nezavedno, na kognitivne procese, do te mere, da jih psihologi in psihoterapevti uspešno uporabljajo tudi v psihološki terapiji odraslih in otrok. Barve tako v domačem kot v delovnem okolju senzibilizirajo naše zaznavanje in čustva ter uspejo ponovno uravnovesiti celo popolna patološka stanja. Včasih je lahko pravo razmerje med sproščujočimi in aktivirajočimi barvami v kombinaciji s pravilno uporabo svetlobe dobra podpora za boj proti depresivnim stanjem ali za pomiritev stanj agresije ali hiperaktivnosti.
Prostori skladni z življenjskim slogom
Vsi potrebujemo odnose in socializacijo. Osamljenost in izolacija povzročata depresivna stanja. Življenje, polno odnosov, je zdravo, izpolnjujoče življenje. Zato je koristno razmisliti o prostorih in situacijah, v katerih lahko preživite čas v družbi: če radi obedujete, razmislite o mizah in pohištvu, ki se lahko prilagodi različnim potrebam, kot je nenaden obisk ali nepričakovano povabilo. Če pa želite večere preživeti ob plesu, je primerno organizirati proste (ali enostavno sprostitvene) prostore; ali če radi poklepetate po dobrem filmu, je morda koristno, če svoj dom opremite z velikimi sedežnimi garniturami ali prostori z udobnimi sedeži. Zato je odločno pomembno zavedanje, da je naše psihično počutje odvisno tudi od našega doma, od tega, kako je urejen, kako je opremljen, obarvan, osvetljen. Če postavimo sebe, svoja čustva, svoje razpoloženje, svoje ne le fizične, ampak predvsem psihične potrebe v »središče« svojega doma, se zavemo, kako je mogoče prostor in okolje doživeti na nov način.
Pomoč psihologije pri opremljanju našega doma ni le pomembna, temveč nujna.