Zeliščne čaje že od nekdaj pijemo zaradi zdravilnih lastnosti, ki se razlikujejo glede na sestavine, ki jih uporabimo, hkrati pa so tudi poslastica za nas same in izgovor, da si privoščimo trenutek sprostitve.
Zeliščni čaj z lovorovim listom in cimetom
Ta posebni zeliščni čaj je sestavljen iz dveh sestavin, lovorja in cimeta, ki delujeta v sinergiji za: izboljšanje krvnega obtoka, pospešitev metabolizma s hitrejšim izgorevanjem maščob, skrb za jetra. Lovor se v naravni medicini uporablja že stoletja; njegovo latinsko ime “laurus”, ki označuje njegovo krepost in moč. To rastlino še danes pogosto uporabljajo za pripravo značilne sredozemske kuhinje, predvsem za pripravo raguja, vendar so jo v veliki meri uporabljali že stari Rimljani in Grki. Tako cimet v prahu ali v palčkah kot posušen lovorjev list lahko kupite v vseh živilskih trgovinah, trgovinah z naravnimi izdelki in supermarketih. Za pripravo zeliščnega čaja z lovorovim listom in cimetom boste potrebovali:
- 1 liter vode
- 2 cimetovi palčki
- 5 lovorovih listov
Pijte poparek cimeta in lovorovih listov vsaj dvakrat ali trikrat na teden in preverite, kako blagodejno bo zeliščni čaj vplival na vaše telo in duha.
Zeliščni čaj iz zvezdastega janeža
Zvezdasti janež velja za naravno prebavilo. Poleg tega so mu v preteklosti priznavali protivirusne in protivnetne lastnosti, zato so ga uporabljali proti kašlju, astmi, simptomih gripe, boleznih dihalnih poti, uporaben pa je tudi za boj proti kolikam, spodbujanje spanja in apetita, za lajšanje bolečin v trebuhu, zlasti tistih, povezanih z menstrualnim ciklom. Za pripravo janeževega zeliščnega čaja potrebujete:
- 1 pomarančo
- 3 skodelice vode
- 3 čajne žličke karkadè
- 2 zvezdasti janež
- 1 žlica sladkorja
Zeliščni čaj z ingverjem in limono
Iščete zdravo poslastico, ki bi si jo privoščili kadarkoli v dnevu? Med wellness zavezniki v tej sezoni sta na prvem mestu zagotovo zeliščni čaj iz ingverja in limone. Od zajtrka do trenutka pred spanjem lahko ta napitek pravzaprav postane eno najboljših zdravil za ohranjanje zdravja telesa. Ekskluzivna mešanica med ingverjem, ki predstavlja naravno protivnetno sredstvo, in limono s čistilnimi in antioksidativnimi lastnostmi, naredi ta napitek pravi eliksir dobrega počutja. Koristi zeliščnega čaja z ingverjem in limono so številne. Tukaj jih je nekaj:
- popit zjutraj vam lahko pomaga najti pravo energijo, da se bolje soočite z dnevom;
- kombinacija ingverja in limone je odlična tudi za boj proti klasičnim sezonskim tegobam, kot so kašelj, prehlad in vneto grlo;
- po jedi ta zeliščni čaj izboljša prebavo in se bori proti želodčnim težavam;
- če ga pijete pred spanjem, vam lahko pomaga pri lajšanju stresa in sprostitvi mišične napetosti ter olajša spanec;
- če ste na dieti, je tudi zeliščni čaj iz ingverja in limone dober zaveznik za pospešitev metabolizma, ki spodbuja naravno hujšanje. Ne samo to, ta zeliščni čaj ima tudi odlične lastnosti proti napihovanju trebuha.
Zeliščni čaj iz ingverja in limone lahko pripravite tudi doma. V loncu zavremo 200 ml vode, ki ji dodamo malo naribanega svežega ingverja, skupaj s polovico narezane limone z lupinico. Ko ogenj ugasnemo, sestavine pustimo namakati 10 minut in zeliščni čaj je pripravljen.
Kako pripraviti zeliščni čaj z “antibiotiki”
Sezonska obolenja, še posebej v zimskem obdobju, so običajni prehodi, s katerimi se marsikdo redno sooča. Simptomi se ponavljajo in so: kašelj, glavobol, povišana telesna temperatura, prehlad in zamašen nos. Super pa je, da se vse to pogosto ne zgodi zato, ker smo bili neprevidni in se neustrezno pokrili, ampak zato, ker smo bili žrtev prijateljev ali znancev, ki so to pogosto nevede prenesli na nas. Brez strahu. Kako pripraviti zeliščni čaj z antibiotiki? Opredelimo ga kot “antibiotik”, ne v dobesednem pomenu, kot zdravilo, temveč zaradi njegovega neslutenega učinka proti invazivnim mikrobom. Poparek je odličen tudi pri kroničnem bronhitisu, astmi in virusu herpesa (katerega koli tipa) ter pri noricah.
Za pripravo našega antibiotičnega zeliščnega čaja z zelo močnimi učinki potrebujemo ta specifičen postopek: vzamemo limono in jo, ko smo jo dobro oprali, damo v ponev, popolnoma potopljeno v vodo (jasno je, da mora biti limona cela). Zeliščni čaj bo moral biti koncentriran, zato za eno skodelico uporabite pravo količino vode. Vstavite tudi strok česna, pokrit z lupino. Kuhajte na srednjem ognju; od trenutka, ko se začne vrenje, se izračuna točno 7 minut. Priporočljivo je, da ognja ne dvigujete preveč in ne podaljšujete časa vrenja, sicer se bo limona nenadoma prebodla in notranja tekočina bo iztekla. Zeliščni čaj bi bil enako učinkovit, vendar bi bil okus slab. Priporočljivo je tudi, da izberete limono z debelo lupino. Ko mine sedem minut, ponev odstavimo z ognja, odstranimo tudi limono in strok česna, ki smo ju predhodno vstavili. Počakamo, da se zeliščni čaj nekoliko ohladi, da ga lahko pijemo pravilne temperature. V primeru težav s povišano telesno temperaturo lahko ta zeliščni čaj pijete vsake 4 ure. Na žalost sladkorja ni mogoče dodati, ker spodbuja razmnoževanje bakterij. Če ga morate dati otroku, je priporočljivo dodati žličko medu, saj deluje tudi protivnetno.