S prihodom hladnih obdobij lasje pogosteje izpadajo, so videti krhki ali brez sijaja. To se zgodi zaradi dejstva, da sta jesen in zima obdobji, v katerih so pogostejši dež, vlaga, veter in mraz, ki prispevajo k poškodbam las. Z zdravim življenjskim slogom in negovanjem las z blagodejnim delovanjem vitaminov, je gotovo možno izboljšati njihov videz in tudi zdravje.
Če vključite poseben vitaminski kompleks v svojo prehrano, lahko vaši lasje postanejo močnejši, bolj zdravi in sijoči. Med tistimi, ki veljajo za najboljše za krepitev las, najdemo: vitamin A, vitamine skupine B (zlasti vitamine B2, B7 in B9, bolj poznane kot niacin, biotin in folna kislina), vitamine C, D in E. Obstaja veliko dejavnikov, ki prispevajo k poškodovanju las, okoljske komponente pa ne pomagajo: lasje so izpostavljeni nenehnemu stresu, tako pozimi kot poleti; zato je pomembno, da zanje skrbimo in jih ne prepustimo zanemarjenju, saj so navsezadnje ena izmed prvih stvari, ki jih opazimo pri drugih.
Toda kateri so dejavniki, ki prispevajo k njihovi poškodbi? Povem vam, da jih je ogromno in to krepi prepričanje, da je jemanje določenih vitaminov resnično nujno, da se lasišče izogne neprijetnim nevšečnostim, kot so izpadanje las, srbečica ali prhljaj.
Dejavniki, ki poškodujejo lase
Preden govorimo o koristih, ki jih vitamini prinašajo lepoti in negi las, poglejmo, kaj jih lahko poškoduje. Lasje so zelo občutljivi na okoljske dejavnike in tudi na izdelke, ki so še posebej agresivni za lasišče, ter na psihofizične obremenitve. Med glavnimi dejavniki, ki povzročajo stres, najdemo:
- slabo prehrano;
- pomanjkanje ali popolna odsotnost telesne aktivnosti;
- kajenje;
- premalo počitka;
- preveč agresivne tretmaje za kožo.
Glede na naštete dejavnike je jasno, da je dobro počutje las, tako kot preostalega organizma, odvisno od psihofizičnega počutja: pravilna prehrana in dobre navade prispevajo k temu, da so lasje sijoči in zdravi; nadaljnji vir dobrega počutja so tudi vitamini.
Najboljši vitamini za lepoto las
Za izboljšanje zdravja las obstajajo vitamini, ki bolj kot drugi lahko blagodejno vplivajo na njihovo zdravje, med najpomembnejšimi in specifičnimi pa najdemo:
- Vitamin A (znan tudi preprosteje kot retinol): ta vitamin je odgovoren za proizvodnjo sebuma ali maščobe, ki jo proizvaja koža, kar je potrebno, da koža vedno ostane hidrirana in zaščitena;
- B vitamini: vitamini za lase, zlasti B2, B7 in B9. Vsi ti vitamini so vodotopni, zato jih telo ne more kopičiti, zato je pomembno, da jih vnašamo v telo. Njihovo delovanje je tesno povezano s presnovo aminokislin, zlasti z znanim keratinom, ki predstavlja samo strukturo las in je bistvenega pomena za njihovo moč;
- Vitamin C: ta vitamin je še posebej znan po svojih lastnostih krepitve imunskega sistema, je pa tudi odličen antioksidant in zagotavlja odlično zaščito las ter upočasni njihovo staranje;
- Vitamin D: pomaga zaščititi lase pred UV žarki, hkrati pa zaradi sončne svetlobe pomaga pri rojevanju foliklov in poskrbi, da lasje rastejo bolj zdravi in hitrejši
- Vitamin E: je temeljnega pomena pri uravnavanju PH lasišča.