Neenakomeren ten kože je pogostejši pojav kot pa popolnoma enak ten. Ne glede na barvo kože se lahko pojavijo temni madeži in lise na katerem koli delu obraza in telesa, ki je redno izpostavljen soncu ali je bil poškodovan zaradi katerega koli razloga. To stanje imenujemo hiperpigmentacija, in čeprav je za nekatere od nas lahko problematična, je povsem normalna.
Obstajajo tri glavne vrste hiperpigmentacije:
- Hiperpigmentacija zaradi sončne škode (tudi znana kot sončni madeži: Sčasoma, ko je naša koža izpostavljena UV-žarkom in celo modri svetlobi iz sonca in drugih virov, postane manj sposobna regulirati proizvodnjo melanina. Posledično prekomerna proizvodnja melanina ustvari različne pigmentne madeže na koži. Ti so pogosto prisotni na obrazu, rokah in prsih ter se lahko pojavijo pri vseh tipih kože.
- Post-vnetna hiperpigmentacija (PIH): To se pojavi kot odziv na vnetje kože in je še posebej pogosto pri temnejših tipih kože. Pogosto je posledica aken in brazgotin ter se lahko pojavi po obraznih tretmajih, kot je lasersko zdravljenje, še posebej pri temnejših tipih kože.
- Melazma: Melazma je stanje, pri katerem se razvijejo rjavi ali sivkasti madeži pigmentacije, pogosto kot posledica notranjih sprožilcev telesa, kot so spremembe hormonov, kot je nosečnost, in bolezni ščitnice. Melazma se pogosto poslabša zaradi izpostavljenosti soncu in se lahko izboljša pozimi.
Preprečevanje je boljše in cenejše od zdravljenja, zato strokovnjaki svetujejo vsem, da že od mladosti zaščitijo svojo kožo pred škodljivo svetlobo s sončno kremo s polnim spektrom zaščite. Najpomembnejši nasvet je, da si zjutraj nanesete sončno kremo s faktorjem za zaščito pred soncem 50, tudi če ostajate v zaprtih prostorih, saj UV-žarki prodrejo skozi steklo in spodbujajo hiperpigmentacijo.
Preden karkoli storite glede svojega tena kože, poskrbite, da nanesete zadostno količino sončne kreme.
Ko razmišljate o zdravljenju hiperpigmentacije, je najbolje začeti s preprostimi rešitvami in postopoma preizkušati, ali delujejo. Če preprosti ukrepi ne prinesejo želenih rezultatov, se lahko obrnete na naprednejše možnosti.
Topični izdelki za hiperpigmentacijo običajno delujejo tako, da prekinejo poti, kjer se proizvaja pigment v celicah melanocitov. Mnoge sestavine za nego kože imajo učinke, ki zavirajo proizvodnjo melanina. Med njimi so:
- Vitamin C: Ta vitamin pomaga omejiti proizvodnjo melanina in ima tudi močne antioksidativne učinke, ki ščitijo kožo pred poškodbami UV žarkov.
- Retinoidi (vitamin A): Delujejo na več načinov, da zmanjšajo proizvodnjo melanina. Na voljo so v različnih močeh, zato je priporočljivo začeti z nežnejšimi formulacijami.
- Alfa-hidroksi kisline (AHA): Kot so mandelična kislina, glikolna kislina, mlečna kislina in citronska kislina, lahko z redno uporabo zmanjšajo proizvodnjo melanina ter izboljšajo videz kože.
AHA tudi delujejo kot piling in pomagajo pri boljši absorpciji drugih izdelkov za nego kože.
Ko gre za hiperpigmentacijo, očitno ni enotnega zdravljenja, ki bi ustrezalo vsem za bolj enakomeren ten kože. Vendar pa, če je to nekaj, kar vas skrbi, je na voljo več možnosti. Samo pomnite, da je treba paziti, da ne poslabšamo razmer s povzročanjem vnetja – še posebej, če je vaša koža nagnjena k temu, in da je preprečevanje lažje kot zdravljenje.