Zobni aparat je dragocen pripomoček pri korekciji čeljustnih in zobnih nepravilnosti, vendar zahteva posebno pozornost pri skrbi za ustno higieno. Redno in popolno ščetkanje zob je ključnega pomena, saj lahko pomanjkljiva nega povzroči resne težave. Potrebno je očistiti tako zobe in medzobne prostore kot tudi vsa težje dostopna mesta okoli nosilcev in žičk zobnega aparata. Da po snetju aparata zobje ne bodo samo pravilno postavljeni, ampak tudi zdravi, je treba pri vsakodnevni skrbi za ustno zdravje poseči po več pripomočkih.
Pomen rednega ščetkanja zob
Ko nosimo fiksni zobni aparat, se hrana pogosto zagozdi med žičkami in nosilci, kar dodatno vodi v razrast bakterij, ki povzročajo zobno gnilobo in vnetje dlesni. Redno ščetkanje zob s pravilno tehniko in uporaba medzobnih ščetk ali zobne nitke sta ključna za odstranjevanje plaka in ohranjanje dobrega ustnega zdravja. Ne smemo pa pozabiti tudi na temeljito čiščenje okoli nosilcev, žičk in gumic.
Posledice nepravilne ustne higiene
Pomanjkljiva ustna higiena pri nošenju zobnega aparata lahko povzroči številne neprijetne posledice. Med najpogostejšimi so:
- Zobna gniloba: Kisline, ki jo tvorijo bakterije pri razgradnji hrane, lahko poškodujejo zobno sklenino in povzročijo nastanek kariesa.
- Vnetje dlesni: Zastajanje hrane in bakterij vodi do vnetja dlesni (gingivitis), ki v napredovali obliki (parodontitis) lahko povzroči tudi izgubo zob.
- Zadah: Zanj so krive zobne obloge na zobeh in aparatu, zato je popolna in temeljita ustna nega še toliko pomembnejša.
Priporočila za učinkovito ustno higieno pri fiksnem ortodontskem aparatu
Da bi se izognili težavam pri nošenju zobnega aparata, je pomembno upoštevati naslednja priporočila za ustno higieno:
- Redno ščetkanje zob: Zobe ščetkajmo vsaj dvakrat na dan z nežno in mehko zobno ščetko, ki ima goste ščetine. Polovico ščetin položimo na zobe nad fiksnim ortodontskim aparatom, polovico pa na dlesni. Nato ščetkamo z majhnimi krožnimi gibi. Nosilce z zunanje strani očistimo z zobno ščetko, ki ima na sredini ščetin utor. Ščetko prislonimo k zobem tako, da je utor na nosilcih fiksnega ortodontskega aparata, in ščetkamo z majhnimi krožnimi gibi. Nosilce fiksnega zobnega aparata in predele okrog nosilcev, kjer se zaradi netemeljitega čiščenja najpogosteje pojavi zobna gniloba, očistimo s čopasto zobno ščetko.
- Uporaba medzobnih ščetk ali zobne nitke: Za čiščenje med zobmi uporabljajte ustrezna pripomočka vsaj enkrat na dan. Zdrave dlesni in popolnoma čiste zobe s fiksnim ortodontskim aparatom si lahko zagotovite tudi s sonično zobno ščetko. Imeli boste občutek profesionalno očiščenih zob. Kadar je mehansko čiščenje zob in obzobnih tkiv zaradi vnetja dlesni, odrgnin in aft, bolečih ust zaradi fiksnega ortodontskega aparata in ostalih težav, ki jih ta povzroča, oteženo ali celo nemogoče, je za ustrezno obvladovanje zobnih oblog primerna uporaba kemičnih sredstev v obliki ustne vode, paste ali gela, ki delujejo antiseptično, protivirusno in protimikrobno.
- Omejitev sladkih in kislih živil: Sladkarije in kisle pijače povečujejo tveganje za nastanek zobne gnilobe, zato jih uživajte zmerno.
- Redni obiski pri zobozdravniku: Redni pregledi pri zobozdravniku omogočajo pravočasno odkrivanje morebitnih težav in njihovo zdravljenje.
Snemni aparat in nevidne zobne opornice
Če nosite snemni ali nevidni zobni aparat, boste za svoje ustno zdravje lahko dobro poskrbeli z mehko in nežno zobno ščetko ter medzobnimi ščetkami. Ko zobje še niso poravnani, se za čiščenje skritih kotičkov izvrstno izkaže čopasta ščetka. Idealna je tudi za čiščenje okoli nastavkov (angl. attachments), ki jih je potrebno namestiti pri določenih ortodontskih stanjih. Tudi utor nevidne opornice boste najlažje in najučinkoviteje očistili s čopasto zobno ščetko, saj se njen snop prilega notranjosti folije. Tako boste lahko očistili vse kotičke in si ponovno nadeli brezhibno očiščen pripomoček. Ščetka z nosom za detajle je kos tudi vsem delom snemnega aparata. Čopek okroglo prirezanih vlaken izvrstno očisti zobne obloge, ki se nabirajo okoli vijakov, žičk in umetne mase.
Ker nevidne opornice in snemni zobni aparati omogočajo boljše pogoje za razrast bakterij, demineralizacijo zobne sklenine in oslabitev naravne zaščitne vloge sline, je dobrodošla še uporaba posebne pene za nevidne opornice, ki z naravnimi minerali ohranja, ščiti in remineralizira.