Vsi se kdaj počutimo izčrpani ali preobremenjeni zaradi prevelike mere dnevnih aktivnosti in premalo časa. Danes bolj kot kdaj koli prej se zaradi norega tempa življenja zavedamo, kako pomembno in hkrati težko je najti ravnovesje. Zdravstveni strokovnjaki verjamejo, da je ohranjanje ravnovesja med različnimi dejavnostmi bistvenega pomena za zdravo in srečno življenje ter lahko vodi tudi do večje osebne produktivnosti in poklicnega uspeha. Ponudba svoje razpoložljivosti kjer koli in kakor koli lahko vodi v psihofizično izčrpanost, zaradi katere se človek ne more osredotočiti na tisto, kar je zares pomembno.
Naučiti se reči “ne” je bistvena strategija za določanje meja in posvečanje svojega časa prednostnim dejavnostim, s čimer se izognete nenehnim in pretiranim obveznostim. Če želite poskrbeti za svoje duševno zdravje in izboljšati svoje razpoloženje in samozavest, je morda dovolj, da zmanjšate količino časa, ki ga namenjate drugim in ga raje posvetite sebi: naj bo to obisk wellnessa, večerja v najljubši restavraciji, poživljajoča kopel, pospravljanje stanovanja, poslušanje glasbe ali malo več spanja, pomembno je, da delate stvari, ki vas pomirjajo in so vam všeč. Osebno me zelo sprošča likanje, kar se morda sliši čudno, a zvok likalnika, vonj pare, čisto perilo in možgani na paši med likanjem, name res blagodejno vplivajo.
Študije so pokazale, da imajo spanje, prehrana in vadba bistveno vlogo pri dobrem počutju in duševnem zdravju. Zato je pomembno, da spite dovolj, se držite zdrave in uravnotežene prehrane in vključite telesno vadbo v svoje vsakodnevne aktivnosti. Pomaga tudi meditacija: preprosto poiščite miren prostor, kjer lahko tej praksi posvetite 10 minut na dan, po možnosti ob vsaj približno isti uri. Opazili boste postopno spremembo svoje vizije sveta, z večjo jasnostjo in manjšo nagnjenostjo k stresu. Za ohranjanje notranjega ravnovesja je nujno negovati odnose z bližnjimi. Naj vas natrpan urnik ali stres ne ovirajo in si vedno namenite nekaj časa za družino in prijatelje za kavo, večerjo ali sprehod. Pogovor s prijateljem in možnost, da se zanesete na ljubljeno osebo, sta učinkovita proti stresu in spodbujata občutek boljšega počutja.
Ko imamo toliko stvari za postoriti, se neizogibno zanemarimo. V teh situacijah je zelo pomembno, da se redno posvečate prijetnim in sproščujočim dejavnostim, da bi našli in ohranili pravo ravnovesje. Potopitev v naravo je ena najboljših stvari, ki jo lahko počnete, če iščete večje ravnovesje. Sprehod po gozdu ali parku, tudi če greste ven s svojim psom, spodbuja krvni obtok in mišično aktivnost, kar nedvomno blagodejno vpliva na telesno in duševno zdravje. Po nekaterih raziskavah je dovolj že 20 minut stika z naravo na dan, da se raven stresnih hormonov zniža. Od vrtnarjenja do fotografije in od slikanja do kuhanja, hobiji pozitivno vplivajo na razpoloženje ter dajejo energijo in motivacijo. Za boj proti zasvojenosti s pametnimi telefoni in računalniki je dobro ustvariti pravila vedenja, na primer izogibanje uporabi teh naprav pred spanjem ali na vikend. Namesto preživljanja časa pred zaslonom se raje posvetite bolj tradicionalnim dejavnostim, kot sta branje ali sprehod s prijatelji, da ohranite telo in duha v formi.