Poroka med nekdanjo manekenko slovenskega rodu Melanio Knauss in Donaldom Trumpom se je zgodila 22. januarja 2005 v Palm Beachu, natanko pred dvajsetimi leti. Pravijo, da je njena orjaška obleka tehtala okoli 30 kilogramov in je bila tako ogromna, da nevesta ni mogla večerjati sede na stolu. Za okušanje jedi, ki jih je pripravil francoski kuhar Jean-Georges Vongerichten, je sedela na veliki klopi. Donald je Melanio zaprosil med prireditvijo MET Gala leta 2004 s prstanom, vrednim 2 milijona dolarjev. Obleka je morala torej biti enako vredna kot diamant, s katerim se je vse skupaj začelo.

Foto: Vogue 2005

Zmagal je Dior

Julija istega leta je Melania odletela v Pariz in skakala z ene revije na drugo. Opazili so jo na Chanelu, Diorju in Valentinu, dogovorila se je za sestanke v različnih razstavnih prostorih in neposredno govorila z oblikovalci, vključno s Karlom Lagerfeldom. Na koncu jo je najbolj prepričala kolekcija Johna Galliana za Dior, ki jo je navdihnila Elizabeta, avstrijska cesarica, bolj znana kot Sissi. Melanii je bila všeč predvsem poročna obleka in tako se je začelo načrtovanje, da bi postala ta obleka čim bolj nosljiva.

Za ročno šivanje več kot 1550 kristalov in biserov je bilo potrebnih tisoč ur dela (500 samo za vezenje) ter vse šivilje, prisotne v modni hiši. Več kot 90 metrov vojvodinjinega satena je bilo porabljenih za kreacijo, sestavljeno iz 4-metrske vlečke, ki ji je bila dodana 5-metrska tančica.

Melania je bila upravičeno zaskrbljena, da ne bo mogla hoditi; pravijo, da ji je John Galliano odgovoril: “Želela si obleko princese, zato boš v njej tudi hodila.”

Manekenka Alyssa Sutherland nosi poročno obleko na Dior Haute Couture jesen-zima 2004-2005
Zaročni prstan za 2 milijona dolarjev
Rožni venec, ki ga je Melania Trump držala v rokah namesto šopka.

Družinski rožni venec namesto šopka

Nihče ne pozna skupne cene šiviljske mojstrovine, domneva se, da je stala približno 100 tisoč dolarjev, številka, zaradi katere bi bila ena najdražjih poročnih oblek v novejši zgodovini. Kolikor vemo, je račun plačal Donald Trump. Vsaka ženina želja je bila zanj ukaz: ona se je poročila prvič, on pa je imel že dva zakona. Obleka je torej predstavljala “nekaj novega”. Za »nekaj izposojenega« je poskrbel draguljar Fred Leighton z diamantno ogrlico, za »nekaj modrega« pa je Melania izbrala perilo znamke La Perla. Izbira “nekaj starega” pa je bila dokaj originalna. Namesto šopka je Melania v rokah držala družinski rožni venec, prepleten z nekaj rožami.

Melania leta 2007 – foto Reuters
foto Reuters
foto Reuters
foto Reuters

Prikrit obraz je premišljena izbira

Dolgi maraton inavguracijske slovesnosti Donalda Trumpa, se je po tradiciji zaključil s tremi plesi. Med prvim plesom je Melania pokazala svoje najlepše nasmehe, kljub govoricam, ki so dolgo trdile, da je zakon med nekdanjo manekenko in Donaldom le fasada. V resnici se mi je osebno zdela Melania veliko bolj sproščena in v svoji koži, kot pred leti, ko smo imeli občutek, da je bilo zanjo vsega preveč. Za slovesnost in ples je izbrala slog, ki je bil morda nekoliko nepričakovan. Po eni strani zelo eleganten, po drugi nekoliko tog, sploh v prvem primeru s klobučkom, ki je zakrival obraz. Ker pa je teorij nešteto, je morda celo tako, da je bil tudi prikrit obraz premišljena izbira.

foto Reuters
foto Reuters

Najprej trak, potem obleka

Ko si je Hervé Pierre zamislil obleko, ki bi jo prva dama nosila za plese, ki zaključijo dolgi maraton dneva inavguracije, je začel s trakom. Okoli tega koncepta je zgradil obleko, ki je že del majhnega koščka zgodovine. Oblikovalec, v preteklosti kreativni direktor Caroline Herrera, je že oblikoval obleko, ki jo je Melania nosila za isto priložnost leta 2017. Choker ogrlica je dopolnila stil. Na črni trak, ki se nosi okoli vratu, je broška, ​​ki jo je oblikoval Harry Winston, prava avtoriteta na področju nakita, iz leta 1955. Harry, sin ukrajinskih priseljencev, rojen v New Yorku leta 1896, je znan po tem, da je revolucioniral sektor s svojo modno hišo, ustanovljeno leta 1932, in moderniziral dizajn z dragocenimi umetniškimi deli.

Foto: Reuters
Foto: Reuters

Kaj pa temna oprava s klobukom? Mornarsko pokrivalo s širokimi krajci in trakom iz slonovine, ki se je ujemalo z ovratnikom, ki je kukal iz dolgega modrega plašča z dvojnim zapenjanjem, je po meri oblikoval newyorški oblikovalec Eric Javits. Seveda šik in eleganten, a zagotovo vpadljiv, saj je zakril njen pogled. Melania je s klobukom želela ne le uvesti distanco do sveta, ampak tudi narediti svoj pogled neprediren. Čeprav so mnogi poudarjali, da ni lepo imeti klobuka na glavi ves dan, še posebej na slovesnosti, kot je inavguracija predsednika ZDA, ni prvič, da ga prva dama nosi za to priložnost. Klobuk je narejen iz enake mornarsko modre volne, kot jo je Adam Lippes uporabil za plašč.

Foto: Reuters

Če nam je všeč ali ne, pomembno je, da se o tem pogovarjamo in pišemo. Kdo ve, ali je bilo vse skupaj namerno, glede na to, da so Melanijina oblačila pogosto služila kot sredstvo za pošiljanje sporočil. Menim, da se bo ta trend kar nadaljeval.

 

Komentiraj