Včasih izpadajo, drugič se lomijo, potem se cepijo, nakar so še v redu, a kaj ko nismo zadovoljne s pričesko. Z lasmi je tako in nimamo kaj, zanimivo pa je, da bi prav vsaka izmed nas rada imela grivo, ki je morda povezana z našo identiteto, če ne celo intuicijo. Indijanci so namreč verjeli, da so dolgi lasje v resnici podaljšek naše intuicije, zato je še kako pomembno, da jih pravilno negujemo. Marsikatera izmed nas dela na tem področju napake, ki imajo lahko dolgotrajne posledice.




Lepota prihaja od znotraj
Prehrana neposredno vpliva na zdravje las in lasišča. Vsak dan uživajte sadje in zelenjavo, da pomagate obnoviti vitamine in minerale. Poleg tega, da pomaga ohranjati telo v dobrem stanju, zdrava in uravnotežena prehrana pripomore tudi k močnim, lepim in sijočim lasem.
Topla voda lahko škoduje
Topla kopel je lahko sproščujoča za telo, vendar je izjemno škodljiva za lase. Temperatura poveča izločanje sebuma na lasišču, kar olajša seborejo in poveča izpadanje las. Vroča voda odstrani plast, ki lasem zagotavlja naravno vlaženje in zaščito ter jih pusti suhe in brez leska. Idealno je torej, da si lase umijete z mlačno vodo.
Pena ni vse
Tudi nekatere geste ob umivanju pripomorejo k zdravju las. S šamponom ne pretiravajte in ga ne vlijte direktno na glavo. Razdelite ga med roke in nato s konicami prstov in (nikoli z nohti) nanesite na lase.




Pomembnost česanja
Česanje z napačnim dodatkom je eden od glavnih vzrokov za krhke lase. Da bi se izognili tej situaciji, je dobro, da lase razpletate pod tušem z balzamom in glavnikom s širokimi zobmi. To je bistvena gesta, ko imate šibke in občutljive lase, saj pomaga zmanjšati izpadanje.
Vlaženje je vse
Če uporabljate posebne izdelke za nego las, ki ustrezajo potrebam lasišča, ste na pravi poti do zdravih las. Negovalne maske so kot nalašč za tiste, ki želijo v nekaj minutah globoko nahraniti svoje lase.
Lepi in urejeni
Ne uporabljajte pretirano sušilnika za lase, likalnika ali kodralnika, saj jih tako hitro poškodujete. In to ni skrivnost. Zloraba teh naprav lahko dehidrira, opeče in celo poškoduje vaše lase. Pred oblikovanjem pričeske vedno odstranite odvečno vodo z brisačo, a brez drgnjenja. Šobe sušilnika za lase nikoli ne postavljajte neposredno na lase in jih vedno previdno posušite pred uporabo likalnika ali kodralnika.




Vloga kemikalij
Kemikalije lahko spremenijo teksturo in barvo vaših las. Toda bolj radikalna je sprememba, večja je škoda. Najbolje je izbrati slog, ki ne odstopa preveč od naravne strukture las in barvo, ki se čim bolj približa naravnemu odtenku. Tako bomo škodo čim bolj zmanjšali.
Izbira primerne pričeske
Spreminjanje pričeske je seveda vedno dobra ideja za spremembo videza. Toda ko gre za lase, so potrebni nekateri previdnostni ukrepi. Pazite na elastike, naj bodo iz blaga in izberite dodatke, ki povzročajo manj trenja. Napete pričeske, čopki in preveč napihnjene kite lahko poškodujejo vaše lase. zaradi vsega tega se lasje začenjajo lomiti ali, še huje, pride do alopecije (izpadanje las).
Vremenska napoved
Prilagajanje nege las podnebju je pametna odločitev. V vročih dneh zaščitite lase pred soncem s klobukom in jih dobro navlažite. Izogibajte se uporabi klimatske naprave, ker dehidrira lase in jih naredi bolj lomljive: tako izgubijo ves svoj sijaj.








Poslušajte strokovnjake
Vsi poznamo vsaj eno katastrofalno zgodbo o poskusu striženja ali kemičnega barvanja doma. Za bolj radikalne spremembe se vedno posvetujte s specializiranim strokovnjakom. To velja tudi, ko opazite nekaj nenavadnega na svojih laseh ali lasišču. V idealnem primeru bi morali dobiti diagnozo od strokovnjaka, ki bo ugotovil razloge za te spremembe in predlagal ustrezno zdravljenje. Pogoste so hormonske ali presnovne spremembe, ki jih je treba nadzorovati.