Saro Bičič že dolgo poznam in sem se kar nekajkrat prepustila njenim čarobnim rokam. S pomočjo Gua sha tehnike je postala pri nas zelo priljubljena, a njene usluge poznajo tudi širom po Evropi. Ime je sestavljeno iz gua, kar pomeni strgati, nastrgati, in sha, kar pomeni akutna bolezen. Ta starodavna kitajska tehnika zdravljenja ima res številne dobre lastnosti, k pripomorejo k odličnemu počutju in zdravju. Gua sha je naravno zdravilo za kronične bolečine v mišicah in učinkovita pot do gladke in sijoče kože. Po tretmaju se mi je zdelo, kot bi izredno dobro spala vsaj dva dni skupaj in dejansko so bile drobne gube manj vidne. S Saro sem se pogovarjala o vsem tem in še veliko več.

Vir: Osebni arhiv

Gua sha je zelo zanimiva tehnika lepote, ki pa se dotakne tudi duše, in to je morda njena največja vrlina. Od kod prihaja in kako si se ti srečala z njo?

Gua Sha je ena izmed tehnik masaže obraza ki ima popolnoma drugačen pristop, kot smo ga sicer vajeni. Gre za nežen, a vseeno zelo učinkovit dotik kože s poldragim kamnom, s katerim potujem po obrazu, ga oblikujem, mu vračam svežino. Hkrati s to tehniko spodbujamo prekrvavitev in limfni pretok, rezultat pa je svež videz že po enem samem tretmaju. Gua sha terapija je podporna metoda tradicionalne kitajske medicine, z njo aktiviramo meridiane in spodbujamo akupresurne točke na obrazu. Kako sem se srečala z njo? Ko sem začela na svojem obrazu opažati prve spremembe, sem iskala različne tehnike, s katerimi bi lahko upočasnila naravni proces staranja in povešanja kože. Najprej sem tehnike preizkusila na sebi in šele kasneje sem jih začela uporabljati pri strankah. Izobraževala sem se tako doma kot v tujini in izoblikovala svoj pristop oz. idealno kombinacijo masaže obraza. Po pravici povedano je Gua Sha prišla čisto slučajno na mojo pot, sem pa takoj začutila njeno moč in jo kmalu vpeljala v svoje tretmaje.

Vir: Osebni arhiv
Vir: Osebni arhiv

Komu je gua sha namenjena in zakaj je tako učinkovita?

Gua Sha je namenjena vsem, ki si želijo preizkusiti nekaj novega. Predvsem vsem, ki bi radi izboljšali tonus kože in spodbudili večjo proizvodnjo elastina ter kolagena, kar prinaša naraven lifting efekt. Priporočam jo tudi vsem, ki imajo težave z glavoboli, napetostjo v čeljusti, škrtanjem z zobmi. Lahko bi naštevala v nedogled – govorimo o tehniki, ki vas zagotovo ne bo razočarala. 

Vir: Osebni arhiv
Vir: Osebni arhiv

Kaj pa otroci in pubertetniki, če se ne motim, ima prednosti tudi pri njih …

Poleg vloge #facialistke sem po izobrazbi pedagoginja in andragoginja, zato pri svojem delu uporabljam vsa znanja, ki sem jih pridobila skozi leta študija in dela z otroki in odraslimi. Kot pedagoginja se nisem nikoli popolnoma odmaknila od tega poslanstva in že od samega začetka k meni na tretmaje prihajajo tudi otroci in mladostniki. Pri njih igra tehnika Gua Sha ključno vlogo, saj do dotika pride na neposreden način, kar pomeni, da se jim približam počasi, upoštevajoč njihov ritem in pripravljenost. S tem ustvarim okolje, kjer vladata zaupanje in varnost. Pri tej tehniki se uspejo otroci umiriti veliko hitreje kot sicer. V takšnem okolju je seveda veliko lažje otroka voditi skozi razbremenilne pogovore s pedagoškim pristopom. Masaža ni samo masaža. Učim jih tudi preprostih dihalnih vaj, z vizualizacijo jih želim opolnomočiti pri vsakdanjih življenjskih preizkušnjah, jih spodbuditi, da pogledajo in začutijo svoje telo in misli. Mladostniki se velikokrat odločijo za tretmaje v obdobjih, ko je šolsko leto najbolj stresno; največkrat pa so starši tisti, ki dajo pobudo za prvi obisk.

Vir: Osebni arhiv
Vir: Osebni arhiv

Telo je povezano z umom in obratno; marsikdaj pa je tako, da v kolikor skrbimo za eno stran, pozabimo na drugo. Kako torej priti do pravega ravnovesja?

V času, v katerem živimo, velikokrat slišimo, da ČASA NI. Jaz pravim, da je, a ga moramo skrbno načrtovati, tudi ko gre za masažo obraza. Tretmaje, ki jih izvajam, mnoge stranke jemljejo kot odklop od vsakdanjega življenja, kot ritual. Termini so dorečeni vnaprej, zato se stranke lažje organizirajo. Včasih je to tudi način, da prelisičiš samega sebe. Če imaš nekaj v koledarju, podobno kot sestanek ali govorilne ure, potem se tega lažje držiš. Tako kot planiramo čas in projekte v službi, tako bi morali planirati tudi čas za sprostitev, masažo, skrb za telo in um. Dodala bi še to. Morda se tega ne zavedamo, ampak obraz je izjemno intimen predel našega telesa, pa čeprav je ves čas izpostavljen in na ogled vsem.

Čim pride do dotika obraza, pride do trenutka ustvarjanja in grajenja zaupanja in zame je to nekaj najlepšega.

Vir: Osebni arhiv
Vir: Osebni arhiv

V tujini je ta tehnika zelo priljubljena, kako je s tem pri nas?

Tehnika Gua Sha je še vedno velik trend, ki osvaja tako kozmetične salone kot tudi družabna omrežja. Tudi pri nas je zelo priljubljena in iskana. Se je pa treba zavedati, da za to tehniko stoji ogromno znanja. Samo ogled videa in naključno drsenje s kamnom po obrazu nista dovolj. Za mano je večletno izobraževanje v tujini, pri katerem je ključno dobro poznavanje TKM. Zavedati se morate, da s to tehniko obravnavamo vse strukture na obrazu in je res pomembno, da se jo izvaja pravilno.

Vir: Osebni arhiv
Vir: Osebni arhiv

Kdo se običajno odloči za tovrstno masažo in kakšni so rezultati? 

Na začetku so bile moje stranke ženske, ki so na tretmaje prihajale predvsem zaradi lifting efekta. Koža je po tretmaju napeta, bolj sijoča in rezultati so opazni že takoj po prvem. Sčasoma so se stranke začele zavedati, da je gua sha veliko več kot lepotni tretma. Počasi so začeli prihajati v studio tudi moški. Sedaj imam približno 70 odstotkov žensk in 30 odstotkov moških, ki redno hodijo na tretmaje, si vzamejo čas zase, lahko enkrat na teden ali enkrat na mesec, ampak velika večina je takih, ki se vračajo in imajo redne termine, ker so prepoznali, da je to nekaj, kar jim omogoča popolno sprostitev in hkrati delo na sebi.

Komentiraj