Ali je to udobno okolje, ki nas odseva in zadovoljuje naše potrebe? Eden najpomembnejših vidikov za popolnost doma je možnost personalizacije prostorov. Prilagoditev prostorov nam omogoča, da hišo prilagodimo svojim potrebam in jo naredimo edinstveno, posebno, narejeno po meri naših potreb. To je mogoče doseči s funkcionalno razdelitvijo prostorov in ustvarjanjem območij, namenjenih posebnim dejavnostim, kot so sprostitev, delo ali počivanje in spanje. Zato je pomembno, da prostore razdelite na uravnotežen in funkcionalen način, da boste imeli prijetno in udobno okolje.

Kako do uravnoteženega in funkcionalnega doma – Foto: Zen za Harvey Norman

Prilagoditev prostorov nam omogoča, da izrazimo svojo osebnost in stil. Izberemo lahko barve sten, pohištva, tkanin in dodatkov, ki najbolj ustrezajo našemu okusu in osebnosti. Na ta način dom postane edinstven in poseben prostor, ki nas predstavlja in v katerem se počutimo sproščene. Da bi lahko prostor prilagodili, je pomembno, da izberemo dom, ki je vsestranski in prilagojen našim potrebam. Včasih imamo res veliko različnih idej in premalo prostora, morda nam sploh ni jasno, kaj bi želeli, a v sebi vseeno čutimo, da je sprememba potrebna. Skratka; sama sem marsikdaj razumela, da če samo zamenjam posteljnino in blazine doma, lahko naredim veliko za svoje ravnovesje. In ne, ne pretiravam.

Kako do uravnoteženega in funkcionalnega doma – Foto: Zen za Harvey Norman

Dnevna soba je glavni prostor v hiši, v katerem se zbiramo, gostimo prijatelje in navsezadnje pokažemo tudi delček vizitke našega življenjskega sloga (okusov, navad, želja). V njem so predmeti, ki so del naše intime, a ne preveč, saj vemo, da je dnevna soba kot »vitrina«, ki marsikaj pove o našem domu. Recimo, da so v njej predvsem stvari, ki jih radi pokažemo, oziroma tisti predmeti, ki po našem mnenju lahko pomagajo graditi portret, ki ga želimo posredovati. Če pustimo psihologijo na strani, Slovenci veliko vlagajo v svoj dom in med okolji, na katera se najbolj osredotočajo, je dnevna soba, ki mora biti, kot izhaja iz raziskav, velika, prostorna in svetla, da je v njej mogoče gostiti prijatelje, ampak mora vsebovati tudi številne tehnološke in digitalne vsebine, s katerimi danes živimo.

Ker je bivalni prostor utripajoče srce doma, si prizadevamo za stalno povezavo med kuhinjo, kaminom, jedilnico, družabnostjo in dnevno sobo, sprostitvijo in deljenjem. Zato je pomembno, da so bivalni prostori v neposrednem stiku z zunanjostjo: nastajajo torej hibridni prostori, v katerih meja med zunanjostjo in notranjostjo ni jasna. Razširitev proti zunanjosti prinaša naravo v hišo in bivanje zunaj, kar potisne bivalne lastnosti vseh prostorov do meje. To je super sploh poleti ali takrat, ko prihaja lepo vreme; dovolj je, da odpremo teraso ali balkon in tako dovolimo naravi, da pride do nas, četudi gre le za nekaj rožic, ki jih imamo v vazah. Nevtralni odtenki, kot so bela, svetlo siva in bež, vedno ostajajo v modi za notranjo opremo. Te barve dajejo občutek umirjenosti in harmonije ter se zlahka prilagodijo vsakemu slogu dekoracije. Barvni pečat lahko dodate z dodatki, kot so blazine, preproge ali umetnine.

Kako do uravnoteženega in funkcionalnega doma – Foto: Zen za Harvey Norman
Kako do uravnoteženega in funkcionalnega doma – Foto: Zen za Harvey Norman
Kako do uravnoteženega in funkcionalnega doma – Foto: Zen za Harvey Norman
Kako do uravnoteženega in funkcionalnega doma – Foto: Zen za Harvey Norman

Dnevna soba ima lahko različne funkcije, kot so prostor za sprostitev, jedilnico, prostor za zabavo ali študijski prostor, pogosto gosti tudi kuhinjo, ki ima konfiguracijo odprtega prostora. Ustvarjanje različnih funkcionalnih območij v bivalnem prostoru pripomore k njegovi boljši izrabi. Uporabite preproge, razsvetljavo in postavitev pohištva, da vizualno določite te različne situacije. Na ta način je mogoče kar najbolje izkoristiti prostor in ga narediti bolj organiziranega in prijetnega.

Komentiraj