Sem vedno bolj prepričana, da je delo od doma moja pot in vedno bolj nagnjena k temu, da vse pustim in se resnično lotim samo posla in pisanja, ki me 100 % navdušuje. V zadnjih letih sem tako globoko zabredla v internetne vode, da so postale vse ostale stvari dokaj nezanimive ali vsaj toliko statične, da niso za nikamor. Delo od doma zagotavlja veliko prednosti, največja pa je ta, da same razporejate svoj čas, same določate, kdaj in kako, same postavljate meje.
Ker sem razdeljena med pisarno v službi in pisarno doma, sem v zadnjih letih razvila prav sistem, kako in kdaj je najlažje delati, kdaj sem najbolj produktivna in kako je najbolje, da si organiziram čas. Če tudi ve delate od doma, veste, o čem govorim; zelo je pomembno, da se v svojem kotičku počutimo dobro, ker je ambient, v katerem ustvarjamo, nedvomno vir navdiha. In to ne samo takrat, ko pišete, temveč tudi takrat, ko računate, razmišljate, pripravljate pogodbe ali pošiljate prošnje. Tukaj so torej moje izkušnje, ki jih kot običajno z veseljem delim z vami.
Prostor, ki te navdušuje
Moj prostor mora vsebovati predmete, ki so mi pri srcu. Veliko svinčnikov, notesnik, blok z barvitimi listi, flomastre, nekaj knjig, nujno koledar na zidu, rože v vazi, veliko belih listov. Poskrbite, da je prostor dobro prezračen, saj boste v nasprotnem primeru prav težko ustvarjale; tudi zidovi so pomembni, naj ne bodo strogo beli. Izberite barvo, ki sprošča in vam podari dobre misli.
Urnik
Če delate doma, je pomembno, da imate urnik, kot bi bile v pisarni v službi. Najbrž ne boste sedele osem ur, ker je preveč, a kar dobro je, da postavite začetek in konec. Sama delam veliko (preveč) zvečer, ko Sofia zaspi, in posledično tudi ponoči. Zdi se mi, da se je telo prav navadilo, saj sem v teh poznih urah tudi zelo produktivna. Vem pa, da ne smem pretiravati, saj bi lahko pisala do štirih zjutraj, potem pa se težko zbudim. Naredim torej kompromis in postavim uro, čez katero ne grem. To je zame ključnega pomena.
Hrana in … kava
V mojem primru predvsem kava, saj brez nje ne gre. Kava je obred, ki potrebuje svojo lepo šalico, mleko in malo sladkorja. Mora biti tudi skuhana in servirana v pravem času, tako, da me dvigne in mi podari malo več energije. Podobno je s hrano. Pri računalniku vedno jemo stvari, ki niso najbolj zdrave, imejte torej ob sebi rozine, oreščke, jogurt. Če pa vaš delavnik doma zahteva tudi kosilo, potem jejte v drugem prostoru, vsekakor ne čez tipkovnico, ker vas bo potem volja do dela minila.
Privatno in poslovno
Tiste, ki delate od doma, najbrž veste, da se znata privatno in poslovno spojiti, kar ni nujno dobro. Delo je pač delo, družina je druga stvar. Srčno upam, da imate doma nekoga, ki razume, da četudi ste v copatih, pač delate, in je sreča, če ste lahko doma. Marsikdaj se namreč zgodi, da partner tega ne razume in smatra delo od doma kot hobi ali nekaj nepomembnega. Temu ni tako. Naredite mejo med poslovnim in privatnim svetom; so seveda pari, ki ustvarjajo skupaj, kar je super, a vseeno postavite meje, morajo biti zato, da je par zdrav.
Sledite ciljem
Napišite jih, to je kar najbolje in naj bodo konkretni. Ni nujno, da so cilji prave revolucije, lahko so majhni, pomembno je, da zaznate korake do njih ter seveda dosežke. Imejte jih na vidnem mestu, da se vedno spomnite, kam pravzaprav greste, ker v teh časih z lahkoto izgubimo kompas in potem ne vemo več kaj in kako. Sanjajte velike stanje, meja so le vaši možgani in verjemite, da smo še preveč nagnjeni k temu, da ne maramo sprememb, v resnici pa je kar dobro, da se zgodijo. Tako je nova služba blagoslov in veliko lahko naredite same, če se le spravite na noge. Vedno obstaja nekdo, ki drži pesti za vas!