Zanimivo, kako se znajo slabe navade ugnezditi v nas. Postanejo prav del našega življenja in dokaj hitro pozabimo, da so le navade, ki bi jih torej lahko opustili, če bi seveda želeli. Prav vsi smo v tem vrtincu, a vsak izmed nas ima svoje nezdrave rituale, ki se začnejo denimo z jutranjim Instagramom, še preden se dobro zbudimo, naročanjem nezdrave hrane, namesto da bi porabili 10 minut za pravilno kuhanje obroka, sedentarno življenje pred telefonom ali televizijo, hkrati tudi to, da smo opravljivi in uporabljamo veliko nepotrebnih besed o drugih, ki seveda kradejo naš dragoceni čas. Ne glede na to, kakšna je naša majhna ali velika slaba navada, ima lahko na koncu meseca stranske učinke na naše psihofizično zdravje ter nas dela celo nezadovoljne in nesrečne.

Vir: Pinterest

Merjenje časa, zapravljenega s slabimi navadami, ni enostavno in pogosto skrivamo glavo v pesek prav zato, da se ne bi sprijaznili s tem zavedanjem. Vendar, ko enkrat identificiramo nekatera vedenja, ki bi jih lahko spremenili, postane vse skupaj lažje; že malo gibanja je dovolj, da se hitro in učinkovito dobro počutimo. Prvi korak je ta, da identificiramo tri male slabe navade, preproste stvari, ki bi jih radi spremenili v vsakdanjem življenju: to bi lahko bilo manj časa zvečer na telefonu in več branja, pogostejša uporaba javnega prevoza in manj vožnje ali naročanje manj nezdrave hrane. Za vsako od teh dejavnosti si na koledar zapišimo, kolikokrat na teden jih izvajamo in koliko časa, zapisujemo pa vsaj dva tedna. Po 15 dnevih bomo imele jasno sliko situacije in bomo videle, koliko časa zapravljamo s svojimi slabimi navadami na račun svojega počutja, kar bo zagotovo spodbuda, da se izboljšamo.

Vir: Pinterest

Prvi korak k spremembi je vedno samopregled in boljše spoznavanje pozitivnih in negativnih navad. Zdi se nepomembno, vendar se zelo pogosto zgodi, da stvari počnemo povsem samodejno, ne da bi se zavedali, da nam povzročajo slabo počutje ali nam dolgoročno škodujejo. Ne mislite, da “gre le za čas”, saj je prav ta najbolj dragocena stvar, ki jo imamo. Odličen, celo zelo preprost način za spremembo slabe navade je, da svoj namen delimo z drugimi. Samo zaupajte navado prijatelju, družinskemu članu ali partnerju in bo takoj bolj resnična ter prosite za podporo v trenutkih šibkosti. Poleg tega se lahko zgodi, da se bodo prijatelji želeli pridružiti tej majhni spremembi in vemo, da so skupne stvari vedno preprostejše in zabavnejše.

Vir: Pinterest

Še en korak, ki ga lahko naredite, je, da zaznate situacije, ki sprožijo slabo navado. Stres, utrujenost, malo časa (čeprav pogosto nimamo malo časa, bolj je to, da ga slabo obvladamo), kaj so sprožilci teh vedenj? Njihovo prepoznavanje nam pomaga, da se izognemo določenim situacijam, v katerih bi lahko popustili in izgubili zavest. Merjenje časa, zapravljenega s slabimi navadami, je le vaja za izboljšanje in ne sme postati obsedenost, sicer bi lahko bilo kontraproduktivno in bi se počutili slabše kot prej. Razumevanje razlogov za vedenje, zaradi katerega se ne počutimo dobro, nas lahko pripelje do globljega zavedanja in nam pomaga, da se počutimo bolje, s fizičnega in duševnega vidika: to se seveda ne more zgoditi čez noč. Gre za dolge poti, na katerih se je treba soočiti z umirjenostjo, spokojnostjo in optimizmom, z ljubeznijo do samega sebe in sprejemanjem, da ne moremo in ne smemo biti popolni, niti pred samim seboj, sploh pa ne zato, da bi nekomu kaj dokazovali.

Komentiraj