To, da je žamet prava tkanina za praznike, drži kot pribito. In hkrati je tudi zelo plemenit material, ki omogoča nešteto kombinacij. Zgodovina tkanine in teorija o tem, kje je bila izumljena, nista zelo jasni in podati definicijo ni tako enostavno. Žamete pogosto povezujejo z evropskim plemstvom, vendar njihov prvi izvor sega v vzhodne države: v času kitajske kulture so bili znani kot “quirong jin“. Poleg azijskih držav pa je bil tudi Irak eden prvih izumiteljev tega ljubega materiala. V Egiptu so kraljeve osebe nosile žametne obleke, ki so veljale za izraz elegance. Zato menimo, da žamet prihaja iz vzhodnih kultur; ko so evropske države spoznale to luksuzno dobrino, so začele ustvarjati lastno proizvodnjo. Prva evropska država, ki je uvedla proizvodnjo žameta, je bila Italija, ki je bila v tem sektorju zelo uspešna. Italijanom je uspelo ostati največji proizvajalec žameta kar 6 stoletij – od 12. do 18. stoletja. Vse evropske države so bile odvisne od Italije, ki je imela veliko povpraševanje. Že v preteklosti so premožni ljudje poleg svilenih tkanin za oblačila uporabljali tudi žametna oblačila in to blago uporabljali tudi za notranjo opremo, včasih celo za tapete. 14. in 16. stoletje lahko imenujemo “zlati čas žameta”, saj je bil takrat prisoten povsod.
Top žametni kosi za dober stil
Nedvomno jih je veliko in kar je super je, da jih lahko kombiniramo med seboj, a top žametni kosi so predvsem slednji:
- blazer
- kostim
- obleka v midi dolžini
- plisirano krilo
- bluza s širšimi rokavi
- top s tankimi naramnicami
- večerna torbica
Le malo tkanin boža naše čute s tako intenzivnostjo in žgečka našo domišljijo ter nam pripoveduje zgodbe o razkošni notranjosti in kraljevskih oblekah: žamet s svojimi svetlimi toni in toplo svilnatim leskom ima prav te lastnost, ki jih že stoletja cenijo stilisti, umetniki in ljubitelji lepega na splošno. Njegova glavna značilnost je, da na sprednji strani predstavlja zelo gosto postriženo dlako (v tem primeru govorimo o navadnem, gladkem ali rezanem žametu) ali niz majhnih nitastih obročkov, ki štrlijo iz votka (v tem primeru gre za kodrasti žamet). Ime izhaja iz latinskega izraza “vellus“. Če ga izberete za praznike ali naplošno v hladi sezoni ne boste nikoli zgrešile. Najbolj popularne barve žameta ostajajo: črna, temno modra, temno zelena, temno rdeča. Med novimi odtenki so pudrasta barva, barva šampanjca in srebrna.
Zaradi plemenitega izgleda je včasih tako, da moramo žametne kose malo “ubiti” z izbiro jeansa (to je res super za vsak dan) ali svile, ki ga vedno lepo dopolnjuje.