Kozmetični booster je v celoti del tretmajev, ki predstavljajo nenehen razvoj sveta lepote, zahvaljujoč sodobnim študijam in učinkovitim raziskavam v kozmetičnem sektorju. Gre za nedavni izdelek, ki je vedno bolj protagonist na širokem področju osebne nege. Natančneje, booster je izjemno koncentrirana raztopina, ki je, kot je razvidno iz prevoda angleškega glagola, iz katerega izraz izhaja, to je “to boost” = okrepiti, nekakšen ojačevalec, ki v konkretnem primeru prispeva za izboljšanje zdravja kože. V zadnjih letih je booster zaradi pomembnih koristi za dobro počutje kože v precej kratkem času postal del lepotne rutine, skupaj s klasičnimi izdelki za pravilno nego kože, kot so vlažilci in serumi, se pa od njih razlikuje glede več dejavnikov.
Različni boosterji za različne potrebe kože
Na trgu obstajajo različne vrste boosterjev, številnih znamk in različnih cenovnih razredov. Kljub temu je glavna naloga boosterja znatno povečanje učinkovitosti drugih izdelkov, zaradi česar je komplementaren drugim kozmetičnim izdelkom; s pravilno uporabo je torej dosežen izboljšan rezultat. Čeprav so ojačevalci oblikovani z uporabo naprednih tehnologij in na splošno vsebujejo visokokakovostne sestavine, je nujno, da vedno preberete navedbe v navodilih za uporabo. Izbira med različnimi vrstami boosterjev je precej preprosta, saj vsak izpolnjuje določene namene, primerne za različne potrebe. Prvič, booster s hialuronsko kislino in glicerinom zadržuje vodo in preprečuje izsušitev kože ter jo globoko navlaži in nahrani; drugič, tu so izdelki proti staranju, torej posebej zasnovani za boj proti znakom staranja in zmanjšanje gub, sestavljeni predvsem iz vitamina C, retinola in elaginske kisline, ki spodbujajo proizvodnjo kolagena in elastičnost kože. Po drugi strani pa je veljavna rešitev za posvetlitev in izravnavo kože booster osvetljevanja, oblikovan z niacinamidom, zaradi česar je tekstura sijoča in gladka. Nenazadnje je booster, ki med drugim vsebuje sestavine, kot sta salicilna kislina in olje čajevca, popoln zaveznik za tiste z mastno kožo ali bolj specifičnimi težavami (na primer akne), saj nadzoruje presežek sebuma in pomaga odpraviti nepravilnosti z odpiranjem por.
Razlika med boosterjem in serumom
Gre za dva izdelka, ki sta uporabna za preventivo, nego in ohranjanje zdravja kože, a to ne pomeni, da ju lahko, kot se rado zgodi, zamenjujemo in imamo za skoraj sinonima. Pravzaprav imata nekaj bistvenih razlik, najprej v sestavi. Booster vsebuje aktivne in naravne sestavine, zahvaljujoč uporabi inovativnih tehnologij, medtem ko formulacija seruma predvideva kombinacijo le-teh z drugimi hranili, namenjenih predvsem hidraciji kože. Sta pa oba zelo koncentrirana in tekoče teksture (booster je še lažji in bolj voden). Glede funkcionalnosti pa booster deluje v površinskem sloju kože in je ciljna rešitev, zato se včasih uporablja za določen čas (pogosto v zimskem času, ko je koža podvržena izsušitvi), serum prodre globoko, pred nanosom kreme ga je potrebno potapkati po obrazu in je učinkovit ob redni uporabi ter tako postane del vsakodnevne lepotne rutine.
Uporaba boosterja
Najprej je treba ponovno poudariti, da je treba natančno prebrati navodila za izdelek in se je priporočljivo posvetovati s strokovnjakom na tem področju, da bi se izognili neprijetnim nevšečnostim, ter oceniti združljivost z drugimi uporabljenimi izdelki. Poleg tega, čeprav sestavine, ki so prisotne v boosterjih, na splošno veljajo za varne, ne gre podcenjevati morebitnih alergij, zato je priporočljivo izdelek preizkusiti na omejenem delu kože. Uporaba boosterja je preprosta in učinkovita, zaradi koncentrirane formulacije pa zadostuje že majhna količina izdelka za doseganje želenega rezultata. Možno ga je nanesti tudi po celotnem obrazu ali na nekaterih delih, kot so ličnice ali okoli oči (obstajajo tudi posebni boosterji za ta predel), tako med vsakodnevno nego kože kot ob nekaterih priložnostih, še posebej pri osvetljevanju. Bistveno za pravilno uporabo boosterja je, da je obraz popolnoma očiščen z ustreznimi izdelki, kot sta tonik ali micelarno mleko; potem ostane le še nanos, nato še serum in vlažilna krema (v nekaterih primerih je možna mešanica teh izdelkov).