Knitting therapy postaja vse bolj zanimiva praksa, predvsem pa pot za sprostitev in čuječnost. O tem smo na Glitter strani že pisali, a tokrat me je prevzela sveža novica iz univerze v Milanu, kjer so se odločili, da bodo uradno otvorili laboratorij za pletenje. Skupina študentov je predstavila inovativno pobudo, s katero so starodavne obrti predelave volne pripeljale v akademsko institucijo. Pravzaprav so ustanovili delavnico kvačkanja in pletenja, ki je odprta za vse, tudi za tiste brez izkušenj. Ideja o ustanovitvi laboratorija se je rodila iz potrebe po prostoru, kjer bi lahko delali individualno ali kolektivno.

Laboratorij za pletenje tudi na univerzi – Foto: Freepik

Ideja o ustanovitvi laboratorija se je porodila iz potrebe po prostoru, v katerem bi bili skupaj in opravljali svoje individualno ali skupno delo. Zdelo se jim je zanimivo prenesti to strast in ustvariti laboratorij, ki temelji na kolektivizaciji znanja v varnem in družabnem okolju. Ta dejavnost ni le kreativen način preživljanja časa, ampak tudi priložnost za druženje in sprostitev. Številne znanstvene študije so dejansko pokazale, da lahko pletenje ali kvačkanje deluje kot blažilec stresa, terapija s pletenjem pa je bila indicirana kot zdravljenje za odvračanje ljudi od bolečine.
Slavni ljudje, kot je britanski potapljač Tom Daley – bolj znan po pletenju na tribunah na olimpijskih igrah v Tokiu 2021, kot po osvojitvi zlate medalje – so pomagali popularizirati hobi in svoje projekte delili na družbenih platformah, kot je Instagram.

Laboratorij za pletenje tudi na univerzi – Foto: Freepik

V laboratoriju Univerze v Milanu je vzdušje sproščeno in vključujoče, s ciljem deljenja in širjenja pozitivnih vibracij, brez konkurence. Navsezadnje je moto projekta natanko to: deliti in biti pozitiven. Pobudniki te res ljubke akcije pravijo tako:

Že od začetka smo želeli ustvariti prostor za sodelovanje in medsebojno pomoč, predvsem pa prostor brez performativnosti, ki je zelo v nasprotju z idejo univerz in nasploh izobraževalnih prostorov. Menimo, da je pomembno, da univerzitetnega okolja ne doživljamo izključno kot prostor za pasivno usposabljanje, temveč kot vsakomur dostopen socialni prostor, v katerem lahko študiramo in hkrati živimo svoje strasti.

Laboratorij za pletenje tudi na univerzi – Foto: Freepik

Takoj bi šla na nazaj na univerzo in se v ta tečaj vključila tudi sama.

Komentiraj