Neemovo, znano tudi kot margosa olje, je rastlinsko olje, pridobljeno iz semen neema, zimzelenega drevesa, značilnega za indijsko celino, ki je bilo z leti izvoženo in uvedeno v številna druga področja tropskega pasu. Plodovi te rastline so podobni našim zelenim oljkam, olje pa lahko pridobivamo z ekstrakcijo iz plodov ali listov. Ta izdelek je bogat z blagodejnimi lastnostmi in se uporablja predvsem v kozmetiki in kmetijstvu, tako da je na trgu že neskončno veliko izdelkov, ki ga vsebujejo. Neemovo olje mora biti čisto, da uživamo v njegovih vrlinah in na splošno nima posebno prijetnega vonja, ki včasih spominja na česen. Barva je rjavo-zelena in ga lahko kupite na spletu ali v večini bolje založenih zeliščnih trgovin.

Neemovo olje – Foto: Pinterest

Lastnosti in koristi neemovega olja

Neemovo olje ima protivirusne, protiglivične, antibakterijske, antiparazitske in celo antiseptične lastnosti. Pomaga našemu imunskemu sistemu pri boju in premagovanju virusnih in bakterijskih okužb. Poleg tega je veljaven sovražnik glivičnih okužb (pogosteje imenovanih mikoza). Te vrste okužbe pravzaprav ne smemo podcenjevati, saj se lahko, če jo zanemarimo, močno razširi. Lahko so lokalizirane in površinske okužbe na nivoju kože ali globlje, ki lahko prizadenejo pljuča ali kri.

Neemovo olje – Foto: Pinterest

Kako uporabljati neemovo olje

Uporaba tega olja je predvsem estetska in je zlasti v Indiji in Bangladešu povezana z nego kože in las. Neemovo olje predstavlja osnovo pri pripravi številnih kozmetičnih izdelkov, od preprostih mil do izdelkov za lase in krem ​​za telo. V ajurvedski disciplini in tudi v drugih bolj “tradicionalnih” medicinah se uporablja za zdravljenje kožnih bolezni, vnetij in vročine, pa tudi revmatičnih obolenj. Zelo učinkovit je tudi kot repelent za mrčes. Nanesemo ga na del telesa, ki ga negujemo, kot kremo, vendar po razredčenju s šamponom ali kremo, odvisno od tega, ali ga nanesemo na kožo ali na lase. Na splošno najbolj uravnotežena sestava vsebuje le 5 % neemovega olja in preostalih 95 % šampona ali kreme.

Neemovo olje – Foto: Pinterest

Neemovo olje za kožo

Neemovo olje je zaradi svojih dezinfekcijskih, protiglivičnih in antibakterijskih lastnosti zelo uporabno pri zdravljenju kože in las. Na povrhnjici lahko uporabljamo čisto neemovo olje, v pravih količinah, na primer za masaže, za zdravljenje herpesa, mikoze nohtov, aken, psoriaze. Na trgu je veliko kozmetičnih izdelkov, izdelanih z neemovim oljem, in celo vaš zaupanja vreden zeliščar jih bo lahko naredil po meri.

Neemovo olje – Foto: Pinterest

Neemovo olje za lase

Med najbolj priljubljenimi aplikacijami je obloga za lase. Sestavljena je iz mešanja nekaj kapljic neemovega olja z mandljevim ali oljčnim oljem, nato z glavnikom nanesemo na lase, pokrijemo z brisačo in pustimo mešanico delovati celo noč. Naslednje jutro nadaljujemo z umivanjem las z našim običajnim šamponom. Rezultat, zlasti če se ta postopek izvaja dosledno, bodo veliko bolj svilnati in sijoči lasje. Poleg estetskega vidika je neemovo olje sposobno pozdraviti tudi druge težave, povezane z našimi lasmi, kot je odpravljanje prhljaja ali uši.

Neemovo olje – Foto: Pinterest

Neemovo olje proti prhljaju

Neemovo olje deluje tako, da integrira lipidno plast povrhnjice; to je zato, ker je bogato z oleinsko, stearinsko in palmitinsko kislino. Zahvaljujoč tem dragocenim snovem preprečuje mikroizhlapevanje kože, ki je eden od vzrokov za prhljaj. Zgoraj omenjene kisline dajejo Neemovemu olju negovalne in mehčalne lastnosti, zaradi česar je koža mehkejša in bolj elastična ter tako omejuje luščenje, značilno za prhljaj. To pa še ni vse: to neverjetno olje ima tudi antibakterijske, protiglivične in protivnetne lastnosti; zaradi tega je še posebej primerno za pojave prhljaja zaradi prisotnosti glivic.

Neemovo olje – Foto: Pinterest

Neemovo olje za rastline

Neemovo olje je zelo močan naravni antiparazitik in ga danes priporočajo tudi za preprečevanje napada Popillia japonica, bolj znanega kot japonski hrošč. To olje, primerno razredčeno in uparjeno, je prav tako sposobno iztrebiti bakterijske in glivične napade iz zelenjave, pa tudi iz sadja in cvetja. Narediti boste morale mešanico z nekaj kapljicami čistega neemovega olja, približno 20 kapljic na pol litra vode, in izhlapevati vsak dan približno 3-4 dni. Neemovo olje je tudi odličen energizer za pridelke, vendar je vedno najbolje uporabiti čisti izdelek ali kupiti že pripravljene spojine, ki so že odmerjene in specifične.

Komentiraj