Obnohtna kožica je tanka zadebelitev kože na koreninah nohtov. Raste na dnu površine nohta kot element zaščite nohtov in ima pomembno funkcijo preprečevanja vstopa bakterij in tujkov ter ščiti nohtno ploščo. Obnohtne kožice na splošno ostanejo pritrjene na nohte, lahko pa se tudi dvignejo in zadebelijo, zaradi česar postanejo naši prsti izrazito grdi. Če z njimi ne ravnamo pravilno, jih močno strgamo ali porežemo, lahko ustvarijo nadležne in boleče rane, ki lahko povzročijo okužbe.
Prvi korak: namakajmo v toplo vodo
Napolnite posodo s toplo vodo, dodajte žlico mandljevega olja (lahko tudi olivnega) in sok polovice limone. Slednji je odlično “babičino zdravilo” za beljenje umazanih nohtov in njihovo krepitev: učinkovitejši je, kot bi si mislili! Konice prstov za 5 minut potopite v posodo z vodo, da se obnohtna kožica, ki obdaja nohte, zmehča.
Drugi korak: olje za obnohtno kožico
Nanesite olje za obnohtno kožico (če ga ni, lahko uporabite eno najčistejših najboljših naravnih olj za obraz ali kremo za roke, čeprav je manj primerna), in nohte previdno masirajte. Ta tretma zmehča kožice, zaradi česar jih je lažje odstraniti.
Tretji korak: potisnite kožico nazaj z leseno palico
S palčko iz pomarančnega lesa (lahko jo dobite v vseh parfumerijah) potisnite obnohtno kožico proti roki in jo oblikujte, dokler ni manj vidna. Če je obnohtna kožica bolj odporna, lahko uporabite jeklen potiskalnik za obnohtno kožico. Pazite, da ne pritiskate premočno, sicer tvegate draženje kože okoli nohta ali, še huje, krvavitev na robovih.
Četrti korak: odstranitev kože
Ali morate odstraniti obnohtno kožico? Odvisno: četrti korak ni obvezen. Če so kože drobne in komaj vidne, vam svetujem, da jih nikoli ne strižete, ne s ščipalkami za nohte ne s škarjami, da ne bodo zrasle bolj odporne in trdovratne kot prej. Bolje je, da se omejite na uporabo lesene palčke, da jih naredite nevidne, in nenehno nanašate olje za obnohtno kožico, ki jih naredi mehke. Če pa je obnohtna kožica velika, zelo vidna in štrleča, je nujno, da odrežete odvečno kožo in jo tako odstranite. Na tržišču je tudi posebno orodje za rezanje kožic, običajno imenovano “cuticle cutter”. To orodje uporabljajo kozmetičarke in strokovnjaki za nohte, ne da bi pritiskali preveč, sicer tvegate, da uničite noht. Poleg tega ne smete nikoli trgati kožic, sicer tvegate rane. Komplete za obnohtno kožico iz nerjavečega jekla, ki so sestavljeni iz klešč za obnohtno kožico in potiskal za obnohtno kožico v obliki žlice, je prav tako enostavno najti.
Obnohtna kožica nikoli ne preneha rasti. Če jo popolnoma odstranimo, se po kratkem času ponavadi preoblikuje. Če želimo preprečiti pretirano vraščanje obnohtne kožice, je edina rešitev, da jo nenehno negujemo s pravimi izdelki. Olje za obnohtno kožico je snov, ki kožo in nohte navlaži in nahrani. Lahko je sestavljeno iz ene ali več vrst naravnih olj. Najpogostejši sta jojobino in ricinusovo, velikokrat pa najdemo tudi olivno in mandljevo olje. Pogosto jih najdemo v kombinaciji, skupaj z eteričnimi olji, vitamini in minerali, ki pomagajo pri rasti nohtov. Olje se uporablja za vlaženje in mehčanje suhih in trdih kožic, deluje pa tudi na celotno površino nohta. Preprečuje izsušitev kože in nastanek majhnih vreznin, dehidriranih predelov ali vnetih nohtov.
Kdaj nanesti olje za obnohtno kožico?
Za učinek je treba olje za obnohtno kožico uporabljati zelo dosledno. Nanese se na dno nohta, tik ob obnohtni kožici, in dobro vmasira v vsak noht posebej. To operacijo je treba ponoviti po vsaki manikiri. Če uporabljamo veliko mil in detergentov ali si običajno pogosto umivamo roke, je treba olje za obnohtno kožico nanesti vsak večer pred spanjem ali celo večkrat na dan, če je obnohtna kožica posebej suha.