Danes zjutraj sem jih obula in bila v hipu srečna. Vem, vem, niso vsaki ženski všeč in moški obračajo z očmi, ko jih vidijo, a meni so ljubke in se pretvarjam, da so noro lepe na moji “nogici” številka 40 🙂 Zanimivo, ker ko so pred leti zaslovele, so postale takoj sinonim ženstvene mode, kljub temu, da so mnogokrat, na stopalu, prav malo ženstvene. Denimo če imamo široko nogo, ne bodo graciozne, prav tako znajo biti preveč punčkaste takrat, ko ne izberemo prave oblike. Torej: katera je prava oblika? Letos še vedno plavamo med okroglimi, ki so sinonim za 100 % klasiko, in špičastimi, ki so nekoliko bolj moderne. Ker je pomlad že tukaj, so aktualne rože, karo vzorec, pastelne barve in pentlje, ki nas najbrž ne bodo nikoli zapustile. Balerinke nosimo s kavbojkami in oblekami, dolgimi in mini, nujno morajo imeti pentljo in niso za mokro ali hladno vreme. Lahko rečemo, da so 100 % spomladanske in prav zato jih je treba nositi zdaj.








Balerinke je v zgodnjih tridesetih letih prejšnjega stoletja predstavil Jacob Bloch, čevljar ruskega rodu, ki se je po selitvi v Avstralijo naselil v Londonu in začel izdelovati izboljšane baletne čevlje po naročilu. V 18. stoletju so plemiči uživali v umetnosti in plesu na dvorih kraljev. Vendar ideja o plesu ne ustreza naši: to je ples, ki se je odvijal na tleh, ki ni vključeval skokov in pri katerem so plesalci nosili pete. Ta vrsta obutve je omejevala gibe in izrazno svobodo plesalcev, ki so kmalu začeli iskati rešitev za sledenje evoluciji plesa. Prva plesalka, ki si je baletne čevlje upala zamenjati tako, da je odstranila peto, je bila Francozinja Marie Camargo. Ni treba posebej poudarjati, da se je plesni čevelj brez pete, ko so francoski plesalci ugotovili, da je novost neverjetno udobna, odkritje, postopoma razširil – a ne hitro, saj bi za to potrebovali dve stoletji. Od tega dne naprej so vsi plesalci začeli spreminjati svoje čevlje in oblačila, jih delati lažja, da ne bi ovirali vedno bolj pogumnih gibov.
Rose Repetto, oblikovalka in mama
Toda pravo revolucijo prinaša ženska italijanskega porekla Rose Repetto, ki je s svojim podjetjem izdelala lastne plesne čevlje. Sin gospe Repetto je bil plesalec in vsi vemo, kako občutljivo je materino srce za zahteve sina, ki se spopada s težavo, ki jo zlahka rešimo. Rosein sin, Roland Petite, je bil baletni plesalec in koreograf, ki je svojo mamo prosil za čevlje, ki so bili udobnejši in prilagojeni njegovim potrebam: novi baletni čevlij bi morali imeti raven podplat z ojačitvami, da bi bili čim bolj odporni, a hkrati nizko izrezan na nartu, za popolno svobodo gibanja. Tako je mati zanj ustvarila prve balerinke, v katere so se kmalu zaljubili plesalci z vsega sveta.




Brigitte in Audrey
Pogosto pride slava čisto po naključju, še pogosteje pa je uspeh več kot zaslužen. Zgodilo se, da je znana in vplivna igralka tistega časa imela preteklost kot plesalka in je ravno med svojim umetniškim razvojem izkusila udobje novih plesnih čevljev. Ime ji je bilo Brigitte Bardot, ki se je takrat obrnila prav na Madame Repetto, da bi ustvarila čevelj posebej zanjo, Cendrillon, ki bi ga nosila v filmu In Bog je ustvaril žensko leta 1956. seveda je balerinke z veseljem nosila tudi v prostem času. Od tega trenutka naprej je balerinka postala pravi must have. Po Brigitte Bardot jih je v filmu Pepelka v Parizu nosila tudi Audrey Hepburn; z leti so prav balerinke postale eden od simbolov njenega stila, skupaj z malo črno obleko, capri hlačami in velikimi očali. Ostalo je, jasno, zgodovina.
2 Comments
Pozdravljena, Lorella
Super balerinke. Se pri nas dobijo in kje?
Prijeten vikend vam zelim!
Martina Planinsek
Samo na spletu, žal Pretty Ballerinas pri nas ni. Maham in lep vikend