Zanimivo, kako je ta težava res splošna in ne preveč povezana z leti. Skoraj vedno se zgodi z vročino in prihodom poletja, krivda pa je zelo pogosto zadrževanje vode. Otekanje gležnjev je razširjena težava, zlasti pri ženskah. Na splošno ne gre za resno motnjo in je odvisna od tega, da v našem telesu prihaja do zadrževanja in zastajanja odvečne tekočine, ki se rada nabira na kritičnih predelih trebuha, bokov, nog in gležnjev. Če se tudi vam to dogaja, vedite, da niste edine, predvsem pa gre za težavo, ki se jo da odpraviti.

Pinterest

Otečeni gležnji so lahko nedolžen pojav: normalno je, da se pojavijo zvečer, če smo denimo cel dan na nogah, prav tako je normalno, da se pojavijo ob koncu dolgotrajne nepokretnosti, če preveč ur sedimo, ali zaradi jemanja zdravil, predvsem kemoterapije. Ta težava je lahko povezana tudi z delovanjem hormonov, pojavi se med ciklusom, med nosečnostjo ali menopavzo. Ja, kot vidite, smo spet ženske na fronti. Otekle noge, gležnji in stopala so lahko tudi pojav, ki je tesno povezan s cirkulacijo, zato morate biti previdne, če imate denimo sedeč življenjski slog in ste veliko ur v pisarni. Kri v venah spodnjih okončin potrebuje dober in trajen pritisk, da črpa in gre do srca. In ta pritisk izvira predvsem iz krčenja stegenskih in mečnih mišic med telesno aktivnostjo: delujejo natanko tako kot črpalka, ki potiska kri do srca. Da bi ta mehanizem dobro deloval, vam ni treba preteči maratona: dovolj je že preprosta 20-30-minutna hoja. To pojasnjuje, zakaj naše mišice, če so predolgo mirne, ne morejo več črpati tekočine do našega srca: ali ves dan sedimo za mizo ali stojimo, ni pomembno, ker se v obeh primerih zaradi gravitacije kri nabira v spodnjem delu nog, kar povzroča zastajanje vode v predelu gležnjev.

Pinterest

Najenostavnejši načini za spodbujanje cirkulacije in praznjenje gležnjev so:

  • Telesna aktivnost – Hoja in super je kolesarjenje .
  • Kopeli za noge – Za izboljšanje stanja gležnjev in stopal je dovolj že curek hladne vode .
  • Noge naj bodo dvignjene
  • Masaža – Pritisnite s konicami prstov na točki ahilove tetive, nato se povzpnite po nogah navzgor, da dosežete kolena: to je zelo enostavna masaža, a bisvena zato, da ponovno aktivirate cirkulacijo.
  • Pravilno prehranjevanje – Dobrodošli so citrusi, ananas, kivi, jagode, češnje, kumare, solata, radič, špinača, brokoli, zelje, cvetača, paradižnik, paprika, krompir, čebula, olive, repa, lubenica, borovnice, maline in papaja, pa tudi peteršilj, zelena in koromač.
  • Fitoterapija – Že od nekdaj uporabljamo naravna zdravila za zdravljenje ven, celulita in krčev. Borovnica je denimo bogata s snovmi, ki spodbujajo krvni obtok; mesarska metla je res odličen diuretik in protivnetno sredstvo. Zeliščni čaji na osnovi breze ali regrata so idealni v teh primerih, saj delujejo drenažno, limfno in antiseptično na sečne poti.

Komentiraj