To rada počnem, četudi imam težavo, niti ne tako majhne, ki me preganja že celo življenje: garderobna omara. Zelo dobro znam postaviti vse na svoje mesto, tudi misli in življenje nasploh, garderoba pa me vsakič znova pošteno matra. Vedno ostaja nekoliko kaotična. Imam seveda upravičen izgovor: neprestano kupujem stvari, zato je moja omara hitro prepolna, pogosto tudi s stvarmi, ki jih ne uporabljam ali ne potrebujem. In vem, da nisem sama. Psihologi temu pravijo “čustvena navezanost”; izraz ni preveč pozitiven, niti za nas niti za planet. Ko ne znamo ali nočemo ustvarjati prostora za nove stvari, ostanemo ujeti v preteklosti in pozabimo, kako iti naprej, kar ima nedvomno nezdrave učinke in posledice.

Vir: Pinterest
Vir: Pinterest

Niso materialne stvari tiste, ki nas osrečujejo, četudi je ta koncept, v potrošniški družbi, v kateri živimo, zelo razširjen. Pred kratkim je zelo obširna raziskava, narejena v ZDA, pokazala, da nas osrečujejo izkušnje in ne predmeti. Resnična in trajna sreča torej izhaja iz potovanj, tečajev za delo s keramiko, potovanj s prijatelji, kosil z družino in podobno. Sreča, ki nam jo podari nova obleka ali drag kos nakita, je kratkotrajna, zato tudi veliko manj pomembna.

Vir: Pinterest

V današnji družbi nabiramo stvari, kot hrčki. Naše omare že pokajo po šivih, kar nas žalosti in nam povzroča stres, ker se kaos in neurejenost zunanjega sveta odražata v našem načinu bivanja na zemlji, v našem življenju. To ne pomeni, da se moramo takoj osvoboditi vsega: prej bi rekla, da se moramo naučiti izbirati, kaj je potrebno in kaj ne. In morda kupovati manj in vlagati v druge stvari, tiste ta prave, ki nas bodo tudi osrečile.

Vir: Pinterest

Toliko je bilo napisanega o tem, kako in kdaj pospraviti stvari, da se je treba oblačilom, ki niso več potrebna, zahvaliti, se posloviti in iti naprej, zato imam včasih občutek, da pravzaprav vemo vse. Hkrati ne gre pozabiti, da je pospravljanje v smislu declutteringa čudovita stvar zato, ker v sebi nosi mindfulness noto, ki nam omogoča, da se med pospravljanjem celo sprostimo. In zadihamo. Dokazano je, da ženske zelo slabo delujemo v nepospravljenem ambientu, začutimo tesnobo in nismo kreativne. Pospravljanje nam pomaga prihraniti čas in denar, saj mnogokrat najdemo stvari, za katere sploh nismo vedeli, da jih imamo.

Vir: Pinterest

Urejeni prostori omogočajo večjo koncentracijo, ker je manj motečih dejavnikov. To pomaga aktivirati um in s tem tudi razviti boljše veščine reševanja problemov.

Mnogi predmeti, ki se kopičijo in ne uporabljajo, imajo sentimentalno in osebno vrednost, zaradi česar se počutimo bolje, vendar v resnici sebe ne smemo dojemati za to, kar imamo, ampak za to, kar smo.

Ko se znebimo odvečnega, povečamo svojo samozavest in se iskreno, globoko, z ljubeznijo počutimo bolje.

3 Comments

  • Posted 26. maja, 2021 17:44
    -Metka

    Zelo rada imam pospravljeno, čisto in urejeno. Celo knjigo imam, ki sem jo prebrala večkrat Umetnost pospravljanja. Super knjiga in jo priporočam

  • Posted 2. junija, 2021 10:52
    -Teja

    Kako prijeten zapis in hkrati vzpodbuda. Tudi sama se veliko bolje počutim, ce imam pospravljeno. In to, da si bolj kretiven. Verjetno bo res drzalo. Ja nic, se bom kar lotila dela.

Komentiraj