Čičerika je ena najstarejših stročnic v zgodovini človeštva, prvotno zelo razširjena na območju Sredozemskega morja in Bližnjega vzhoda s številnimi blagodejnimi lastnostmi ter edinstvenim in vsestranskim okusom. Predstavlja tretjo najbolj zaužito stročnico na svetu, takoj za sojo in fižolom. Spomladi posejano in nato požeto poleti, med junijem in septembrom, poznamo dve sorti čičerike:

  • zahodna varianta imenovana “Kabuli” z večjo obliko in bež barvo;
  • orientalska različica, znana pod imenom “Desi”, manjše velikosti in rdečkaste barve.
foto: Pinterest

Čičerika ima številne lastnosti, pravzaprav je odličen vir »bogatih« vlaknin in beljakovin (vsebuje tudi veliko železa, magnezija, vitamina B6), tako da so jo v preteklosti označevali kot “slabo meso” in priporočljivo za tiste, ki trpijo zaradi pomanjkanja železa; idealna je tudi za vključitev v vegetarijansko prehrano in je vir gastronomskega zadovoljstva za tiste, ki so prisiljeni jesti brezglutensko hrano (kot so tisti s celiakijo). Je še posebej energijska in hranljiva, deluje proti raku in ščiti srce. Te stročnice pomagajo ohranjati v dobrem zdravju celoten srčno-žilni sistem, znižujejo trigliceride in skrbijo za uravnavanje srčnega utripa.

Bio čičeriko najdete v dm

Če povzamemo …

Čičerika je živilo, ki varuje srce (njeno uživanje znižuje raven slabega holesterola v krvi), prevzame vrsto preventivnih funkcij za zaščito telesa: od zaščite kosti (železo, kalcij, magnezij, cink, če jih naštejemo le nekaj, prispeva ne le k strukturi, temveč tudi k trdnosti kosti) do zaščite črevesja (zahvaljujoč vnosu vlaknin te stročnice spodbujajo pravilno delovanje črevesja in preprečujejo zaprtje). Čičerika opravlja tudi pomembno antioksidativno funkcijo (podrobneje, vitamin C pomaga zaščititi celice pred poškodbami, ki jih povzročajo prosti radikali), omogoča ohranjanje zdrave telesne teže, saj zmanjšuje apetit in povečuje občutek sitosti ter ima pomembno vlogo pri razstrupljanju telesa, zmanjšuje celo pojavnosti tumorjev: antioksidativne snovi zmanjšujejo tveganje za nastanek raka dojke. Vitamin A, prisoten v čičeriki, je dober za lase in oči. Čičerika ima antacidne lastnosti, zato deluje pri želodčnih težavah.

Čičerikina juha

Recept s čičeriko

Pomembno je, da je čičerika vedno dobro kuhana, da ne povzroča prebavnih težav. Od juh do pireja, od kuskusa do solat. Na voljo je veliko možnosti, jaz pa sem izbrala res preprosto čičerikina juha.

Kaj potrebujemo

  • 300 g posušene čičerike
  • korenje, zelena, bela čebula, por
  • 3 žlice oljčnega olja
  • 2 vejici rožmarina, 2 lovorova lista
  • 1,5 l zelenjavne juhe
  • 60 g paradižnikove mezge
  • sol in poper
Čičerikina juha

Priprava

V ponev vlijemo olje, pustimo, da se segreje, nato dodamo sesekljano zeleno, korenček in čebulo ter por. Da se zelenjava bolje duši, dodamo zajemalko vroče juhe in kuhamo še približno deset minut. Na tej točki dodamo čičeriko in jo pustimo nekaj minut, da porjavi. Nato dodamo lovorov list in rožmarin, ki ga povežemo s kuhinjsko vrvico. Čičeriko zalijemo z vročo zelenjavno juho in na koncu dodamo še paradižnikovo mezgo. Premešamo in pokrijemo s pokrovko. Pustimo kuhati na majhnem ognju približno 2 uri in pol, po potrebi dolijemo juho. Na koncu kuhanja dišeči šopek odstranimo in pred serviranjem začinimo s soljo in poprom. Vaša čičerikina juha je pripravljena.

Komentiraj