Kaj je sreča? Ali se v vsakdanjem življenju počutimo resnično srečne? Včasih dobimo vtis, da popolna sreča ne mora biti le to, kar imamo, in da bi morale biti v resnici bistveno srečnejše. Ta način razmišljanja nas marsikdaj potisne stran od tistega, kar že imamo v iskanju stvari, ki naj bi še prišle. A v tem je pravzaprav napaka, ker ne ostanemo v sedanjem trenutku, temveč se obremenjujemo s tem, kar bi lahko bilo. Kot vemo, če ne znamo uživati s stvarmi, ki jih že imamo, potem je kar težko, da bodo nove in lepše prišle do nas.

Vir: Pinterest

Tukaj so 4 budistična načela, ki nam lahko pomagajo osvoboditi se duševnih bolečin in živeti v miru. Navajeni smo misliti, da se sreča rima z uspehom, denarjem, materialnimi dobrinami. Seveda so vse te stvari v našem življenju pomembne in jih ne zanikamo, a pojem sreče ne more biti odvisen samo od njih. Pravzaprav bi morali kar razumeti, da se vsaka popolna sreča začenja v nas, ne pa v okolju ali drugih ljudeh, ki so (ali niso) del našega življenja. Vzemimo za primer zgodbo o Siddharthi Gautami, zgodovinskem Budi, ki se, kljub temu, da je hindujski princ, pri 21 odpove svojemu imetju in se odpravi iskat vzrok za človeško trpljenje. Potem ko se je Buda prepustil strogemu asketizmu in nato meditaciji, je svoje nauke raznesel po vsem svetu in morda našel popolno srečo. Tu so štiri načela, s pomočjo katerih lahko najdemo popolno srečo v vsakdanjem življenju. Če želite boljše življenje, je sprememba vedno v vaših rokah, in je marsikdaj le stvar izbire in poguma. Začeti je zelo enostavno, z odgovorom na to vprašanje: kaj me naredi srečno? Poskusite zbrati misli, ker je odgovor že v vašem srcu.

Vir: Pinterest

Spremenite negativno v pozitivno

Po budistični filozofiji je v vsaki negativni situaciji tudi velika lekcija, ki ima vedno pozitivno noto. Zato je mogoče vsak neugoden dogodek spremeniti v vir pozitivnih in koristnih spoznavanj. Skrivnost je v načinu, kako vse dojemamo: negativne in boleče izkušnje so pogosto potrebne, da nas motivirajo ali spodbudijo k spremembi. Osebno jemljem to, kot bi vesolje preko situacij, ki jih doživljam, govorilo z mano: v meni je, koliko bom razumela in kako bom odreagirala. Če se zlomimo pred težavami ali težkimi okoliščinami, se strup, ki je ustvarjen v nas, ne more spremeniti. Zato Buddha pravi, da rastemo kot ljudje samo s premagovanjem najbolj bolečih izzivov. Večja kot je naša predanost, večja je priložnost za rast v vitalnosti in modrosti.

Vse se lahko zgodi, vse je prehodno

Starodavni pregovor pravi:

Življenje je lepo, ker je raznoliko

Nikoli ne dovolite, da bi vas življenjske težave motile. Navsezadnje se nihče ne more izogniti težavam. Skratka, trpi, ko moraš trpeti, bodi srečen, ko je čas, da si srečen. Ta nauk nas spodbuja, da razumemo, da je narava stvari prehodna: spreminjamo se, spreminja se svet, spreminjajo se ljudje okoli nas. V življenju sta tako trpljenje kot veselje, pomembno je negovati globoko in nepremagljivo identiteto, da ne bi bili pod vplivom teh valov, ki prihajajo in gredo. Pred kratkim se mi je zgodilo nekaj zelo čudnega; bila sem na smučanju in me je sredi hriba zagrabila žalost, kar tako, brez razloga in solze so začele teči. Zato sem se ustavila in sploh nisem vedela, kaj naj bi počela sama s seboj. Pogledala sem nebo, ki je bilo modro in polno čudovitih, belih oblakov, ki so zaradi nežnega vetra prav lepo potovali. Spomnila sem se:

Bodi kot oblak, ki pride in potem počaka veter, da gre preprosto naprej

Včasih res ni treba veliko, le počakati, da vse skupaj mine.

Vir: Pinterest
Vir: Pinterest

Bodite odgovorni zase

Budizem nas uči, da smo ljudje odgovorni za svojo usodo. Ta ni nikoli v rokah bogov ali vesolja, je preprosto naša. Karma lahko premaga vsako težavo: tisti, ki so sami in izzivajo svojo usodo, se počutijo nepremagljivi, saj so odkrili svoj potencial in znajo spremeniti potek dogodkov. Doseganje stanja “mir in varnost v tem življenju” ne predpostavlja obstoja brez kakršnih koli stisk, ampak pomeni biti pripravljen na soočenje z izzivi. Budizem nas uči, da smo gospodarji svojega uma in da prevzamemo odgovornost zase. Vedno. Ko smo v težki situaciji, je vedno tako, da na dolgo in široko razglabljamo o tem, kdo je vse kriv ter zakaj se to dogaja. Morda bi lahko enkrat poskusili naslednje: ne sprašujmo se in poskusimo samo nadzorovati misli, čustva in način, kako se na vse skupaj odzovemo. Če nam uspe, bomo zelo hitro pomirjene.

Iskanje (prave) sreče

Budizem govori o relativni sreči, ki je ekstaza, ki jo doživimo, ko dosežemo nekaj, kar smo želeli. Na primer službo, družino, zdravje, dobro počutje. Takšna sreča sama po sebi ni slaba, je pa krhka in minljiva, saj je vedno odvisna od nečesa, kar se spremeni: naši bližnji lahko umrejo, lahko zbolimo ali izgubimo materialno premoženje. Druga sreča, o kateri govori budizem, je absolutnega tipa. Pomislite na dve osebi, ki v istem podjetju opravljata isto delo in imata enak ekonomski in socialni položaj. Eden se počuti srečen, drugi pa živi v obupu. Ni nenavadno, da najdemo tovrstno neskladje, ki je povezano z notranjim življenjem in ni odvisno od zunanjih vzrokov. Prava sreča predpostavlja notranje stanje miru in duhovne radosti, ki izhaja iz trdne in dostojanstvene identitete, ki se je sposobna soočiti z najhujšimi težavami v življenju.

Komentiraj