Salicilna kislina je molekula, ki spada med beta-hidroksi kisline (BHA), ki jih skupaj z bolj znanimi alfa-hidroksi kislinami (AHA) običajno imenujemo sadne kisline. V naravi jih namreč najdemo v številnih sadežih, ki so jih že od antičnih časov uporabljali za zdravljenje različnih kožnih težav. Salicilna kislina je dobila ime po vrbi, iz lubja katere je bila pridobljena ta molekula, ki je zdaj sintetizirana v laboratoriju. Ta učinkovina se v kozmetične in dermatološke pripravke vnaša predvsem zaradi svojih keratolitičnih in luščilnih lastnosti.

V izdelkih za nego kože se salicilna kislina uporablja za boj proti različnim težavam s kožo. Pravzaprav je dobro poznan keratolitik, t.j. sposoben prekiniti vezi med keratinociti, kar spodbuja luščenje kože. Aktivna sestavina deluje tako, da odstrani zunanjo plast kože in povzroči, da “najstarejše” celice odpadejo, s čimer spodbuja celično obnovo. Naša koža je organ, ki se nenehno obnavlja in je sestavljena iz prekrivajočih se »plasti« celic. Celice se rodijo v najgloblji plasti, nato dozorijo in dosežejo stratum corneum, ki je najbolj oddaljena plast povrhnjice. Celoten življenjski cikel traja približno 28 dni. Salicilna kislina pretrga vezi odmrlih celic, ki se nahajajo v stratum corneumu, kar omogoča piling. Tako pride do celičnega preobrata, ki daje koži svetlost in odpravlja razbarvanje kože in znake staranja, kot so gube in otopelost kože.



Na trgu najdemo veliko izdelkov za nego kože, ki vsebujejo salicilno kislino: od čistil do tonikov, od serumov do krem. Beta-hidroksi kislina ni vključena le v formulacije za kožo obraza, ampak tudi v formulacije za lase, kot so šamponi, pilingi ali serumi. Salicilna kislina je še posebej uporabna učinkovina za mastno, mešano in zrelo kožo. Uporabljajo ga lahko vsi tipi kože, tudi občutljive, z različno tedensko pogostostjo. V glavnem opravlja tri funkcije:
- proti staranju;
- izboljšanje nadaljnjih izdelkov;
- proti nepopolnostim.
Zahvaljujoč svojim lastnostim pilinga in spodbujanju celične obnove se uporablja kot sestavina v izdelkih proti staranju obraza. Dejstvo je, da se s staranjem regeneracija celic upočasnjuje: koža se odebeli ter izgubi svetlost in elastičnost. Salicilna kislina s spodbujanjem celične obnove povrne koži sijaj in mehkobo ter odpravi morebitne madeže. Dobro izluščena koža brez odmrlih celic omogoča boljšo absorpcijo učinkovin, ki jih nanesemo na kožo. Uporaba salicilne kisline v vaši rutini nege kože omogoča, da se koža učinkoviteje prilagodi naknadno uporabljenim izdelkom in tako bolje izkoristi njihove lastnosti.