Čutna in romantična, ženstvena in subverzivna, srajca s pentljo letos praznuje svojo veliko vrnitev. Pozor: ne gre le za izboljšanje pentlje, temveč prav za romantično interpretacijo tega modela, ki si danes upa biti zelo, zelo viden, saj so postale pentlje tudi izredno velike. Zgodovina pripoveduje o misli in estetiki, ki prihaja iz moške garderobe. In kot se vedno zgodi, ko govorimo o moških detajlih, ki so se preselili v žensko garderobo (ter tako postali kvintesenca šarma), je vpletena nekonvencionalna ženska. Srajca s pentljo Lavallière je svoje ime dobila po vojvodinji Louise-Françoise de La Vallière, ki ni bila le prva ljubljenka sončnega kralja Ludvika XIV., temveč je bila v drugi polovici 17. stoletja prva ženska, ki je nosila pentljo na vratu, ekskluzivno dediščino moških oblačil. Resnici na ljubo gospe de La Vallière ni bila namenjena srečna usoda: Louise se je po nesreči, ki jo je prizadela, najprej zaprla v svojo hišico v Versaillesu, nato pa v samostan, posmehoval se ji je celo ljubimec. Ironično je, da so v 19. stoletju srajco Lavallière nosili anarhisti in republikanci, umetniki in pesniki. Ženske pa so jo uporabljale za piko na i svojim oblekam, saj je bonton zahteval, da sta bila vrat in dekolte pokrita vsaj do večerje.
Jaz sem predsednik vlade in ženska
Z novim stoletjem je pentlja dokončno povezana z žensko modo: samo pomislite na Faye Dunaway v Fifth Kane ali Charliejevih angelčkih. Pa tudi Margaret Thatcher, železno lady iz 80. let, ki smo jo pomnili po njeni nepopustljivi politiki in mehkih bluzah s pentljami na vratu. Kar je morda imelo za cilj omiliti strogost in ponoviti koncept: “Jaz sem predsednik vlade in ženska”. Tega ni nikoli povedala, lahko pa bi, če bi si jo kdo upal vprašati. V več primerih je pravzaprav neškodljiva Lavallièrova pentlja postala politično sporočilo in simbol svobode. Pred petimi leti so na Švedskem ženske uprizorile upor po odpustitvi Sare Danius, predsednice Kraljeve akademije. Danius je nosila belo srajco s pentljo, da bi naznanila svoj izsiljeni odstop, enako kot so jo nosile demonstrantke, ki so šle na ulice, da bi jo podprle.
Pussy pentlja
In kdo je pozabil ciklamno bluzo, ki jo je oblikoval Gucci in jo je Melania Trump nosila leta 2016, ko se je njen mož, kandidat za Belo hišo, udeležil televizijskega soočenja s Hillary Clinton? Po seksističnih izjavah Donalda Trumpa je Melania pokazala srajco s pentljo, ki je v angleščini dobila ime pussy-bow, po imenu ovratnic s pentljo, ki se uporabljajo za mačke v stilu Aristocats. Toda pussy v ameriškem slengu ima tudi manj nežen pomen in, čeprav je osebje gospe Trump govorilo o povsem naključni izbiri, temu nihče nikoli ni verjel. Tako zelo, da se nam je tisti priklon vtisnil v spomin kot dejanje tihega nasprotovanja in kljubovanja, polnega stila. Tudi ne bo naključje, da srajco s pentljo še danes obožujejo tiste kronane glave, ki imajo rahločutno in rockersko, meščansko in rahlo revolucionarno držo. Lady Diana je bila velika oboževalka tega sloga in enako velja za Kate Middleton, ki ostaja blizu angleške krone.
Skratka: bluza s pentljo ima danes tudi svoj pomen, onkraj lepote in estetskega navdiha. Meni je od nekdaj všeč in jo zelo rada nosim ter … si mislim svoje.
2 Comments
Sami lepi primeri – čudovite bluze s pentljo!
Hvala Helena. To je res top kos za večne čase…