Saj veste, o čem govorim, kajne? O tistem neverjetno hitrem padcu energije, ki se zgodi takoj po kosilu in zaradi katerega bi lahko zaspale še pri mizi. Sama nisem imuna in četudi takoj tečem po kavo, ne pomaga; včasih se uležem samo za 15 minut in v hipu zaspim, potem sem kot nova. Če se po jedi počutite zaspane, obstaja več vzrokov. Padci energije, ki jih spremljata občutka zaspanosti in utrujenosti, so pravzaprav precej pogosti. Pojavijo se nenadoma in nepričakovano, pustijo pa nas izredno izčrpane. Vzroki so različni, od količine zaužite hrane do življenjskega sloga nasploh, a kar je pomembno, je, da se za vsakogar najde rešitev.

Pojedle smo preveč sladkorja
Testenine, kruh, sladkarije in sploh vsi rafinirani izdelki so bogati s sladkorjem in triptofanom. To pomeni, da se v organizmu zgodi padec energije z glikemičnim vrhom. Triptofan pa je aminokislina, ki spodbuja sprostitev in povzroča zaspanost, saj pospešuje sintezo melatonina, hormona spanja. Da bi se izognili energijskim padcem po kosilu, pazite, da ne pretiravate s količinami in poskušajte testenine, kruh in druge izdelke iz moke nadomestiti s polnozrnatimi različicami, ki jih organizem zaradi prisotnosti vlaknin počasneje absorbira.

Jedle ste ocvrto in nezdravo hrano
Polpeti, čips, palačinke in sploh ocvrta hrana so bogati z maščobami, ki obremenjujejo prebavo in spodbujajo padce energije, ki povzročajo zaspanost. Rešitev? Ocvrto hrano si privoščite v zmernih količinah, brez pretiravanja in ciljajte na lažje jedi, ki so vsekakor veliko bolj zdrave in lažje prebavljive.

Pretiravale ste z alkoholom
Alkoholne pijače, vključno z vinom in pivom, lahko povzročijo zaspanost in utrujenost po obroku. Alkohol deluje tudi pomirjevalno, ker vpliva na delovanje živčnega sistema, torej na raven energije. Zato je bolje, da omejite količine.